ההאטה בענף הכרייה פגעה במכירותיה ורווחיה של קטרפילר

המגמה השלילית במסחר במניית החברה עלולה להימשך בגלל חטיבת הפיננסים המנופחת של החברה - שתיאלץ להתמודד בעתיד הקרוב עם מציאות מאתגרת עבורה

רן שחם
יותם עירוני
ו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
רן שחם
יותם עירוני
ו

חברות הכרייה נהנו בעשור האחרון מצמיחה חסרת תקדים בזכות הצמיחה של סין ושאר השווקים המתעוררים ומהביקוש הרב למתכות. כתוצאה מכך, חברות הכרייה השקיעו הרבה כסף בפתיחת מכרות חדשים, התמנפו ולוו כספים בשוק ובבנקים, רכשו ציוד - וחפרו איפה שרק אפשר.

מדינות עשירות במחצבים, כמו ברזיל, קנדה ואוסטרליה, נהנו ממאזני סחר משופרים, וגם הן הצטרפו לביקושים הגדולים למחצבים, לצד הסינים. החגיגה הזאת נעצרה בחריקת בלמים בשנה שעברה כשהשוק הסיני החל להאט.

בנוסף, הממשל הסיני מעדיף כיום צמיחה המוטה לצריכה פנימית על פני צמיחה הנובעת מהשקעה בתשתיות, מה שמקטין הביקוש למתכות. כתוצאה מכך החלו חברות הכרייה לבטל פרויקטים עתידיים ואף לסגור פרויקטים שהחלו בפיתוחם.

לביקוש המידלדל בשוק המתכות הבסיסיות נוספו ירידות המחירים של סחורות כמו זהב, יהלומים ופחם. ההתפתחות הזאת מדאיגה לפחות חברה אחת - ענקית ציוד הכרייה קטרפילר ‏(CAT בוול סטריט‏). במהלך השנה החולפת צנחו מכירות החברה באסיה ב–30%; באירופה, אפריקה והמזה"ת הן צנחו ב–12%; ובאמריקה הלטינית הצמיחה הסתכמה ב–3%. לקטרפילר שלוש חטיבות - ציוד לתעשיית הכרייה, ציוד לתעשיית הבנייה ומנועים להפקת חשמל - ומכירותיה מתחלקות בערך שווה בשווה בין השלוש. חטיבת המנועים עדיין צומחת, מה שמראה כי הנסיגה במכירות בשתי החטיבות האחרות היא חדה.

ברבעון השני של 2013 צנחו מכירות קטרפילר ל–14.6 מיליארד דולר ‏(לעומת 17.4 מיליארד דולר ברבעון המקביל‏). הרווח לאחר מס נחתך מ–1.7 מיליארד דולר ל–960 מיליון דולר. החברה הודיעה כי את השנה כולה היא תסיים עם מכירות של 57 מיליארד דולר לעומת 66 מיליארד דולר בשנה שעברה.

מחיר מניית החברה ירד מהשיא השנתי של 98 דולר ל–83 דולר. למראית עין, מניות קטרפילר נסחרות כיום במכפיל סביר של 12 על הרווחיות הצפויה ‏(על פי הנהלת החברה‏). זאת, לעומת מכפיל 15–16 במניות של חברות דומות שאינן מייצרות ציוד כרייה.

לנו נראה כי יש במניה עוד אוויר שיכול לצאת. הסיבה לכך היא חטיבת הפיננסים המנופחת שלה. קטרפילר, כמו חברות תעשייתיות גדולות אחרות מעניקה מימון נדיב ללקוחותיה בכדי שירכשו את מוצריה. הלקוחות הם חברות כרייה ממונפות, שעסקיהן מתכווצים כעת.

המשמעות היא שגדל הסיכוי שחטיבת הפיננסים של קטרפילר תיתקל בקרוב בלקוחות שאינם יכולים לפרוע חובות. הציוד שנרכש משמש אמנם בטוחה להלוואה, אך במצבה הנוכחי של החברה ערכו יורד, והביקוש אליו פוחת ממילא, כך שיהיה קשה למכור אותו.

גודלה של חטיבת הפיננסים בקטרפילר בהחלט מעורר דאגה. חשבון הלקוחות של חטיבת הפיננסים - 15 מיליארד דולר - דומה פחות או יותר להון העצמי של החברה כולה. בנוסף החברה ממומנת בחוב לטווח קצר מאוד. אמנם עלויות גיוס ההון שלה נמוכות בשל כך, אך כל פיגור או דחייה בתשלומים מצד לקוחותיה ייאלץ אותה לצרוך עוד אשראי, הפעם במחיר גבוה הרבה יותר. לשם המחשה, איגרות החוב הדולריות של קטרפילר ל–2016, המדורגות A, נסחרות כיום בתשואה של 1%.

בינתיים הנהלת קטרפילר טוענת שהדיכאון בענף הכרייה מוגזם, ושהחטיבות האחרות יפצו על כך. לנו נראה כי לא מן הנמנע שמחירן של מניות קטרפילר עלול לחזור כמה שנים לאחור.

רן שחם הוא מנכ"ל משותף באלטשולר שחם. יותם עירוני הוא אנליסט. חברות בקבוצת אלטשולר שחם עשויות לסחור או להחזיק בניירות ערך המוזכרים בכתבה. אין לראות בכתוב ייעוץ השקעות או המלצה לרכישה או מכירה של ניירות ערך. התיק המנוהל הוא וירטואלי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker