שוק תחת אש

איך תתנהג הבורסה במהלך מצב חירום בישראל?

מחלקת המחקר של לידר שוקי הון ניתחה את התנהגות הבורסה במהלך עמוד ענן, עופרת יצוקה ומלחמת לבנון ה-2 והסיקה כי בימים הראשונים צפוי שפל, אך לאחר מכן תבוא גיאות ■ בולט לחיוב - סקטור האנרגיה

דרור רייך
דרור רייך

במחלקת המחקר בלידר שוקי הון ניתחו מה אירע בשוק ההון המקומי ב-21 ימי המסחר שלפני ואחרי יום התקיפה הראשון של המבצעים האחרונים: עמוד ענן ב-2012, עופרת יצוקה ב-2009 ומלחמת לבנון השנייה ב-2006.

על פי הניתוח של לידר, בטווח שבין חודש לשבוע טרם התקיפה כל הסקטורים נסחרו ברמות גבוהות ביחס לרמת המחירים ביום הראשון לתקיפה. "מסקנה זו סבירה שכן שוק המניות עדיין לא הרגיש איום למלחמה באופק או שהמשקיעים האמינו שלא תתפתח מלחמה ודברים יסתדרו בדרכי משא ומתן", מסבירים בלידר. מנגד, ניתן לראות תנודתיות בתקופה זו, שנבעה ככל הנראה מחוסר הוודאות ששררה.

בטווח של מספר ימים בודדים עד שבוע טרם התקיפה - הסבירות לתקיפה מתגברת (גיוס מילואים וכדומה) והמדדים מתחילים לרדת עד לשיא שפל של הימים הראשונים לתקיפה. בימים בודדים לאחר התקיפה מנתחים בלידר כי "רמות השפל במדדים הם הימים הראשונים למלחמה. החשש מהשלכות המלחמה על הכלכלה ותחושת פניקה מגבירות את הירידות - ימים אלו הינם קריטיים ועשויים על פי ההיסטוריה להוות הזדמנות להשקעה".

בשבוע המסחר שאחרי היום הראשון לתקיפה, על פי מחלקת המחקר, כל הסקטורים נסחרים ברמות גבוהות מהימים הראשונים לתקיפה - "מסקנה מעניינת שכן בחלק מהמבצעים הלחימה נמשכה יותר משבוע", מציינים בלידר. ככל הנראה האופטימיות במחירי המניות נובעת משיחות מתקדמות על הפסקת אש או אמונה שהמבצע לקראת סיום ואף צפויה התערבות בינלאומית להפסקת המלחמה.

כ-21 ימי מסחר לאחר יום התקיפה נרשמה מגמה מעורבת ביחס לרמות של הימים הראשונים של המלחמה, שוק ההון חוזר להיות מושפע מתנודות גלובליות ופחות מאירועי המלחמה האחרונים.

תגובת מדדי המניות למבצע עמוד ענן

במחלקת המחקר בלידר שוקי הון בחרו להתמקד במבצע עמוד ענן, המבצע האחרון מבין השלושה שהחל ב-14 בנובמבר 2012 ונמשך כשבוע בלבד. במהלך ימים אחדים לאחר המבצע שלושת המדדים: מדד תל אביב 25 , 75 ו-100 הגיבו בעליות שאינן מהותיות. עם זאת, בטווח של כחודש קלנדרי לאחר תחילת המבצע, נרשמו עליות מצטברות של כ-2.5%-3.5%.

עוד גילו בלידר כי "בעוד התנהגות מדדי ת"א הצביעה על שינויים קלים בלבד, תמהיל התנודות של המדדים הענפיים הראה מגמות שונות". מרבית הסקטורים רשמו עליות משמעותיות גם ביחס ליום תחילת המבצע וגם ביחס לרמות המחירים בהן נסחרו כחודש לפני המבצע.

בין הסקטורים שהגיבו בעליות מחירים נמצאים ענפי האנרגיה , נדל"ן , ביטוח , בנקים , תקשורת וכן יצרניות המזון שהגיבו בעליות ביחס לרמות המחיר טרם המבצע, טווח העליות שנרשמו היה כ-3.3%-10.1%. גם בבחינת התנהגות הסקטורים הללו כחודש לאחר יום התקיפה עצמו ניתן להבחין כי נרשמה מגמה חיובית בטווח של כ-4.4%-11.4% כאשר הסקטור הבולט ללא ספק היה האנרגיה.

בין סקטורים שהגיבו בצורה ניטראלית/שלילית מסבירים בלידר כי "בעוד כיל הגיבה באופן ניטראלי למבצע עמוד ענן ורשמה עליות קלות בלבד, דווקא מניית טבע וענף הטכנולוגיה רשמו תשואות שליליות של עד כ-3% בטווח של חודש לאחר יום התקיפה. ההסבר האפשרי על פי מחלקת המחקר לשונות בסקטורים הוא "רצון המשקיעים לחשיפה למניות שירדו חזק בימים הראשונים לתקיפה ומוטות משק מקומי. סיבה נוספת לשונות בסקטורים היא התחזקות השקל לאחר המלחמה ואשר לה השפעה שלילית על המניות הדואליות".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ