מי תנצח בתחרות על הפינטק בעולם המוסלמי

מדינות המזרח התיכון התקדמו לאט עד כה בפיתוחן של טכנולוגיות פיננסיות ■ כיום, הערים העשירות במפרץ הפרסי וגם קהיר מקדמות מיזמים שאפתניים ושיתופי פעולה, שעשויים לשנות את התמונה

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הבורסה בדובאי
הבורסה בדובאיצילום: בלומברג

למרות התחכום של חלק מהמרכזים הפיננסיים במזרח התיכון, ואף שניתן למצוא סמארטפונים בכל מקום, מתברר שהאזור מאמץ באיחור טכנולוגיות פיננסיות - פינטק. לפי חברת הייעוץ אקסנצ'ור, מתוך יותר מ–50 מיליארד דולר שהושקעו מאז 2010 בפינטק ברחבי העולם, רק 1% הושקע במזרח התיכון ובצפון אפריקה.

חאליד אל־רומייחי, יו"ר הוועדה לפיתוח כלכלי בבחריין, מאשים את גרירת הרגליים של הגופים המוסדיים ואת היעדר התשתיות וההון סיכון. עם זאת, הוא מתעקש על כך שהחדשנות דווקא מושרשת במסורת הפיננסית האיסלאמית. הצ'ק המודרני היה מכשיר ערבי - התחייבות כתובה לתשלום עבור סחורה או משלוח, כדי להימנע מהעברת כספים בדרכים מסוכנות. לדבריו, "במאה התשיעית יכלו אנשי עסקים מוסלמים לפדות בסין צ'קים שנכתבו בבנק בבגדד".

כמה ערים במזרח התיכון מנסות למתג את עצמן כמרכזי פינטק. ב-2016 פתחה קהיר שתי חממות - בתי ספר לסטארט־אפים. אבו דאבי הקימה את "מגרש המשחקים הרגולטורי" הראשון באזור, שמאפשר בחינה של מוצרים חדשים במשך שנתיים בלי שיצטרכו לעמוד בכל חוקי הרגולציה. במארס 2017 חתם המרכז הפיננסי בעיר על הסכם עם הבנק המרכזי של סינגפור לפעילות משותפת בפרויקטי פינטק, כמו מערכות תשלומים במובייל ובלוקצ'יין. חממת הפינטק החדשה בדובאי, שהיא הראשונה במפרץ הפרסי, התחילה לקבל בקשות הצטרפות.

כדי שלא יישארו מאחור, קטאר ובחריין ערכו ועידות פינטק. גם בחריין חברה לסינגפור לשם פיתוח סביבה עסקית לחברות פינטק. לפי נתונים של אתר וומדה, שמוקדש ליזמות אזורית (אינו כולל נתונים מישראל), ב-2010 היו פחות מ-20 סטארט־אפים בתחום הפינטק במזרח התיכון וצפון אפריקה, וב-2015 כבר הגיע מספרם ל-105.

שוק המשתמשים שלהם כולל מהגרי עבודה רבים שחיים באזור, ומחפשים דרכים יעילות ומהירות להעברת כספים למשפחות במדינות המוצא. ואולם הפרשן הכלכל כריס סקינר אומר כי בין המהגרים נמצאים גם לקוחות עשירים מאוד וזרים רבים, שרגילים לשירותים באיכות גבוהה. מהצד השני של הסקאלה, פינטק יכול לספק להמונים שירותים זולים וחוץ־בנקאיים, בעוד יותר מ-80% מתושבי המפרץ הפרסי הם מהגרי עבודה - שיעור גבוה יותר מבכל מקום אחר בעולם, לפי נתוני הבנק העולמי.

צילום: בלומברג

הבנקים האיסלאמיים מתלהבים מהתחזיות. לפי דו"ח שפורסם באחרונה על ידי חברת הייעוץ EY, אישרו 40 בנקים במזרח התיכון השקעה של 50–150 מיליון דולר במיזמים דיגיטליים. השוק מגיע ל-100 מיליון לקוחות בכל העולם, אבל הפוטנציאל גדול פי שישה.

טכנולוגיות פינטק, ובעיקר בלוקצ'יין, חייבות להיות מטופחות על ידי תעשיית הפיננסים האיסלאמית, משום שכך ניתן לייעל עסקות בין שני מוסדות הפועלים על פי חוקי השריעה. לקוחות הבנקים האיסלאמים מתלהבים גם הם: שלושה מתוך ארבעה אומרים שהם מוכנים לעבור למוסד בנקאי אחר כדי לקבל חוויה דיגיטלית טובה יותר.

סקינר בטוח כי ערי המפרץ ייהפכו למרכזי פינטק. לדבריו, דובאי היתה בקושי על המפה לפני 20 שנה, וכיום היא מדורגת במקום 18 בעולם מבחינת גודל המרכז הפיננסי - מעל לפרנקפורט. ערים אחרות ימצאו את הנישה שלהן, ואולי יהיו מרכזים שמקשרים בין כלכלות באסיה ובאפריקה, או שישרתו את הסעודים העשירים. הוא מוסיף כי סעודיה אינה גלובלית כל כך, וגם בבחריין אתה יכול להשיג אלכוהול לשתות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker