לא בהכל אמזון אשמה

בתחילת יוני פירסמה מודי'ס אזהרה, שלפיה נמצאות 22 חברות קמעונות בארה"ב בסיכון של חדלות פירעון בשנתיים הקרובות. זהו המספר הגבוה ביותר מאז המיתון של 2009

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרכז משלוחי אמזון באנגליה
עמי גינזבורג

באמצע יוני נסחרה מנייתה של רשת חנויות הכלבו האמריקאית סירס הולדינג סביב מחיר שפל של 6.5 דולרים. מחיר זה רחוק בכ–80% ממחירה לפני שנתיים בלבד וב–96% ממחיר השיא שלה בסוף 2006 — 162 דולר. המחיר הנוכחי מסמן לחברה, שמייצרת מכירות של כ–20 מיליארד דולר בשנה, שווי שוק של 700 מיליון דולר בלבד, קצת פחות משווייה של רמי לוי.

הבעיה היא שגם השווי הזה עשוי להיראות מוגזם בעוד זמן לא רב. אם לא יקרה נס, נראה כי סירס, שהפסידה ב–2011–2016 יותר מ–10 מיליארד דולר, תגיע לסוף דרכה. ניסים, למרבה הצער, לא ממהרים להתרחש בימינו.

סירס אינה רשת הקמעונות האמריקאית היחידה שנמצאת בצרות. בתחילת יוני פירסמה חברת דירוג האשראי מודי'ס אזהרה שלפיה 22 חברות קמעונות בארה"ב נמצאות בסיכון לחדלות פירעון בשנתיים הקרובות. זה המספר הגבוה ביותר מאז המיתון של 2009. מאז הדיווח כבר הספיקה אחת הרשתות ברשימה — ג'ימבורי, המתמחה בבגדי ילדים — להגיש בקשה להגנה מפני נושים. רשתות אחרות בסיכון פועלות בעיקר בתחום הביגוד והאופנה או מתחום התכשיטים ואביזרי היוקרה.

גם רשתות קמעונות גדולות אחרות בארה"ב שעדיין לא בסכנה של חדלות פירעון מתמודדות בסביבה עסקית מאתגרת. רשתות מצליחות וגדולות, כמו מייסיס, גאפ ואפילו וול־מארט, מתקשות להתגבר על שינוי טעמי הציבור והנטייה להעביר חלק ניכר מהרכישות לאינטרנט.

בענף הקמעונות נהוג להפנות אצבע מאשימה כלפי קמעונאית האונליין הגדולה והצומחת אמזון, שהורגת בדרכה את העסקים של מתחריה מרובי החנויות.

ואולם המקרה של סירס מורכב יותר. כישלונה המהדהד אינו נובע רק מהצלחתה של אמזון, אלא בעיקר ממחדלים תוצרת עצמית. למעשה, סירס היתה אחת החלוצות בעסקי האונליין והמשלוחים. החברה ביססה בעבר חלק ניכר מעסקיה על קטלוג מוצרים שחולק לבתים ושירת צרכנים בארה"ב עשרות שנים לפני האינטרנט. בשנות ה–80 היא הקימה עם יבמ וחברת המדיה CBS מעין פורטל ניסיוני בשם פרודיג'י להפצת מידע ומכירה של מוצרים מהקטלוג. בכך הקדימה סירס בכעשור את אמזון. עם זאת, הפיילוט לא הצליח להתרומם ואחרי כמה שנים נמכר.

ב–2004 התמזגה סירס עם רשת המרכולים המוזלים Kmart בעסקה ששיקפה לה שווי של 11 מיליארד דולר. את המיזוג הוביל הבעלים והיו"ר של Kmart, אדי לאמפרט, בוגר גולדמן סאקס, שעשה את הונו בניהול קרנות גידור. את קיימארט, שהגיעה לחדלות פירעון ב–2002, רכש למפרט בפחות ממיליארד דולר. במיזוג עם סירס שנתיים מאוחר יותר קיבלה קיימארט שווי של כ–9 מיליארד דולר.

למפרט נהפך ליו"ר החברה המשותפת וזכה לתשבחות. היו מי שהשוו אותו לוורן באפט. אך בשנים שחלפו התברר כי למפרט אולי איש פיננסים מבריק, אבל מנהל עסקים מוצלח פחות. תחת הנהגתו פוצלה סירס ל–30 חטיבות משנה, שכל אחת מהן תפקדה כיחידת רווח עצמאית.

הפיצול המלאכותי הוביל לאנדרלמוסיה ניהולית וגרם ליחידות עסקיות להתחרות זו בזו. הוצאות התקורה של כל יחידה תפחו במהירות, מכיוון שהן נזקקו למטה הנהלה ומערכת כספים משלהן. במקום לקנות זו מזו מוצרים וחומרי גלם, הן התחילו לפנות למתחרים.

ייתכן כי למפרט קיווה כי מהלך הפיצול יסייע לו להציף ערך לכל יחידה בנפרד ואולי למכור חלק מהן ברווח. בפועל, הביצועים של סירס הידרדרו. מאז 2006 הרווחיות שלה נמצאת בנסיגה. ב–2011 היא הפסידה יותר מ–3 מיליארד דולר ומאז לא חזרה לרווחיות. בארבעת הרבעונים האחרונים רשמה סירס מכירות של 21 מיליארד דולר והפסד נקי של 1.5 מיליארד דולר.

בחמש השנים האחרונות, נמצאת סירס בתהליך של התכווצות מהיר. היא מוכרת עסקים רבים (כולל מבנים שבבעלותה), סוגרת מאות חנויות, מפחיתה את שכרם של מנהליה ומפטרת אלפי עובדים. האם זה יעזור לה להימנע מגורל של חדלות פירעון? ניסיון העבר מראה כי סופן של רשתות קמעונות שנקלעות למשבר ונושאות על גבן חובות כבדים הוא קריסה והיבלעות על ידי מתחרים רזים ויעילים מהן. נכון לעכשיו, קשה להאמין שסירס תצליח להתחמק מגורל דומה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker