למה להשקיע באיטליה וביוון אם אפשר ללכת לבוצואנה ורואנדה?

"אנגולה, ניגריה, אתיופיה, צ'אד, מוזמביק ורואנדה ביצעו התקדמות אדירה בשנים האחרונות", אומר רוברט רוטמן, 
יועץ השקעות בכיר בבנק השווייצי יוליוס בר ■ לטענתו, השקעה במדינות הצומחות של אפריקה עשויה להניב פירות 
- במיוחד אם תופנה לענפים כמו סלולר, פיננסים ותשתיות

נדן פלדמן
נדן פלדמן

"אפריקה היא היבשת שצומחת במהירות הרבה ביותר", אומר רוברט רוטמן, יועץ השקעות בכיר בבנק ההשקעות השווייצי יוליוס בר. "שבע מ–20 המדינות בעלות הצמיחה הגבוהה בעולם נמצאות באפריקה - אבל חלוקת העושר בה נמצאת בחוסר איזון משווע.

"יש אי שוויון גדול ביבשת. רוב האנשים שמרוויחים מהצמיחה הנוכחית נמנים עם שכבה דקה של מנהלים בחברות גדולות. עם זאת, אנו רואים ירידה משמעותית בשיעור העוני במדינות אפריקה ובתמותת הילדים בהן. זה אומר שרמת החיים הכללית רשמה שיפור מהותי בשנים האחרונות".

רוטמן גדל והתחנך בדרום אפריקה. ההיכרות שלו עם היבשת ארוכת שנים ומעמיקה. במקביל לתפקידו בבנק הוא עומד בראש תוכנית ה–MBA החדשה באוניברסיטת סיינט גלן בשווייץ שנקראת "ניהול לאחריות סביבתית", והוא מייסד שותף ב"אורבן קונקט", צוות חשיבה המתמקד בפתרונות תחבורה עירוניים בשווקים מתפתחים.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

כך משתלטים ראשי הוועדים הגדולים על הבחירות לרשויות המקומיות

"אם אתה רני רהב, אתה היום בעיקר מתגונן, כי הציבור קובע את הכללים"

שלט של סמסונג בקניהצילום: בלומברג

בראיון עמו הוא מדגיש כי חברות זרות הפועלות באפריקה צריכות לגלות אחריות חברתית ולהשקיע כספים בפיתוח קהילות מקומיות. "על החברות מוטל לסייע בהשקעות בחינוך, בגישה לשירותי בריאות ולמים נקיים ובפיתוח טכנולוגיה שתשפר את הגישה לשירותים שונים באפריקה", הוא אומר. "אלה דברים שכבר קורים".

מדינות רבות באפריקה מדורגות כגרועות ביותר לעשות בהן עסקים. מדוע להשקיע מלכתחילה באפריקה כשיש הרבה שווקים אחרים - בטוחים יותר, יציבים יותר ובוודאי מושחתים פחות?

"זה נכון שבמובנים רבים לעשות עסקים באפריקה זה מסוכן, אבל יש התקדמות רבה בהרבה מדינות. יש מדינות אפריקאיות שהשיגו התקדמות גדולה בעשיית עסקים, כמו בוצואנה ורואנדה. מדינות כאלה מדורגות מעל מדינות אירופיות כמו איטליה ויוון מבחינת הפוטנציאל לעסקים".

28% ממשאבי 
הטבע העולמיים

מהן הבעיות העמוקות ביותר שמעיקות על כלכלות אפריקה, וכיצד ניתן לטפל בהן?

"יש באפריקה ארבע בעיות עיקריות.

"הראשונה היא בעיה פוליטית. אמנם חל שיפור מסוים ביציבות הפוליטית במדינות רבות ביבשת, אבל הבעיות עוד קיימות. ראינו מה קרה בבחירות האחרונות בזימבבווה ‏(שכללו טענות לזיופים ואי סדרים - נ"פ‏). יציבות פוליטית היא לא דבר מובן מאליו באפריקה, כשמוסדות הממשל הם המפתח להזרמת הון זר לשווקים באפריקה.

רוברט רוטמן

"הבעיה השנייה היא בתחום הרווחה. כל מדינה שרוצה לצבור מומנטום חייבת להשקיע בחינוך. במאה ה–21 יהיו הרבה פחות משרות ייצור - והרבה יותר משרות של כוח אדם איכותי.

בעיה השלישית היא היעדר שקיפות. הממשל התאגידי חייב להשתפר כדי שחברות בינלאומיות יגיעו לאפריקה, ישקיעו ויקנו מניות של חברות אפריקאיות.

"הבעיה הרביעית היא משאבי הטבע. אפריקה היא יבשת עשירה במשאבי טבע שמיועדים לשוקי הסחורות. 20% ממשאבי הטבע העולמיים מצויים באפריקה, אבל ברוב המקרים משאבי טבע נלקחים על ידי חברות בינלאומיות ונשלחים החוצה מהמדינה. כדי לשפר את שוק התעסוקה, שרשרת ההפקה של הסחורות חייבת לעבור שינוי.

"ניקח את שוק היהלומים לדוגמה. היהלומים הגולמיים נכרים באפריקה, ומשם נשלחים לאנטוורפן לצורך ליטוש. השלב הזה בהפקה ובייצור צריך להישאר באפריקה".

מדינות אפריקה סובלות לא פעם מהפיכות צבאיות ומלחמות אזרחים. אילו מדינות נחשבות בטוחות יותר להשקעה?

"זה תלוי בסוג ההשקעה. אם מדובר בניירות ערך, עדיף להתמקד במדינות שיש להן שוק מניות ואג"ח נזיל. לרוב אלה מדינות גדולות יותר. השוק הגדול ביותר לניירות ערך ביבשת נמצא בדרום אפריקה. בעיני גם קניה מעניינת מאוד, ולצדה גאנה וניגריה - שהיא המדינה המאוכלסת ביבשת.

"ישנם גם שווקים קטנים יותר, כמו מאוריציוס ובוצואנה. בכל מקרה, הייתי נזהר ולא קונה מניות של חברות ספציפיות, אלא תיק מניות מפוזר ומגוון.

"אם מדברים על השקעות זרות ישירות, המעניינות ביותר בעיני הן המדינות בעלות הצמיחה המהירה יותר - אנגולה, ניגריה, אתיופיה, צ'אד, מוזמביק ורואנדה. האחרונה עשתה התקדמות מדהימה, במיוחד מבחינת יציבות הממשל. גם טנזניה ביצעה התקדמות משמעותית. קונגו תצמח בטווח הארוך בקצב מהיר - 7% בשנה".

ומאילו מדינות אתה ממליץ להתרחק?

"ממדינות שיש בהן כיום כאוס פוליטי - למשל מצרים וזימבבווה. לשני המשקים האלה יש מבנה שיוצר פוטנציאל צמיחה גבוה, אבל כרגע הייתי נשמר מהן עד שנדע לאן הן הולכות מבחינה פוליטית".

דרום אפריקה -
 שער ליבשת

כמי שגדל בדרום אפריקה, איך תוכל לתאר את השינויים שעברה המדינה מאז ביטול האפרטהייד?

מלטשת יהלומים בבוצואנהצילום: בלומברג

"דרום אפריקה היא מקרה ייחודי. היא נהפכה לדמוקרטיה רק ב–1994. שנות ה–90 בה היו קשות, אבל הכלכלה שלה מאוד התקדמה בעשור האחרון ונהפכה למגוונת יותר. השינוי הפוליטי שסיים את עידן שלטון המיעוט הלבן שינה את המרקם החברתי במדינה. למזלה של המדינה, המהפכה הזאת עברה יחסית בשקט.

"אנחנו רואים בדרום אפריקה התפתחות של מדינה פלורליסטית ויציבות פוליטית בשנים האחרונות. מה שמדאיג אותי זו האבטלה שם, שמגיעה לשיעור גבוה מאוד - כ–30%. זה מצב בלתי נסבל, שיוצר סיכון פוליטי וכלכלי גבוה.

"עניין מדאיג אחר הוא גירעון גדול במאזן השוטף. בחודש האחרון הראנד הדרום אפריקאי סבל מאוד מול מטבעות אחרים ואיבד משוויו. שוק המניות אמנם עלה יפה בשנה האחרונה, אבל הוא אינו זול במיוחד. לא הייתי בהכרח משקיע במניות בדרום אפריקה.

"דרום אפריקה נהנית מהמון משאבי טבע ומאוכלוסייה מצוינת. מה שיקבע את עתידה זו היציבות הפוליטית בה, איכות המוסדות ושקיפותם, וכן המיצוב של דרום אפריקה ליבשת כולה. במקרה כזה משקיעים רבים יגיעו דרך מדינה זו לכלכלות אפריקאיות אחרות".

נחוץ שדרוג בתשתיות

מהם המגזרים המבטיחים ביותר בכלכלות אפריקה?

"אנחנו מעדיפים להשקיע במגזרים שיש להם חשיפה לשגשוג הצרכני העתידי של אפריקה. שוק הסלולר, למשל, רושם גידול מהיר. צמיחה נרשמת גם בתחום השירותים הפיננסיים ובענף החקלאות. גם חברות שעוסקות בתשתיות עשויות לצמוח, מכיוון שלמדינות רבות נחוץ שדרוג דרמטי ברמת התשתיות - חשמל, מים, תחבורה ותקשורת".

מהי עמדתך לגבי האופן שבו חברות כרייה עושות עסקים עם ממשלות אפריקאיות, והאופן שבו הן מתייחסות לעובדים שלהן?

"קרו אמנם כמה דברים טובים בענף הכרייה, אבל מבחינת תנאי העסקה ושקיפות המגזר הזה צריך לעבור שינוי מהותי. טבח הכורים בדרום אפריקה בשנה שעברה, למשל, היה טרגדיה נוראה. זהו אירוע מדאיג מאוד.

"צריך לבחון את חברות הכרייה בעיניים ביקורתיות ולקחת בחשבון פרמטרים כמו שקיפות וזיהום הסביבה. חברות שמנצלות משאבי טבע של מדינה על חשבון האוכלוסייה אינן מומלצות על ידינו. אלה חברות עם סטנדרטים לא ראויים, ואין להן עתיד מבטיח בטווח הארוך.

"אנחנו גם לא אוהבים להשקיע בסחורות. הייתי מתרחק מחברות שעוסקות בסחורות מסורתיות - כמו חברות כרייה או כאלה שמפיקות נפט וגז. המחירים של הסחורות האלה נפלו בחדות, והם ממשיכים ליפול. התחזית בתחום הזה אינה ורודה".

היבשת פחות שברירית מבעבר

אפריקה סובלת משחיתות עמוקה ומדיכוי זכויות אדם. עובדים שמתקוממים על תנאי ההעסקה שלהם והשכר שלהם משלמים בחייהם, כפי שראינו בדרום אפריקה. איך משקיע זר אמור להתייחס לתופעות האלה?

נמל בקניהצילום: בלומברג

"התקשורת נוהגת להתמקד בסיפורי האימה, אבל לצד סיפורים אלה ישנה התפתחות חיובית ואטית שלא זוכה להתייחסות חדשותית - למשל הקפיצה שעשתה רואנדה בעניינים כמו שקיפות וממשל תאגידי. נכון, המצב הפוליטי ברובו עדיין לא מעורר נחת, אבל יש הרבה מדינות שרושמות התקדמות. המצב ביבשת אינו נורא כמו שאנשים מבחוץ נוהגים לחשוב".

האם אינך חושש שההאטה בשווקים המתעוררים, ובראשם סין, תפגע בצמיחה באפריקה?

"זה יכול להשפיע לרעה על הצמיחה באפריקה, אבל לא יגרום טלטלה אמיתית. זאת, משום שאחד ממנועי הצמיחה הוא העלייה החדה בביקושים המקומיים - בביקושים מצרכנים אפריקאים.

מכרה ברזל בדרום אפריקהצילום: בלומברג

"ב–2008 ראינו שמחירי הסחורות רשמו צניחה, והכלכלה הגלובלית התרסקה. למרות זאת הכלכלות של אפריקה המשיכו ברובן לצמוח בשיעור של יותר מ–3.5% בשנה. חלק גדול מהצמיחה אינו תלוי ביצוא הסחורות - אלא נובע מעלייה בביקושים וצריכה מקומית. אני לא חושב שאפריקה לא תינזק כלל אם כלכלת סין תאט, אבל זה גם לא יגרום לה ליפול למיתון. אפריקה חשופה לשווקים הגלובליים, אבל הרבה פחות שברירית משהיתה לפני עשור או שניים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker