אני רק שאלה

למכור בדצמבר או לחכות לפברואר?

סנטה קלאוס ראלי הוא הכינוי לעלייה שרושם השוק בשבוע האחרון של השנה האזרחית - בין חג המולד ל-31 בדצמבר

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

תיק המניות שלי עלה יפה בשנה האחרונה, וחשבתי לממש ולמכור קצת. חבר שלי, שעובד באחד מבתי ההשקעות, אמר לי שבתקופה הזאת לא כדאי למכור - כי בדצמבר וינואר השוק נוטה לעלות. מה כדאי לי לעשות?

אילן שושני

לשוקי המניות אכן יש נטייה לעלות בתחילת השנה ובסופה. הנטייה הזאת זכתה לכינויים: "סנטה קלאוס ראלי" ו"אפקט ינואר".

סנטה קלאוס ראלי הוא הכינוי לעלייה שרושם השוק בשבוע האחרון של השנה האזרחית – בין חג המולד ל-31 בדצמבר. אפקט ינואר הוא הכינוי לעלייה המסורתית שרושמים שוקי המניות פעמים רבות בינואר (אך לא בכל שנה).

 

 

 

להרשמה ולתוכנית כנס הדיגיטל של TheMarker – לחצו כאן >>

לנטייה של השוק לעלות בינואר ישנם כמה הסברים. הסבר ראשון הוא שלקראת סוף השנה משקיעים רבים מוכרים מניות שמגלמות להם הפסדים כדי לחסוך בהוצאות המס על רווחי ההון שלהם. תופעה זו מתרחשת בעיקר בשנים שבהן השוק עלה ושהמשקיעים אכן רשמו בהן רווחים. המכירות האלה מתבצעות בדרך כלל במחצית הראשונה של דצמבר, לפני שהמשקיעים ומנהלי ההשקעות יוצאים לחופשת סוף השנה. בינואר שבים המשקיעים ורוכשים את אותן מניות, מה שיוצר ביקוש יתר, ולכן השוק נוטה לעלות.

העלייה עצמה מתרחשת בדרך כלל בעוצמה רבה יותר במניות הקטנות יותר, שהן גם תנודתיות יותר. אבחנה נוספת שקשורה לאפקט ינואר אומרת שאם שוק המניות רשם עלייה בינואר, גובר הסיכוי שהוא ירשום תשואה חיובית במשך השנה. התצפיות על מדד 500 S&P מראות שב-50 השנים האחרונות המדד עלה בינואר 31 פעמים (62%). ב-27 שנים מתוכן (87%) המדד סיים את השנה כולה בעלייה. העלייה הממוצעת בינואר באותן שנים היתה כ-4.4%, והעלייה השנתית הממוצעת היתה 14.7%. העליות של השבוע האחרון של דצמבר נובעות כנראה מציפייה של המשקיעים לאפקט ינואר, ולכן הם מקדימים וקונים מניות כבר בסוף דצמבר.

עם השנים, ככל שיותר אנשים נחשפו לאפקט ינואר והחלו לפעול על פיו, השפעתו נחלשה. אין שום דרך לדעת אם בשנה ספציפית האפקט אכן יעבוד. גם אם ב-62% מהשנים השוק עולה, עדיין ב-38% מהן הוא יורד. בכל מקרה, החלטות השקעה במניות רצוי לקבל על בסיס שיקולים ארוכי טווח ולא על פי הערכות ספקולטיביות לטווח הקצר.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker