שכר מנהלי הבנקים מייקר את העמלות

מנהלים בעלי שכר מופקע מאבדים את זכותם המוסרית לנהל את שכר הארגון

סמי פרץ
סמי פרץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סמי פרץ
סמי פרץ

מנהלי בנק לאומי בשני העשורים האחרונים נהנו מאוד מכך שאין לבנק בעלים של ממש. גם כשהמדינה שלטה בבנק, היתה הפרדה בין המדינה לבין המנהלים, מה שהוביל לסוג של שלטון מנהלים. רק בתחום אחד הבנק נאלץ להתמודד עם בעל בית: שכר המנהלים.

בכל פעם שמנהליו ביקשו למשוך לעצמם בונוסים מופרזים, היה למדינה מה להגיד, ולא פעם נאלצה המנכ"לית הקודמת גליה מאור לסגת בעניין הזה ולהסתפק בקצת פחות. המדינה הספיקה להיפטר מרוב מניותיה בלאומי, והיא נותרה עם נתח קטנטן של 6% מהון הבנק. הנתח הזה מאפשר כעת למדינה לצאת כנגד תוכנית התגמול החדשה שאישר הבנק למנהליו הבכירים.

הבנק אישר תוכנית שמעניקה למנהלים הבכירים בונוסים בהיקף של עד 28 מיליון שקל בשנה ותגמול מבוסס מניות בסכום כולל של עד 30 מיליון שקל שיינתן לאורך שלוש השנים הקרובות.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

פרופ' גמזו: "אם זה היה תלוי בי - ילד שלא חוסן לא נכנס לגן"

לראשונה מאז ההנפקה: שווי פייסבוק מעל 100 מיליארד דולר

דוד ברודט ורקפת רוסק עמינח

כל מה שההנהלה צריכה לעשות הוא להשיג תשואה של 6% ובמקרים מסוימים תספיק גם תשואה של 4%. זוהי תשואה נמוכה לכל הדעות, שניתן להשיגה ללא מאמץ מיוחד. אלא שההחלטה הזו ספגה ביקורת מיידית ולכן ראשי הבנק שינו את ההחלטה והעלו את הרף לתשלום הבונוס לתשואה של 7.5%. גם זו לא תשואה שגורמת למנהלי הבנק להזיע. כאן נכנסה לתמונה החשבת הכללית באוצר, מיכל עבאדי־בויאנג'ו, שמופקדת על נכסי המדינה, ובכלל זה על הנתח הקטן שלה בבנק לאומי.

עבאדי־בויאנג'ו שלחה לבנק סדרת שאלות מפורטת על החלטות הבונוס וביקשה לקבל את בסיסי ההשוואה שלפיהם החליט הבנק לתגמל את מנהליו. אבל מה שיותר חשוב בפנייה שלה היא השאלה הבאה: "האם נבחנו השלכות אימוץ המדיניות והתוכנית המוצעת על הסכמים עתידיים עם העובדים, לרבות ההשפעות על שכרם, המענקים לעובדים וכן שיעור התשואה המזכה את העובדים במענק?" זו השאלה הכי קשה והכי רלוונטית. כי סביר להניח שבכירי לאומי ימציאו לעבאדי־בויאנג'ו מספיק נתונים והסברים על נוסחאות תגמול שונות ומשונות, חוות דעת כלכליות ומשפטיות וכל מה שצריך כדי להעביר את הרושם שלא מדובר בתגמול חריג.

אבל על השאלה כיצד תגמולים כאלה מקדמים את הטיפול באחת הבעיות הקשות של הבנקים בכלל ולאומי בפרט - עלויות השכר הגבוהות - קצת יותר קשה לענות. הבנקים סובלים מהוצאות שכר עבודה ומצבת עובדים מנופחות וגבוהות והם לא מצליחים לרסן אותן.

תיקון: לא הבנקים סובלים. הלקוחות סובלים. כי הם מממנים באמצעות ריביות גבוהות ועמלות שמנמנות את העלויות העודפות של כוח האדם היקר בבנקים. תיקון נוסף: לא כל הלקוחות סובלים, אלא בעיקר הלקוחות הקטנים, משקי הבית, העסקים הקטנים והבינוניים - הם אלה שמממנים את חגיגת השכר הזו בבנקים. וכשמדברים על יוקר המחיה, על רצון להגביר תחרותיות ולייעל את הקצאת המקורות בבנקים, ברור שהדרך לשם מתחילה בהנהלה שמסוגלת להסתפק בשכר סביר, שמציבה יעדי תשואה שאפתניים - ומנסה להשיג אותם שלא באמצעות העלאת מחירים ללקוחות, אלא גם בהתייעלות.

מכתבה של עבאדי, ומעורבותו של שר האוצר, יאיר לפיד, בעניין זה מעידים כי יש באוצר אנשים שמבינים היטב את הקשר בין שכר מנהלים גבוה, עלויות שכר עודפות ועובדים יקרים ומיותרים למחירים גבוהים שנגבים מהלקוחות. הם מנסים כעת להעביר את המסר הזה למנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק־עמינח, וגם לשאר מנהלי הבנקים. אם לפיד באמת מאמין במאבק הזה ולא סתם עושה סיבוב על בנק לאומי, עליו להרחיב אותו קצת יותר ולנצל את כניסתה של דורית סלינגר לתפקיד הממונה על שוק ההון כדי לדחוק בגופים המוסדיים שמשקיעים את כספי הפנסיות של כולנו להיות אקטיביים יותר בטיפול שלהם בשכר המנהלים בחברות הבורסאיות.

כי גם אם ראשי לאומי יתרצו ויוותרו על חלק מחבילת התגמול, הבעיה היא מערכתית, וכדי לפתור בעיה מערכתית, יש לדרוש מהגופים המוסדיים להטריד חברות בורסאיות בשאלות קשות על אישור שכר המנהלים שם. המשוואה של עבאדי היא נכונה: מנהלים שמשתכרים שכר מופקע מאבדים את זכותם המוסרית והמעשית לנהל את מערך השכר של הארגון בצורה הוגנת, סבירה ומידתית. וכשזה קורה, העלויות העודפות מגולגלות על הלקוחות ויוקר המחיה עולה. זה נכון בבנקאות ובשורה ארוכה של ענפים, מוצרים ושירותים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?