"בנק ישראל עשוי להוריד שוב הריבית אם יתחדש ייסוף השקל"

"ישנם גורמים בסיסיים אשר תומכים בייסוף של השקל ובהם ניתן למנות את היקף ההשקעות הישירות הגבוה של משקיעים זרים בחברות ישראליות, אשר מגדיל את היקף המט"ח הנכנס לישראל", קובע ד"ר גיל בפמן מהמחלקה הכלכלית של בנק לאומי

ערן אזרן
ערן אזרן

"אנו מעריכים כי בנק ישראל עשוי להמשיך ולהוריד את הריבית במידה שתתחדש ההתחזקות של השקל וזאת ללא שיפור במצב המשק", כך קובע ד"ר גיל בפמן הכלכלן הראשי של בנק לאומי וראש אגף הכלכלה. בתחילת השבוע הפחית בנק ישראל את הריבית במשק ב-0.25%, בהמשך להחלטה להפחית את הריבית ב-0.25% כשבועיים קודם לכן.

הפחתת הריבית של בנק ישראל נועדה לצמצם את פערי התשואות על האג"ח הממשלתיות בין ישראל לעולם, כך שתפחת התנועה של הון זר למדינה (מה שמחזק את השקל). במקביל, הכריז הבנק על תוכנית רכישות בהיקף של 2.1 מיליארד דולר, שנועדה - לפחות על פי הנימוקים הרשמיים - לקזז את השפעת הגז מתמר.

בפמן מדגיש להפקת הגז מתמר יש השפעה חלקית ביותר על הייסוף של שער החליפין. "אנו סבורים כי ישנם גורמים בסיסיים אשר תומכים בייסוף של השקל ובהם ניתן למנות את היקף ההשקעות הישירות הגבוה של משקיעים זרים בחברות ישראליות, אשר מגדיל את היקף המט"ח הנכנס לישראל.

"כמו כן", ממשיך בפמן, "החשבון המסחרי הבסיסי  בחשבון השוטף של מאזן התשלומים נמצא בעודף. בין היתר עודף זה נובע מהתמתנות הביקושים להשקעות ולצריכה פרטית, אשר הובילו לירידה בהיקף היבוא המסחרי וכן מהתרחבות של היקף הפעילות של אינטל בישראל אשר הובילה לעלייה בהיקף היצוא שלה מישראל".

סטנלי פישרצילום: תומר אפלבאום

לדברי בפמן, הורדת הריבית אף נתמכת בתקציב המדינה שהציג שר האוצר יאיר לפיד, שהינו תקציב מרסן, שעלול להחליש את הביקושים המקומיים. "נוצר פתח לאיזון באמצעות מדיניות מוניטארית מרחיבה יותר, שהורדת הריבית היא אחד האמצעים להשגתה", הוא כותב. "גם סביבת האינפלציה המתונה תתמוך בהמשך הורדת הריבית".

ביחס לשוק הדיור קובע בפמן כי למרות הירידה בהיקף הדירות שנמכרו באפריל, לא ניתן עדיין לומר אם הירידה הייתה נקודתית או תחילתו של שינוי מגמה. בחודש אפריל נמכרו 1,420 דירות חדשות שנבנו ביזמה פרטית (נתון מנוכה עונתיות), בהשוואה להיקף מכירות של כ- 1,550 דירות בממוצע בחצי השנה האחרונה, בה הגיע היקף המכירות לשיא.

בפמן אף מציין שקשה לייחס את הירידה להחלטה על העלאת המע"מ או לצעדי המדיניות בתחום הדיור שמשרד האוצר תיכנן להביא לאישור הממשלה (כגון, העלאת מס רכישה למשפרי דיור, העלאת המיסוי על הכנסה משכר דירה, ביטול הפטור ממס שבח למשקיעים ועוד), שכן ההחלטות הללו קיבלו ביטוי פומבי רק בחודש מאי.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ