מניית השבוע

מניית מאזדה עברה מרוורס לפול גז קדימה

מניית החברה נסחרת בבורסת טוקיו, והיא הסבה למשקיעיה תשואה שנתית שלילית של כ–10% בחמש השנים האחרונות

דרור רייך
דרור רייך

>> מאזדה היא חברה יפנית לייצור כלי רכב. החברה נקראת על שם אהורה מאזדה ‏(Ahura Mazda‏), אל של דת הזורואסטריות. בנוסף, שמה מזכיר מאוד גם את שם המשפחה של מייסד החברה Jyujiro Matsuda בהגייה האנגלית, מאצודה.

מאזדה החלה את דרכה ב–1920, תחת השם טויו קורק קוגיו ‏(Toyo Cork Kogyo‏), כיצרנית כלי עבודה וציוד תעשייתי. ב–1931 החל הייצור של טנדר בעל שלושה גלגלים בשם מאזדה־גו ‏(Mazdago‏), שהיה כלי הרכב הראשון מתוצרתה.

במהלך מלחמת העולם השנייה עסקה החברה בייצור כלי נשק עבור הצבא היפני. מכונית הנוסעים של מאזדה, מאזדה R360 במבנה של קופּה שתי דלתות, הופיעה לראשונה ב–1960, ושנתיים לאחר מכן הופיע דגם המאזדה קרול בעלת ארבע הדלתות. ב–1963 כבר הגיע המספר המצטבר של המכוניות שייצרה מאזדה למיליון. הנתח של פורד, שהחזיקה עד אז ב–15% ממאזדה, גדל ל–33.4% ב–1996, כשפורד ניצלה את מצבה הכלכלי הקשה של מאזדה באותה עת. במקביל מינתה פורד לתפקיד מנהל מאזדה את מארק פילדס, שנחשב לאחראי על שיקומה.

ב–1967 השיקה מאזדה את מאזדה קוסמו ספורטס 110S, המכונית הראשונה מתוצרתה בעלת מנוע רוטורי - מנוע סיבובי בעל בעירה פנימית שפותח בשנות ה–50 על ידי המהנדס הגרמני פליקס ונקל. באותה שנה גם החל יצוא מכוניות בהיקף משמעותי לאירופה.

ב–1970 החל יצוא המכוניות לארה"ב, וב–1972 הגיע המספר המצטבר של המכוניות שירדו מפס הייצור של מאזדה ל–5 מיליון. ב–1984 הוחלף שם החברה לחברת הרכב מאזדה ‏(Mazda Motor Corporation‏). ב–1986 הגיע מספרו של המכוניות בעלות מנוע רוטורי ל–1.5 מיליון, וב–1987 הגיע המספר המצטבר של המכוניות שייצרה מאזדה ל–20 מיליון.

פורד ביססה מכוניות רבות על דגמי מאזדה, ומכוניות רבות זהות למעשה או מתבססות על פלטפורמה משותפת ‏(כמו מאזדה 3 ופורד פוקוס‏). יבוא דגמי מאזדה לישראל החל ב–1992 על ידי חברת דלק מערכות רכב מקבוצת דלק, לאחר שנים של הימנעות מיצוא לישראל עקב החרם הערבי. בסוף שנות ה–90 הצליח יבואן מאזדה לתפוס את נתח השוק הגדול ביותר בענף הרכב בישראל. ב–2004 חגגו במאזדה 25 שנים לשיתוף הפעולה עם חברת פורד.

בפברואר 2008 נקראו כל מכוניות המאזדה 3 בעולם לבדיקה, מחשש לתקלה חשמלית שעלולה היתה לגרום לקצר במחשב הרכב, וכתוצאה מכך לאיבוד שליטה. משרדיה הראשיים של חברת מאזדה שוכנים בהירושימה, ובדירוג ה–500 Global של המגזין "פורצ'ן" ל–2011 מוקמה מאזדה במקום ה–357.

מניית החברה נסחרת בבורסת טוקיו, והיא הסבה למשקיעיה תשואה שנתית שלילית של כ–10% בחמש השנים האחרונות. בשנה החולפת רשמה מניית החברה התאוששות מטאורית, והציגה קפיצה של כ–280%.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום