חלום הבלהות של שוק ההון: מדו"ח חלק לחדלות פירעון תוך 3 חודשים

המכה למשקיעי האג"ח של חבס צפויה להיות כואבת במיוחד: לפי הערכות, משקיעי האג"ח הלא מובטחות של החברה כמעט ולא יראו החזר כלשהו מקופת הפירוק ■ במונחי תספורות, מדובר בתספורת עמוקה ביותר

שלומי שוב
שלומי שוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלומי שוב
שלומי שוב

נפילתה הפתאומית של חבס היא כואבת במיוחד מנקודת מבטם של המשקיעים בשוק ההון מאחר והיא מייצגת כישלון צורב של המערכת הדיווחית. המשקיעים באיגרות החוב של חבס לא קיבלו מהמערכת הדיווחית סימני אזהרה על מה שעתיד לקרות. אותם משקיעים שהלכו לישון בסוף נובמבר 2012 עם דו"חות חלקים לרבעון השלישי, התעוררו תוך שלושה חודשים, בתחילת מארס 2013 לחלום בלהות: הודעה על חדלות פירעון.

הסיפור של חבס הוא סיפור עצוב. מדובר בחברה שהיתה בימיה הטובים חברה קבלנית יוקרתית, שפרויקט הדגל שלה האחרון שלה היה מגדלי YOO בתל אביב. השינוי במודל העסקי שלה החל בשנת 2007 עם ביצוע השקעה כוללת של כ-168 מיליון יורו בקרן הריט ההולנדית NSI שהקנו לה כ-21% מהמניות. לצורך מימון ההשקעה, גייסה חבס מבנקים בהולנד הלוואות למימון ההשקעה שמבוססות על מרג'ין קול, שהגדילו את רמת המינוף שלה, מעבר לאיגרות החוב שגייסה בעבר.

טורי IFRS בשטח שעסקו בנושא החשבונאות של חבס:

מצטערים, קופת המזומנים התכווצה ■

דו"חות חבס עומדים על כרעי תרנגולת

לחצו על התמונות להגדלה

חבס הפכה למעשה מחברה קבלנית לחברת החזקה פיננסית שמתבססת על השקעת בודדת במניות, שאינה מקנה שליטה ונתונה לחסדי מחירי המניה של NSI בבורסה. בעקבות המשבר הפיננסי העולמי בשנת 2008 שנזקיו פגעו בשוק הנדל"ן למסחר האירופי - שם נמצאים עיקר נכסי הנדל"ן המניב של NSI (הולנד ובלגיה) - צנחה מחיר המניה משיאה בכ-60%. לאור דרישתם של הבנקים בהולנד לעמידה במרג'ין קול שקבעו, נכנסה חבס למשבר נזילות חמור שהוביל לנפילתה.

חבס: חלום הבלהות של המשקיעים

מבחינה חשבונאית, ההשקעה טופלה בשיטת השווי המאזני וכללה מוניטין שנוצר ברכישתה, בגובה של כ-33 מיליון יורו. מנגד, שווי השוק של ההשקעה בבורסה ירד למחצית מערכה במאזן. הערך החשבונאי הנ"ל של ההשקעה ובעקבותיו גם ההון העצמי של חבס, נתמכו בהערכת שווי שהתבססה על פרמיית פורטפוליו. פרמיה זו משקפת מתודולוגיה שנויה במחלוקת, לפיה למרות שמדובר באוסף של נכסים נדל"ן קטנים, ישנו ערך סינרגטי משמעותי להחזקתם כמכלול.

התלות האדירה במחירי הבורסה של NSI שעליהם התבסס המרג'ין קול, הובילה לצמצום חד ביתרת המזומנים של חבס ובסופו של דבר לנפילתה. מבחינה דיווחית חבס לא הצליחה לספק למשקיעים איתות בזמן על מצבה הפיננסי הבעייתי. כך לדוגמה, דו"חות חבס לרבעון השלישי של 2012, שהתפרסמו בסוף חודש נובמבר 2012, לא כללו איתות למשקיעים על בעיות תזרימיות. יתר על כן, דו"ח הדירקטוריון של חבס לרבעון השלישי של 2012 לא כלל אפילו דו"ח תזרים חזוי, על קיומו של סימן אזהרה, מאחר והדירקטוריון הצהיר כלפי המשקיעים באופן אקטיבי כי אין ספק סביר לבעיה תזרימית בשנתיים הקרובות. חלפו רק שלושה חודשים ובתחילת מרץ 2013, הודיעה חבס על חוסר יכולת לפרוע את תשלומי האג"ח בחודשים הקרובים, שמשמעותה המעשית חדלות פירעון.

המכה למשקיעי האג"ח של חבס צפויה להיות כואבת במיוחד: באוקטובר 2013, לאחר שנכשלו ניסיונות רכישה והסדרי החוב, מינה בית המשפט לחבס מפרק. לפי הערכות, משקיעי האג"ח הלא מובטחות של חבס כמעט ולא יראו החזר כלשהו, בסופו של דבר, מקופת הפירוק. במונחי תספורות, מדובר בתספורת עמוקה ביותר, שבהערכה גסה יכולה לנוע מ-90% בתסריט האופטימי ואפילו ל-100% אחוז, בתסריט הפחות אופטימי.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש