הרשויות בשווייץ הזהירו מהמינוף של קרדיט סוויס - המניה צנחה

המניה איבדה 5% בשני ימי המסחר האחרונים. שווי אחזקותיה של כור בבנק השווייצי נחתך ב-165 מיליון שקל בתוך יומיים, ועיקר עליית הערך של האחזקות שהיתה עתידה להירשם בדו”חות הרבעון השני כבר נמחקה

סיון איזסקו
סיון איזסקו

הבנק המרכזי בשווייץ פירסם ביום חמישי דו”ח על יציבות מערכת הבנקאות השווייצית, ובו ציין כי שני הבנקים הגדולים בשווייץ, קרדיט סוויס ו-UBS , ממונפים מדי לנוכח רמת הסיכונים בשווקים.

הבנק המרכזי קרא לשני הבנקים להגדיל את היחס שבין כריות ההון לספיגת הפסדים לבין סך החשיפות של הבנק. הבנק המרכזי בשווייץ ציין לחיוב את הצעדים שנקטו בשנה האחרונה קרדיט סוויס ו-UBS לחיזוק מבנה ההון, אך ציין כי אין בהם די וכי יש להמשיך בצעדים אלו.

מניותיהם שני הבנקים הגדולים בשווייץ הגיבו לדו”ח בירידות שערים חדות. מניית קרדיט סוויס נפלה בשני ימי המסחר האחרונים ‏(חמישי ושישי‏) בבורסת ניו יורק ב-5.1%. מניית UBS נפלה בשני ימי המסחר האחרונים בבורסת ניו יורק ב-4.51%.

המהלך שביצע קרדיט סוויס מוקדם יותר השנה לחיזוק מבנה ההון של הבנק הוביל לדילול אחזקותיה של חברת כור ‏(מקבוצת אי.די.בי‏ ), מ-2.31% ממניות הבנק ל-1.97% כיום. הנפילה במניית קרדיט סוויס בשני ימי המסחר האחרונים מחקה 163 מיליון שקל משווי אחזקותיה של חברת כור.

שווי האחזקה של כור: 3 מיליארד שקל

כעת, לאחר הנפילה במניות קרדיט סוויס, מסתכם שווי האחזקה בבנק בכ-3 מיליארד שקל.

ב-12 במאי הציגה כור את דו”חותיה הכספיים לרבעון הראשון של השנה, ובמסגרת זו ציינה כי עלייתה של מניית קרדיט סוויס מאז תום הרבעון הראשון הוסיפה לשווי האחזקות של כור בבנק 399 מיליון שקל. ואולם, מאז סובלת מניית קרדיט סוויס ממומנטום שלילי, ועיקר עליית הערך שהיתה עתידה להירשם בדו”חות הרבעון השני כבר נמחקה.

מאז תום הרבעון הראשון ועד היום עלתה מניית קרדיט סוויס ב-1.1%. בדו”ח השנתי של כור ל-2012 ציינה החברה כי “הובלת הטיפול בנושא המימון ובביצוע עסקות הרכישה והמכירה של מניות קרדיט סוויס נעשתה על ידי ליאור חנס. ההשקעה בקרדיט סוויס ‏(רכישת מניות, מימושים, הגדלת מסגרת ההשקעה והיבטי מימון‏) מתנהלת בהנחייתו השוטפת של נוחי דנקנר, יו”ר קבוצת אי.די.בי ודירקטור בכור”.

כך, בזמן שההשקעה של כור בקרדיט סוויס נעשית בהנחייתו, נטל דנקנר לפני כשנה הלוואה פרטית בסך כ-50 מיליון שקל מבנק זה. בנוסף, קרדיט סוויס נמנה גם עם הנושים של חברת אי.די.בי אחזקות, המצויה בשרשרת השליטה שבין נוחי דנקנר לבין כור.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ