הצפת ערך |

Market Failure - כשל שוק

כשל שוק קלאסי מתקיים כאשר במשק קיימת חברה שהיא מונופול הפועל לבדו ■ חברה כזו יכולה להכתיב לצרכנים מחירים גבוהים - מה שיפעל לטובתה ולטובת בעלי מניותיה

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמי גינזבורג

תופעה שמתרחשת בשוק חופשי, כאשר בהקצאה יעילה של המקורות לא מושגת תוצאה אופטימלית. במקרים כאלה דרושה התערבות ממשלתית.

ההתערבות יכולה להתבצע דרך חקיקה, רגולציה או פיקוח. ממשלה יכולה לשפר את הקצאת המקורות גם באמצעות מיסוי או מתן סובסידיה. כשל שוק קלאסי מתקיים כאשר במשק קיימת חברה שהיא מונופול הפועל לבדו. חברה כזו יכולה להכתיב לצרכנים מחירים גבוהים - מה שיפעל לטובתה ולטובת בעלי מניותיה, אך לא לטובת המשק בכללו.

דוגמה קלאסית למונופול כזה היא חברת החשמל. בכל מדינה נחשבת חברת החשמל למונופול טבעי רב כוח. הדרך העיקרית להתמודד עם חברות כאלה היא באמצעות הכתבת מדיניות מחירים על ידי הממשלה ופיקוח הדוק על התנהלות החברה. עם זאת, המציאות מלמדת שהפיקוח על מונופולים טבעיים הוא משימה קשה.

צילום: דובי קייך

בישראל מנסים להתמודד עם בעיית המונופול של חברת החשמל גם באמצעות הכנסת תחרות במקטע של ייצור החשמל. תשתית ההולכה לבתים תישאר בבעלות חברת החשמל משום שאין טעם בהקמת תשתית נוספת - זה יהיה בזבוז - אבל את ייצור החשמל ניתן להפריט. חברת החשמל תוכל לקנות חשמל מיצרנים פרטיים, וכך תתקיים תחרות שתאפשר להפחית את מחירי החשמל גם לצרכן הסופי. למותר לציין שארגון העובדים בחברת החשמל הישראלית אינו שש למהלך שכזה.

כשל שוק אחר יכול להתקיים באספקת שירותים לקהילה. לדוגמה, שירותי ביטחון. מדינה אינה יכולה לתת לשוק הפרטי להכתיב את רמת הביטחון של האזרחים. היא חייבת להבטיח שירותים כאלה בעצמה, באמצעות משטרה וצבא הממומנים על ידי מסים שמשלמים האזרחים.

הקמת קו רכבת והפעלתו היא משימה שבמקרים רבים נחשבת לבלתי כלכלית עבור חברה פרטית. ההטבה הכלכלית שמקבלת המדינה מהקמת מסילה או כביש חדש גבוהה, מאחר שהיא תורמת לפיזור האוכלוסייה ומקילה על הלחץ בכבישים. אבל התועלת הזאת, ברובה, אינה זורמת למקימי המסילה או לבעלי הרכבת. הם יכולים לקבל הכנסות רק ממכירת כרטיסי נסיעה או מהפעלת עסקים בתוך התחנות.

לכן ברוב מדינות העולם חברות הרכבות הן חברות ממשלתיות. כאשר מדינה תרצה להקים כביש חדש, היא תעשה זאת בעצמה או שתמצא דרך לתמרץ יזמים להקים את הכביש על ידי הפיכתו לכביש אגרה.

כשל שוק אחר מתקיים דרך השפעות חיצוניות. למשל, באמצעות חברות שגורמות לזיהום סביבתי. לחברות אין תמריץ כלכלי להקטין את הזיהום שהן מפיצות לסביבה, והדרך לטפל בהן היא הטלת מסים גבוהים או קנסות כבדים על החברה המזהמת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker