"החוסכים צריכים להתאים ציפיות - התשואות בשנים הקרובות יהיו נמוכות"

סמנכ"ל ההשקעות בפסגות קרנות נאמנות, אורן מונטל, לא נרתע מהירידות בשווקים בימים האחרונים, אך מוריד ציפיות מול המשקיעים בשל התייקרות הנכסים בשוק ■ "הציבור מחליף את הקרנות שבהן הוא מושקע בתדירות גבוהה מדי, וזה פוגע בו"

גיא ארז
גיא ארז
אורן מונטל
אורן מונטלצילום: עופר וקנין

לאורן מונטל, סמנכ"ל ההשקעות בפסגות קרנות נאמנות, יש ניסיון רב בשוק ההון. מאז 2002 הוא מכהן כמנהל ההשקעות בחברה, ואת פיצוץ בועת הדוט.קום הוא חווה כמנהל תיקי השקעות.

בשיחה על המחזוריות הקיימת בשוק וחששם של משקיעים רבים מפני שינוי המגמה לאחר שנות גאות רבות, הוא מצביע על שוני מהותי במחזור הנוכחי לעומת קודמיו. לדבריו, הריבית בעולם נמוכה וגם תישאר כזו, למרות ההתאוששות הכלכלית, עובדה שיכולה להאריך את המחזור הכלכלי הנוכחי.

בשבוע שעבר חוו השווקים את הנפילה היומית החדה ביותר מזה שמונה חודשים, בתגובה להסתבכותו של טראמפ ולמינוי תובע שיחקור את התערבות רוסיה בבחירות בארה"ב. מדדי המניות ירדו בכל העולם, ומדד הפחד זינק. המגמה הזאת צפויה ללוות אותנו בתקופה הקרובה?

"הבורסות אוהבות את טראמפ בזכות רפורמת המסים שלו, משום שהורדת מס החברות תביא לעלייה ברווחיהן. עם זאת, סביר שהתנודתיות בשווקים תלווה לפחות חלק מהכהונה שלו בגלל התנהלותו, וגם בגלל ההסתבכות האחרונה. למרות זאת, חשוב להבין שמדובר בסוגיה פוליטית יותר מאשר כלכלית, כך שלצד התנודתיות, אנחנו עדיין בסביבה כלכלית חיובית. ברגע שייווצר חשש מהפסקת כהונתו של טראמפ — השווקים ייפגעו.

"התנאים הכלכליים צפויים להמשיך לתמוך במחירי הנכסים: הצמיחה בעולם נשארת נמוכה יחסית, בשיעור של כ–2%, האינפלציה נמוכה ונמצאת בשליטה ותחת הפיקוח של הבנקים המרכזיים, ועדיין קיימת מדיניות מוניטרית מרחיבה. במקביל, חברות ממשיכות להתייעל וליהנות מהוצאות מימון נמוכות בזכות גיוסי חוב זולים. לכן, אני מאמין שאם התנודתיות תימשך — כדאי לנצל אותה להגדלת החשיפה".

המדיניות המוניטרית בעולם עדיין מרחיבה, אבל ארה"ב כבר נמצאת בתוך מתווה של העלאת ריבית.

"וזה לדעתי הסיכון העיקרי כרגע — הקצב של העלאות הריבית בארה"ב. בכירי הבנק הפדרלי אמנם ציינו כמה פעמים כי העלאת הריבית תהיה אטית ומבוקרת, אבל אם המתווה בפועל יהיה מהיר יותר ממה שהשוק חושב — הוא עשוי להביא לירידות בשווקים. ריבית גבוהה באופן משמעותי עלולה להיות טריגר להתהפכות מחזור העסקים".

נתונים בכתבה

אתה לא חושב שההסתבכות של טראמפ מעידה על כך שהגיע הזמן לצאת מהשוק האמריקאי? לא נוצרה בועה שעומדת להתפוצץ?

"אני לא סבור שיש בועה. עשויים להגיע מימושים בשוק, וזה חלק מהדינמיקה בבורסות, אבל מבחינה כלכלית, אנחנו במצב שתומך בנכסים. בכלל, אנחנו פחות מאמינים ביכולת לתזמן את השווקים. אי־אפשר לדעת מהי הנקודה הטובה ביותר למכור ולקנות, ותמיד אפשר למצוא ניירות ערך שמתאימים לכל תקופה — זה היתרון של ניהול השקעות אקטיבי על פני ניהול פסיבי. יציאה וכניסה מהשקעות בניסיון לתזמן את השוק עולות המון למשקיעים. זה אמנם מפתה לפעול כך, אבל מניסיון, קשה לעשות ככה כסף.

"המסר שחשוב לי להעביר לחוסכים הוא הצורך העז בהתמדה. משך הזמן הממוצע של קרנות נאמנות בישראל הוא פחות משנה. הציבור מחליף את הקרנות שבהן הוא מושקע בתדירות גבוהה מדי כחלק מהמרדף שלו אחרי תשואות, וזה פוגע בו. ההשקעות בקרנות חייבות להימדד על פני זמן".

מה דעתך על השקעה בזהב בעת הנוכחית, בתור ממתן תנודתיות בתיק?

"אנחנו לא משקיעים בסחורות כי הן לא יכולות לייצר ערך לאורך זמן. אנחנו מעדיפים השקעות שנותנות דיווידנדים — חברות יציבות, שניתן להבין את תזרים המזומנים שלהן, כמו רשתות קמעונאיות. אפשר להקטין תנודתיות גם באמצעות אפיקים סולידיים".

אבל גם בנכסים סולידיים קשה למצוא כיום מציאות. תשואות האג"ח הממשלתיות נמוכות מאוד.

"מסיבה זאת צריך לשלב באפיק הזה אג"ח קונצרניות בדירוגים גבוהים, או אג"ח עם בטוחות. זה פרופיל הסיכון־סיכוי הסביר ביותר כיום. השוק הקונצרני חווה ירידת מרווחים משמעותית כתוצאה מהמחזור הכלכלי החיובי, ולכן אנחנו סלקטיבים יותר בהנפקות חוב. כשייווצר פחד בשווקים — המרווח ייפתח. התפקיד שלנו יהיה לנצל את ההזדמנות הזאת".

איך תשיג תשואה ללקוחות?

"החוסכים צריכים להתאים ציפיות כשהם משקיעים את כספם בבורסה. התשואות בשנים הקרובות — בטווח של חמש שנים למשל — יהיו נמוכות מכפי שהיו בעבר. אין הרבה הזדמנויות בשווקים, ובהחלט כדאי להיות זהירים".

ממה מורכב התיק שלך?

"מבחינת מניות, אנחנו תמיד מאמינים בפיזור גאוגרפי רחב: מלבד חברות ישראליות, ארה"ב צריכה להוות את החלק הארי של התיק. כמו כן, אחרי שהוסרה האי־וודאות באירופה, בשל בחירתו של מקרון לנשיא צרפת, היבשת בהחלט ראויה להשקעה — מחירי המניות שם נמוכים והיורו חלש יחסית. לעומת זאת, אני חושב שצריך להיזהר מהשקעות בשווקים המתעוררים, בגלל האי־וודאות השוררת בכל הנוגע לצמיחה של סין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker