בעקבות התנגדות אנטרופי: דיסקונט דוחה האסיפה לאישור המענק ליוסי בכר

הקושי של יו"ר דיסקונט לאשר את המענק השנתי שלו עשוי גם להוות סממן לחוסר שביעות הרצון מכהונתו של בכר, שיסיים את חוזה העסקתו כיו"ר הבנק בסוף השנה

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

בנק דיסקונט הודיע הערב כי הוא דוחה את מועד כינוס אסיפת בעלי המניות שאמורה היתה לאשר את הבונוס ליו"ר הבנק, יוסי בכר. בכר ביקש לדחות את האסיפה כשהבין כי יתקשה לגייס רוב שיתמוך בתשלום המענק. המשימה הפכה מבחינתו לקשה הרבה יותר לאחר שחברת הייעוץ אנטרופי המליצה לגופים המוסדיים להתנגד לחלוקת המענק.

בדיווח שהבנק שיגר הערב לבורסה הוא ציין כי "הדחייה נועדה, בין השאר, לאפשר המשך דו שיח עם בעלי מניות שהינם גופים מוסדיים". האסיפה היתה אמורה להתכנס ביום רביעי הקרוב והיא נדחתה לסוף החודש,.עד אז צפוי הבנק להודיע על ביטול המענק ליו"ר או הפחתת היקפו.

דיסקונט הציג ב-2013 את התשואה על ההון הנמוכה במערכת הבנקאות, כפי שקורה כמעט מדי שנה, וכן את מדד היעילות הנמוך ביותר מבין הבנקים. יחד עם זאת, בכר ביקש לקבל מענק בגובה 2.16 מיליון שקל בגין ביצועי הבנק בשנה זו, בנוסף לשכר שנתיבעלות של 2.93 מיליון שקל.

בכר מכהן כיו"ר דיסקונט מזה כארבע וחצי שנים, בהן לא הצליח להוביל למפנה משמעותי בהתנהלות הבנק. הסכם העסקתו של בכר כיו"ר דיסקונט צפוי להסתיים בסוף 2014, ובמערכת הבנקאות יש הרואים בקושי שלו לאשר את המענק השנתי שלו כסממן נוסף לחוסר שביעות הרצון של בעלי המניות בבנק מתפקודו של בכר. במצב דברים זה, סיכויו להיבחר לכהונת יו"ר לתקופה נוספת אינם גבוהים.

בחברת אנטרופי הסבירו את התנגדותם לתשלום המענק של בכר כי "אנו מתרשמים כי יעדי המטרה שנקבעו ליו"ר הדירקטוריון ובפרט ביחס למדד היעילות של הבנק אינם תואמים את אסטרטגיית הבנק שהינה להבנתנו עמידה בתהליך התייעלות משמעותי בשנים הקרובות".

ברקע להתנגדות של אנטרופי ניתן כמובן להוסיף את הצהרות האוצר כי יזמנו לשיחת בירור מנהלי השקעות שיתמכו בחגיגות שכר לבכירי החברות הציבוריות. בכך משרד האוצר מנסה להפעיל לחץ ציבורי על הגופים המוסדיים ומנהלי הגופים הפיננסיים לשינוי המדיניות ביחס לחגיגות השכר בחברות הציבוריות, מבלי להטיל מגבלות בחוק על גובה השכר.

בכירי המערכת הבנקאית טוענים כי שר האוצר יאיר לפיד מנסה לגזור רווח פוליטי קצר מועד במלחמתו השטחית והפופוליסטית נגד שכר הבכירים - כפיצוי על כשלונותיו בהתמודדות עם הסוגיות הכבדות והמורכבות יותר שמטרידות את ציבור בוחריו והן סוגיות יוקר המחיה, והמחסור בנדל"ן למגורים באיזורי הביקוש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker