תעלומת אופקו והביקושים הטכניים במסחר בתל אביב

מדוע זינקה מניית חברות התרופות אופקו - הדיירת החדשה במדד ת"א 25 - ב-25% בתוך שבוע, והאם העובדה שהיא רשמה עלייה של כמעט 100% בחצי שנה תגובה בקרוב בנתונים עסקיים של ממש

רן שחם
יותם עירוני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
רן שחם
יותם עירוני

לפחות תרופה אחת מבית היוצר של חברת התרופות החדשה במדד ת"א 25, אופקו, כבר עובדת. מדובר בתרופה ל”עייפת המדדים” שבה חלתה הבורסה בשנים האחרונות.

גם אם מדובר בתרופת דמה, תעודות הסל בשילוב יחס השורט המכובד שקיים במניה בניו יורק וקניות בעלי עניין גרמו לחברה החדשה במדד ת"א 25 לעלות ב-40% מאז שנרשמה למסחר בתל אביב, וב-20% מאז שנכנסה באופן רשמי למדד ‏ - הרגע שבו חויבו תעודות הסל לרכוש את המניה בסוף ספטמבר. מדובר בדוגמה מצוינת לאופן שבו משתנים “טכניים” יכולים לגרום לשינויי שווי אדירים מבלי שאפילו נתון כלכלי אחד השתנה.

הסיפור החל לפני כמה חודשים, כשהדירקטוריונים של פרולור הישראלית ואופקו האמריקאית, שלהן יו”ר ובעל מניות משותף בדמותו של פיליפ פרוסט ‏(שהוא גם היו”ר של טבע‏), החליטו להמליץ לבעלי המניות בשתי החברות לאפשר את מיזוגן בעסקת מניות, כאשר בעסקה יקבלו מחזיקי המניות של פרולור מניות של אופקו ביחס של 1:1. בסוף אוגוסט נגרעה פרולור מן המסחר, ובתוך חודש ‏(לאחר אישור העסקה‏) החלו מניות אופקו בארה”ב לטפס.

המחזיקים במניית אופקו ידעו שהחברה צפויה להיכנס למדד ת”א 25, מה שייצור ביקוש טכני למניה מצד תעודות סל וקרנות סל שעוקבות אחר מדד ת”א 25. הרישום הכפול הזריז התאפשר בשל הזיקה של החברה הממוזגת לשוק הישראלי.

שי נוביק מאופקו (מימין), פיליפ פרוסט, אסתר לבנון, יעקב פרי ורון מלכא בבורסה באוגוסטצילום: משה שי

הסיבה לרישום בישראל אינה ידועה לנו, אבל דבר אחד בטוח - מדובר בתנועה נגד כיוון הנסיעה. לרוב, חברות ישראליות שואפות להנפיק או לרשום את מניותיהן בארה”ב כדי להציף ערך ולהיחשף למשקיעים חדשים. התנועה בכיוון ההפוך נדירה מאוד. דוגמה לכך קיבלנו מהמקרה של מלאנוקס, עד לא מכבר חלק ממדד ת"א 25, שהחליטה למחוק את עצמה מהמסחר בישראל. הסיבה לדברי החברה: רגולציה ועלויות.

באופקו ציינו שהרישום נעשה מטעמים “ציוניים” של פרוסט. ייתכן. לנו נראה שמעבר לציונות, גם הביקוש הנוסף למניה מצד תעודות הסל שיחק תפקיד. הנה תרגיל מחשבתי: מה היה קורה אילו חברה שכזו ‏(החברה הממוזגת‏), עם הכנסות של עשרות מיליוני דולרים והפסד שוטף, שעיקר נכסיה הם תרופות בפיתוח בשלבים שונים, חלקם מתקדמים, היתה מגיעה לשוק ההון המקומי ומנסה לגייס 700 מיליון שקל לפי שווי של 15 מיליארד שקל? 700 מיליון שקל אינו מספר מקרי שהמצאנו - זהו הביקוש המצרפי שהתקבל מתעודות הסל ברגע העדכון.

במקביל לביקוש מצד תעודות הסל החל מספר המניות של אופקו שנמכרו בחסר ‏(שורט‏) לצמוח בבורסה בארה”ב. המוכרים בחסר הסתמכו על כך שהביקושים לנייר בחודשים שלפני עדכון המדדים בישראל הם טכניים, ולא אמיתיים. לאחר שביקושים אלו ייעלמו תחזור המניה ותרד לשווי המקורי שלה, שתואם את ערכה הכלכלי.

שווי כלכלי למניה שעיסוקה בפיתוח תרופות שאולי יאושרו נובע לרוב מההסתברות לאישור כל אחת מן התרופות כפול הרווחיות המהוונת שתפיק החברה. איננו יודעים לומר מהן ההסתברויות הללו.

ערב ההודעה על המיזוג בין השתיים היה השווי המצרפי של פרולור 400 מיליון דולר, ושויה של אופקו היה 2 מיליארד דולר. השווי של החברה הממוזגת נכון להיום הוא כמעט כפול - 4.1 מיליארד דולר. זהו זינוק שקשה לנו להסבירו.

למגינת לבם של המוכרים בחסר הצטרף לקונים גם יו”ר החברה פרוסט. פרוסט מחזיק כעת ביותר משליש ממניות החברה. הודעות הרכישה שלו עודדו כנראה קונים נוספים. עליית המניה תומרצה אפוא גם על ידי מחזיקי השורט, שמיהרו לרכוש גם הם כדי לקטום הפסדים.

הביקושים הערים למניית אופקו הזניקו את מנייתה בתוך שבוע בכמעט 25%. הזינוק שלה העיר את מדד ת"א 25 מתרדמתו והזניקו מעל לקו ה-1,300 נקודות - ולנו נותר רק לראות מתי נוכל לקבל גם הודעות ודו”חות שמצדיקים את השווי המכובד שאליו זינקה הדיירת החדשה במדד המוביל של ישראל.

רן שחם הוא מנכ"ל משותף באלטשולר שחם. יותם עירוני הוא אנליסט. חברות בקבוצת אלטשולר שחם עשויות לסחור או להחזיק בניירות ערך המוזכרים בכתבה. אין לראות בכתוב ייעוץ השקעות או המלצה לרכישה או מכירה של מניות ערך. התיק המנוהל הוא וירטואלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker