דודו זקן מטיל פצצה: הורה לבנקים לבטל האסיפות הכלליות ולבנות תוכניות תגמול מחדש

(עדכון) המפקח על הבנקים דודו זקן קבע כי היקף המענקים והתגמול ההוני לא יעלה על 100% מהיקף השכר ■ "מדיניות השכר צריכה להיות פשוטה ובהירה כדי שגם בעלי המניות יבינו על מה הם מצביעים"

סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו

(עדכון) המפקח על הבנקים, דודו זקן, מטיל פצצה: זקן אמר היום בשיחת ועידה שקיים עם כלי התקשורת כי בכוונתו להורות לבנקים לבטל את האסיפות הכלליות שזומנו לאישור מדיניות השכר בבנקים. זקן יבקש מהבנקים לבנות את תוכניות התגמול מחדש באופן שהם יתאמו את הכללים ההנחיות החדשות שאותן פרסם היום שנועדו להגביל את היקף המענקים והתגמול מבוסס מניות.

המפקח הבהיר כי אין לו כוונה להתערב בגובה השכר במערכת הבנקאית, אולם הוא סבור כי תוכניות התגמול שהבנקים הציגו אינן שקופות ואינם ברורות מספיק. עוד הוא ציין כי חלק מהבנקים קבעו יעדים נמוכים מדי, אינם סבירים, והוא מצפה מהבנקים לגבש יעדים חדשים.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

"דירה שנמכרת היום ב-2.1 מיליון שקל היתה יכולה להימכר לפני 4 שנים ב-1.4-1.6 מיליון שקל לולא מינהל מקרקעי ישראל"

אפליה, צפיפות ופערים מתרחבים: כל מה שמחכה לילדים שלכם בביה"ס

דודו זקן

זקן כאמור קבע כי במסגרת המדיניות החדשה שהבנקים יציגו, היקף המענקים והתגמול מבוסס מניות לא יעלה על 100% מגובה השכר הקבוע. עם זאת זקן החליט שלא להגביל את גבוה השכר הקבוע, כך שתיאורטית קיימת האפשרות כי ראשי הבנקים יעלו לעצמם את השכר הקבוע, כתחליף לבונוסים שמנים.

המפקח התייחס לתרחיש זה וציין כי "אני חושב שהמערכת התבגרה ואני מקווה שהבנקים ינהגו באחריות. אי אפשר להתעלם מדעת הקהל והרגולציה הבינלאומית. היעדים שהבנקים קובעים לחלוקת מענקים צריכים להיות סבירים. הבנקים יצטרכו לקבוע מדיניות חדשה שתתאים לכללים החדשים.

אתה מצפה מהבנקים לשנות גם את יעדי הסף לחלוקת רווחים?

זקן: "כן. צריך לבנות את תוכניות התגמול מאפס. מדיניות השכר צריכה להיות פשוטה ובהירה כדי שגם בעלי המניות יבינו על מה הם מצביעים. היום התוכניות הם מורכבות מאוד".

סוף לחגיגת השכר?

מוקדם יותר, פירסם המפקח על הבנקים טיוטת הנחיה שצפויה לייצר מגבלה אפקטיבית לשכר הבכירים במערכת הבנקאים. המפקח על הבנקים פירסם את ההנחיה לאחר שהבנקים הציגו בשבועות האחרונים את מדיניות תגמול הבכירים בבנק, מהן עלה כי הדירקטוריונים מנסים להנציח את חגיגות שכר הבכירים במערכת הבנקאית.

מנכ"ל לאומי רקפת רוסק עמינחצילום: ניר קידר

על כן, המפקח על הבנקים החליט לפרסם עדכון לטיוטה של הוראת ניהול בנקאי תקין בנושא מדיניות תגמול בתאגיד בנקאי. על פי ההנחיות החדשות, היקף המענקים והתגמול מבוסס המניות לא יעלה על 100% מהשכר הקבוע של בכירי המערכת הבנקאי.

בטיוטת ההוראה נקבע כי "ככלל, התגמול המשתנה לא יעלה על 100% מהתגמול הקבוע. במקרים חריגים וכפוף לדרישות המפורטות בטיוטת ההוראה, יחס זה יוכל להגיע עד ל-200%". קביעה זו נועדה להבטיח שמירה על איזון בין התגמול המשתנה לבין התגמול הקבוע, באופן שלא יעודד לקיחת סיכוני יתר.

המפקח הבהיר כי תגמול הוני לא יוכל להיחשב לרכיב הקבוע בשכר הבכירים, כך שההנחיות החדשות צפויות להגביל באופן משמעותי את שכר הבכירים. המפקח גם הבהיר כי לא יתיר לחלק תגמול הוני כפי שביקשה הנהלת לאומי לחלק לבכירים שהתנאי המרכזי לחלוקתו הינו המשך העסקתו של הבכיר בבנק.

בטיוטת ההוראה נכתב כי "הובהר כי התגמול המותנה אך ורק בהשלמת תקופת עבודה שהוגדרה מראש (כגון מענק שימור) נחשב לתגמול משתנה שאינו מותנה ביצועים, והוא אינו עקבי עם ניהול סיכונים נאות או עם העיקרון של תגמול המשולם עבור ביצועים. לפיכך, לא יותר שימוש בו, אלא אם יחולו עליו כל הכללים החלים על תגמול משתנה, כגון פריסת התשלום והתאמתו לביצועים בפועל".

המפקח על הבנקים, דודו זקן, אמר כי "שינויים אלו נועדו להתאים את שיטת התגמול במערכת הבנקאית הישראלית לסטנדרטים הבינלאומיים המתקדמים ביותר. סטנדרטים אלו נועדו לעודד מתן תגמול הוגן אשר מתמרץ מצוינות מחד תוך מניעת מצב בו התמריצים הניתנים יעודדו לקיחת סיכוני יתר וחריגה מתאבון הסיכון של הבנק, מנגד".

הטיוטה תועלה לדיון בישיבה קרובה של הוועדה המייעצת בעניינים הנוגעים לעסקי בנקאות.

ציון קינן, מנכ"ל בנק הפועלים

אתמול פורסם כי גם משרד האוצר מתנגד לתוכנית התגמול של בכירי בנק לאומי, בו מחזיקה המדינה ב-6%. החשבת הכללית באוצר, מיכל עבאדי בויאנג'ו, ביקשה מבכירי לאומי לפרט מה תהיה העלות הכוללת של תוכנית התגמול שאושרה בדירקטוריון הבנק, וכן הבנק התבקש לפרט מה היתה העלות הכוללת של העסקת הבכירים בשנים האחרונות.

גם שר האוצר התייחס אתמול לנושא בעמוד הפייסבוק שלו וכתב כי "בימים שבהם רוב הישראלים לא גומרים את החודש, בכירי המערכת הבנקאית (ולא רק בבנק לאומי) אינם יכולים להתנהל כאילו החגיגה נמשכת".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו