מניית השבוע

החברה שמחליטה מי יגייס אשראי ובאיזה מחיר

מודי'ס היא אחת משלוש חברות דירוג האשראי הגדולות בעולם, והיא מחזיקה בנתח של 40% מהשוק בתחום זה

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דרור רייך

מודי'ס היא סוכנות דירוג אשראי שמבצעת מחקר פיננסי בינלאומי ואנליזות על ישויות מסחריות וממשלתיות. גרסה מוקדמת של החברה הוקמה ב–1900 תחת השם John Moody & Company. המוצר הראשון של החברה נקרא "מדריך מודי'ס לניירות ערך תעשייתיים ואחרים". אלא שהחברה בגלגולה זה לא שרדה את התרסקות הבורסה של 1907 - ונסגרה.

ב-1909 הקים מודי מחדש את החברה תחת השם מודי'ס. בראשית דרכה תחת שם זה היא פירסמה אנליזות של השקעות במסילות רכבת. שירות המשקיעים של מודי'ס נוצר רק מאוחר יותר, ביולי 1914, ובמהרה החל לדרג גם איגרות חוב מוניציפליות בארה"ב. עד 1924 כבר כיסה הדירוג של מודי'ס את כל תחומי האג"ח בארה"ב.

בשנות ה-70 הרחיבה מודי'ס את הדירוג שלה גם לחוב מסחרי - וכן החלה, בדומה לחברות דירוג אחרות באותה התקופה, לגבות תשלום ממנפיקי האג"ח בתמורה למתן הדירוג וכן מהמשקיעים שהשתמשו בשירותיה.

מספר המדינות שמדרגת מודי'ס צמח משלוש בלבד ב-1975 ל-33 ב-1990 - וליותר מ-100 מדינות ב-2000. הודעות של מודי'ס על הורדות דירוג אפשריות או ממשיות של איגרות החוב של מדינה מסוימת עלולות לעורר השפעות פוליטיות וכלכליות משמעותיות, כמו שקרה למשל בקנדה ב-1995 ובארה"ב ב-2011.

מודי'ס חשופה גם לביקורת רבה על רקע ההפסדים של משקיעים בשוק ההון בשנים האחרונות לאחר שאלה הסתמכו על דירוגים גבוהים ביותר של החברה לנכסים מסוימים - למשל לאיגרות החוב של AIG וליהמן ברדרס ערב קריסתן ב-2008.

כיום מודי'ס היא אחת משלוש חברות דירוג האשראי הגדולות בעולם, והיא מחזיקה בנתח של 40% מהשוק בתחום זה - ממש כמו יריבתה העיקרית, סטנדרד אנד פור'ס. למתחרה פיץ' יש נתח שוק קטן יותר.

המחזיקה המוסדית המובילה בחברה ובעלת המניות היחידה בה שמחזיקה יותר מ-5% מכלל המניות היא ברקשייר התאוויי של וורן באפט, שמחזיקה בכ-13% ממניות החברה. מניית החברה הונפקה ב-2000 בבורסת נאסד"ק, ומאז 2001 היא מקפידה לחלק דיווידנד רבעוני של סנטים בודדים.

מחיר השיא של מניית החברה נרשם ב-2013, ואז גם חולק בה דיווידנד רבעוני של 20 סנט למניה. מניית מודי'ס הסבה למשקיעה בחמש השנים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker