שוקי המניות בעולם חיפשו סיבה לרדת - ומצאו אותה אצל ברננקי

שוקי המניות והאג"ח גילו תנודתיות גבוהה בשבועות האחרונים, לאחר העליות של תחילת השנה ■ הירידות האחרונות נראות לנו כמו תגובה מוגזמת לרמז של הנגיד האמריקאי, ומאפשרות לנו לשוב ולתור אחר הזדמנויות השקעה חדשות

רן שחם
יותם עירוני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
רן שחם
יותם עירוני

תארו לכם שבבוקר של חודש יולי החזאי מודיע כי הוא צופה שהחורף הקרוב יהיה קר יחסית לשנים האחרונות. כעת דמיינו שבעקבות זאת המאזינים קמים, לובשים בגדים ארוכים וממהרים לשלוף את שמיכות החורף מהארונות. נשמע מוזר, נכון? אם כך, גם התנהגות שוקי האג"ח והמניות בשבועיים האחרונים היא מוזרה למדי.

בנאומו האחרון מלפני שבועיים רמז יו"ר הבנק הפדרלי האמריקאי, בן ברננקי, כי אם נתוני הכלכלה יתמכו בכך, החל מאמצע 2014 הוא יתחיל למתן את ההרחבה הכמותית ‏(QE3‏), לקראת הפסקה מוחלטת שלה. הנאום היה המשך להתבטאויות דומות של ברננקי מסוף מאי.

תגובת השווקים לדברים היתה אלימה וחריגה. התשואה על איגרות החוב של ממשלת ארה"ב לעשר שנים זינקה מ–2% ל–2.6% ‏(בתחילת מאי עוד היתה התשואה 1.6%‏) ומחיריהן צנחו. במהרה צנחו כל יתר אפיקי ההשקעה - ללא קשר לסיכון, לתזמון ולפוטנציאל הרווח.

מדדי המניות סביב העולם ירדו ב–5%–15%, וכך גם מדדי האג"ח הקונצרניות בדירוגי השקעה עם מח"מ ארוך - שלא לדבר על אג"ח שאינן מדורגות. משקיעי האג"ח רשמו הפסדים מהותיים לראשונה זה כמה שנים.

לדעתנו, זו תגובה מוגזמת. אנו סבורים שריבית של 1%–2% לטווח ארוך אינה בת קיימא, ובשנים הקרובות היא תעלה. אך העלייה תהיה מתונה ומתואמת, עם ראיות לכך שהכלכלה העולמית מרימה את הראש ומצליחה לחזור למתווה של צמיחה.

ניצני ההתאוששות הנראים כעת בארה"ב נתמכים מראש בשיעורי הריבית הנמוכים ובהזרמת הכספים על ידי הממשלה. בנוסף, השווקים המתעוררים, שהיו מנוע הצמיחה האמיתי של העולם בעשור האחרון, חורקים באחרונה, ומעלים לא מעט סימני שאלה. הירידה בשוקי האג"ח בחו"ל היתה כה חדה, בהתחשב בכך שחוץ ממילותיו של ברננקי לא קרה כלום, שבתוך שבוע הם נהפכו לדעתנו לאטרקטיביים.

אגב, ברננקי הוכיח עד כה גמישות מרשימה. כשהוא מזהה שנתוני מקרו, אפילו בודדים, לא הולכים בכיוון הרצוי, המנגינה שלו מיד משתנה. נראה שזוהי אסטרטגיה עדיפה מבחינתו מאשר לחכות להוכחה מוצקה שהכלכלה על המסלול, ואז להתחיל לרדוף עם הריביות אחר האינפלציה.

נגיד הבנק המרכזי ברננקיצילום: בלומברג

אפרופו אינפלציה - זו נראית מרוסנת לחלוטין כרגע. לא רק בארה"ב, אירופה וישראל, אלא גם במדינות שהתרגלו לקצבים גבוהים בהרבה בגלל צמיחה מואצת ומחירי סחורות משתוללים. זה ניכר במדינות כמו ברזיל, אינדונזיה ואוסטרליה.

הישראלים פרקו סחורה

לגבי שוק האג"ח המקומי: לדעתנו האפיק הממשלתי הארוך עדיין מעניין באופן יחסי. העקום המקומי תלול לדעתנו, ועוד עלול להפוך לתלול יותר בשל העובדה שהריבית הקצרה בישראל גבוהה יותר מהריביות במדינות המערב.

התקציב החדש והעלאות המס עדיין לא הופנמו על ידי המשקיעים, ולא מן הנמנע שיורגשו בצריכה המצרפית, שתתמתן. כך, בשעה שהתשואה על האג"ח לעשר שנים בארה"ב עלתה 
מ–1.6% ל–2.6%, רשמו האג"ח השקליות המקבילות עלייה מתונה יותר - מ–3.6% 
ל–3.85%.

לגבי שוקי המניות, אלה מושפעים מהציפיות להעלאת ריבית. אם הריבית תעלה ללא שיפור אמיתי בכלכלה, תרחיש לא סביר במיוחד, שוק המניות ירגיש בכך. הירידות החדות בשוקי המניות בעולם נבעו מתזוזת תשואות האג"ח, אך נראה שמדובר גם בתיקון טבעי לעליות החדות יחסית שהיו קודם לכן. משקיעים רבים חיכו לסיבה טובה לפרוק קצת סחורה, ונראה שהם קיבלו אותה.

השוק מתוח - ומגיב, אם כן, בעצבנות גם לתחילתם של תהליכים שאמורים להיות מתמשכים. מבחינתנו עדיף לא להתרגש, ואף לנצל הזדמנויות שצצות בימים אלה.

רן שחם הוא מנכ"ל משותף ומנהל הנוסטרו באלטשולר שחם. יותם עירוני הוא אנליסט. חברות בקבוצת אלטשולר שחם עשויות לסחור או להחזיק בניירות ערך המוזכרים בכתבה. אין לראות בכתוב ייעוץ השקעות או המלצה לרכישה או מכירה של ניירות ערך. התיק המנוהל הוא וירטואלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker