אחרי הירידות ובמחיר של 43 דולר לחבית, האם הגיע הזמן להשקיע בנפט?

בגולדמן סאקס חושבים שמחיר הנפט, שירד לשפל של שמונה חודשים, הגיע לתחתית, בעוד שבבנק אוף אמריקה מריל לינץ' מעריכים שהנפילה תימשך ■ מי שמעוניין להיחשף לנפט יכול לעשות זאת באמצעות תעודות סל ישראליות או קרנות סל זרות שעוקבות אחר מדדי אנרגיה בארה"ב

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
קידוח נפט
קידוח נפטצילום: Essam Al Sudani/רויטרס

ענף האנרגיה ממשיך לסבול מתנודתיות גבוהה. בשבוע האחרון ירד מחירה של חבית נפט ל–43 דולר, נפילה של כ–20% בשמונה חודשים. גל הירידות הזכיר למשקיעים את השפל במחיר הנפט מלפני שנה וחצי, אז חבית של הנוזל השחור נמכרה ב–26 דולר, שיא שלילי של יותר מעשור. השפל של 2015 הרעיד את השווקים, גרר גל פשיטות רגל של חברות אנרגיה קטנות — והגביר את החשש מפני משבר פיננסי חדש.

גל הירידות הנוכחי במחיר הנפט קשור בעיקר לגידול מהיר מהתחזית במלאי הנפט בארה"ב, כתוצאה מהגברת פעילותן של חברות פצלי השמן (הפקת נפט מסלעים). בתוך פחות משנה גדלה הפקת הנפט בארה"ב ב–10%, ל–9.3 מיליון חביות ביום, קצת פחות מסעודיה שמפיקה מדי יום 9.9 מיליון חביות. הירידה נרשמה אף שקרטל הנפט העולמי, אופ"ק (OPEC), הסכים באחרונה להמשיך להקפיא את התפוקה עד תחילת 2018.

מחפשים תעודת סל שמשקיעה במדדי חו"ל? לחצו כאן לטבלה מפורטת

למרות הירידות החדות, כלכלנים אינם סבורים כי מעל השווקים בעולם מרחפת עננת משבר. "הירידה במחיר הנפט היא מינורית לעומת הקריסה של 2014–2015 — גם באחוזים, 20% מאז פברואר לעומת 70% אז, אבל בעיקר במונחים דולריים, 10 דולרים לחבית לעומת 75 דולר בפעם הקודמת", מסביר אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות פסגות, בסקירת מקרו שפירסם בתחילת השבוע.

לפי גרינפלד, אין סיבה לחשוש ממשבר גם מאחר שתשואות האג"ח של חברות האנרגיה בארה"ב עדיין לא הגיעו לרמה שבה בלתי־אפשרי למחזר את החוב, גם כאן בשונה מ–2015. מרווח תשואות האג"ח (כלומר, הפער מעל לאג"ח ממשלתיות) של חברות במגזר האנרגיה הוא 5.8% — כמעט חצי ממרווח של 10% לפני כשנתיים. גרינפלד אף ציין כי ההתייעלות הפיננסית והתפעולית שעברו החברות בסיבוב הקודם הביאה לכך שאלה ששרדו הן כיום חברות עמידות יותר.

מחיר הנפט — לאן?

קשה להעריך אם מחיר של 43 דולר לחבית נפט הוא גבוה או נמוך, ועל אחת כמה וכמה קשה לצפות את רמת המחירים העתידית. בנק ההשקעות גולדמן סאקס שלח בתחילת השבוע מכתב ללקוחותיו, שבו ציין כי המשך הירידות במחיר נפט הוא תרחיש לא סביר — ולהערכתו הגענו כבר לתחתית. "המחירים הנוכחיים אינם בני־קיימא בטווח הארוך", נכתב. בגולדמן סאקס ציינו כי הירידות במגזר האנרגיה הן הזדמנות לרכוש מניות — כמו של טוטאל הצרפתית, שירדה ב–10% בחודש, או של לונדין (Lundin).

התחזית הפרית של גולדמן סאקס שונה מתחזיות שפירסמו בנקים אחרים ואנליסטים בתחום, שסבורים כי יש למחיר הנפט עוד לאן לרדת. בנק אוף אמריקה מריל לינץ, למשל, העריך בשבוע שעבר כי הנפט יגיע לרמה של 30 דולר לחבית ב–2018 — לא רחוק מהשפל של 2015. גם פירמת הייעוץ FGE העריכה כי מחיר הנפט יגיע ל–30 דולר, אלא אם אופ"ק יעמיק את הקיצוצים בתפוקות.

הזדמנויות השקעה בנפט
הזדמנויות השקעה בנפט

למשקיעים שסבורים כי המחיר הנוכחי של הנפט אטרקטיבי להשקעה או לכאלה שחושבים כי כדאי להמתין לשעת כושר טובה יותר בחודשים הבאים — יש כמה דרכים להיחשף לנפט. הדרך הפשוטה, הזמינה והזולה ביותר היא באמצעות תעודת סל על נפט. חברות תעודות הסל הישראליות — קסם (אקסלנס) ותכלית (מיטב דש) — מציעות תעודות שעוקבות אחר חוזים עתידיים של נפט מסוג ברנט, שנסחרים בבורסת הסחורות של לונדון.

התעודה של קסם, שמנהלת כ–75 מיליון שקל, אינה גובה דמי ניהול; בעוד שבתעודה של תכלית תיאלצו לשלם דמי ניהול של 0.6% בשנה. קסם מציעה גם תעודה שמנטרלת שינויים בשער הדולר (גידור מטבע), בדמי ניהול של כ–1% בשנה — ובתוספת עלויות נלוות של גידור המטבע, המקזזות כ–1% מהתשואה. מאחר שמדובר בחוזים, השקעה בהם כרוכה בעוד עלויות, שנוגסות בתשואה ביחס לנכס הבסיס (נפט).

דרך נוספת להיחשף למחיר הנפט היא באמצעות תעודות סל או קרנות סל זרות (ETF's) על מדדי אנרגיה בארה"ב (בישראל, החשיפה היא בעיקר לגז), או רכישת מניות של חברות אנרגיה באופן ישיר. תכלית מציעה תעודה שעוקבת אחר מניות אנרגיה במדד S&P 500. התעודה, שמנהלת כ–83 מיליון שקל וחשופה לדולר, מוצעת בדמי ניהול של 0.1% בלבד. פסגות מציעה תעודה דומה בדמי ניהול של 0.2%, והתעודות של הראל וקסם הן בדמי ניהול של 0.8%.

למשקיעים מוצעות גם קרנות סל דולריות שמשקיעות במדדי אנרגיה בארה"ב. שתי קרנות בולטות הן Energy Select Sector SPDR ETF (סימול: XLE) עם נכסים בשווי של 15 מיליארד דולר, וקרן VanEck Vectors Oil Services (סימול: OIH) עם נכסים בשווי של יותר ממיליארד דולר. קרנות נוספות הן VDE ו–XOP (רשימה מפורטת באתר etfdb.com). הקרנות הללו גובות דמי ניהול של 0.1%–0.35% — אם כי המשקיע המקומי ייאלץ לשלם גם עמלת המרת מט"ח בבנקים בישראל, שעשויה להיות גבוהה.

שחקנים דומיננטיים ולא צפויים

אפשרות נוספת היא חשיפה לשוק המניות הרוסי — שחברות רבות בו עוסקות בתחום הנפט. ניתן להיחשף, בין השאר, באמצעות תעודות סל של קסם ותכלית שעוקבת אחרי מדד הדגל הרוסי RTX. אפשר גם דרך קרן הסל האמריקאית SPDR S&P Russia, המוטה לחברות האנרגיה, הפיננסים וחומרי הגלם (דמי ניהול של 0.5%), או של חברת iShares.

ואפשר, כמובן, להיחשף למחיר הנפט באמצעות חוזים על חבית נפט שפוקעים מדי חודש, וניתן לקנות גם כאלה לשנה ויותר. זוהי השקעה מורכבת יותר, אם כי ניתן לבצעה באמצעות יועצי ההשקעות בבנקים או בזירות מסחר.

לבסוף, השקעה בנוזל השחור כרוכה בלא מעט סיכונים. זהו שוק ספקולטיבי ותנודתי, שגם משקיעים מקצועיים אינם מצליחים לדייק בהערכותיהם — ייתכן מאוד שגל הירידות במחיר הנפט אכן הגיעו לסופו. פועלים בו שחקנים דומיננטיים שקשה לנבא את התנהגותם — ובראשם קרטל אופ"ק, איראן ולוב. בנוסף, צריך לקחת בעירבון מוגבל את ההערכות של בנקי השקעות והאנליסטים.

ניסיון העבר מלמד שהערכותיהם במקרים רבים רחוקות מהמציאות. אם בכל זאת החלטתם להשקיע בנפט, נהגו במשנה זהירות — והקצו לכך רק חלק קטן מהתיק.

כמתואר

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker