הצפת ערך |

מניות ארביטראז'

בדומה לחוק הכלים השלובים, מנגנון הארביטראז' גורם להשוואת מחירים תמידית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גינזבורג עמי
עמי גינזבורג

ארביטראז' היא פעולה שבה נכס פיננסי, מניה או סחורה, נמכר ונקנה בו זמנית במחירים שונים. פער כזה, אם הוא קיים, מאפשר ליצור רווח מהיר וחסר סיכון.

כך למשל, אם חבית נפט תיסחר בצפון ארה"ב במחיר של 100 דולר ובדרום ארה"ב במחיר של 90 דולר, ניתן יהיה לקנות אותה בדרום, למכור בצפון ולהרוויח מהפעולה 10 דולרים על כל חבית.

הדבר קשה יותר לביצוע אם הנכסים הללו נסחרים בבורסה, משום שאז פערי המחירים נסגרים במהירות. פעולת ארביטראז' אפשרית בכל זאת, במינונים מסוימים, כאשר מניות נסחרות בשני שווקים שונים במחירים שונים, למשל בתל אביב ובניו יורק. מבצע הפעולה קונה את המניה בבורסה שבה היא נסחרת במחיר נמוך יותר, ומוכר אותה בבורסה שבה היא נסחרת במחיר גבוה יותר.

צילום: איור : דובי קייך

מניות שנסחרות בישראל ובניו יורק מכונות לעתים גם "מניות הארביטראז'" או "המניות הדואליות". עם קבוצה זו נמנות מניות כמו טבע, פריגו, אלביט מערכות, נייס, אודיוקודס וגיוון אימג'ינג.

פערי מחירים בין בורסות יכולים להיווצר מסיבות מגוונות. סיבה אחת למשל הם פערי מידע בין הבורסות, שגורמים למניה לעלות בשוק אחד ובשני לא. עם זאת, בעידן האינטרנט וזרימת המידע החופשי פערי מידע כמעט שאינם קיימים.

סיבה אחרת לפערי ארביטראז' הם פערי זמנים בין בורסות. כך למשל, בניו יורק מתקיים מסחר גם ביום שישי ובישראל לא; בישראל מתקיים מסחר ביום ראשון, ובניו יורק לא. מצב זה גורם כמעט תמיד לפער במחיר המניה בין שתי הבורסות. ואולם, פערים אלה נסגרים במהירות כאשר המסחר בבורסה ששבתה מתחדש.

פער מחיר עשוי להיווצר גם בגלל עלות עסקות שונה. אם, למשל, העמלה על רכישת מניות בתל אביב נמוכה מהעמלות לרכישה בניו יורק, פער המחיר ישקף את פער העמלות הנדרש. פער כזה אינו מאפשר לבצע ארביטראז', מאחר שעמלות הקנייה והמכירה יאכלו את הרווח. בגלל המודעות הגבוהה לפערי המחירים בין הבורסות, קשה כיום מאוד להרוויח בפעולת ארביטראז' בסיסית. בתיאוריה הכלכלית מקובל להניח שבשוק משוכלל אין למעשה אפשרות להרוויח מארביטראז'.

האפשרות לרווחי ארביטראז' היא שגורמת לשווקים הפיננסיים הגלובליים לשמור על תכונה המכונה בכלכלה "יעילות". מנגנון הארביטראז' - בדומה לחוק הכלים השלובים - גורם להשוואת מחירים תמידית בין מחירי נכסים פיננסיים הנסחרים בבורסות השונות. כך הוא מעמיד בפני כל המשקיעים בעולם מחיר אחיד. הכוונה אינה רק למניות אלא לנכסים רבים, פיננסיים וריאליים, כגון שערי מטבעות זרים, אופציות על מניות ומדדי מניות או סחורות שונות, כגון נפט, מתכות, חיטה או סוכר.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker