שוק ההון - חזירות עם רישיון

שלא יחשבו שרק ציון ורקפת יכולים לקחת הביתה יותר מחצי מיליון שקל בחודש

רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
רותם שטרקמן

א': נו אז מה חדש?

ב': מה לא שמעת? אלדד פרשר מנכ"ל בנק המזרחי החדש יקבל 6.3 מיליון שקל בשנה. סופסוף נעשה צדק.

א': על איזה צדק אתה מדבר?

ב': שלא יחשבו שרק ציון ורקפת יכולים לקחת הביתה יותר מחצי מיליון שקל בחודש. מנהל מוצלח צריך לקבל שכר ראוי, גם אם הוא עובד בבנק קטן יותר.

א': רק התחלנו וכבר הגעת לבדיחות? המערכת הפיננסית אצלנו לא מספיק תחרותית ובכל זאת היא גובה סכומים גבוהים מהציבור. ובכלל הביצועים שהם צריכים לספק כדי לקבל את הבונוסים נמוכים מדי. מספיק להם לשמור על הקיים.

ב': לפחות הם לא עושים נזקים.

אלי יונס
אלי יונסצילום: אייל טואג

א': גם זה לא תמיד נכון. לפעמים זה מתגלה רק אחרי זמן. גליה מאור פרשה מתפקיד מנכ"לית בנק לאומי אחרי 17 שנה ו-100 מיליון שקל. היא אף פעם לא אמרה שום דבר חשוב לעיתונים, אבל תמיד כתבו כמה היא מנהלת מוצלחת. השנה, כשהתחילו לספור את הנזקים התברר שבין היתר יוציא הבנק 1.2 מיליארד שקל על כך שסייע ללקוחות אמריקאים להעלים מס. ויש עוד פאשלות. אתה חושב שהיא והיו"ר שלה, איתן רף, יפסידו מזה משהו באופן אישי?

ב': אז מה, הם לא שווים את השכר שמשלמים להם כל המנהלים האלה?

א': ברור שלא. אין קשר בין השכר לפריון אצלם. הם הרי לא יותר מוצלחים פי 50 מהעובדים הזוטרים שלהם.

ב': מי זה בכלל פרשר?

א': כמו רף גם הוא התחיל באגף החשב הכללי במשרד האוצר. הוא היה העוזר האישי של אלי יונס שהיה החשב הכללי.

ב': יונס? זה ההוא שלקח הביתה רבע מיליארד שקל כמנכ"ל הקודם של המזרחי?

א': כן, כן. פרשר עבד גם תחת שי טלמון שהיה החשב הכללי. זה אותו טלמון שעשה אחר כך קופה יפה בבנק הפועלים ובכלל ביטוח תחת נוחי דנקנר.

ב': נו, ואצל ניר גלעד שלקח הביתה יותר מ-100 מיליון שקל, פרשר לא עבד?

א': בטח, שמרתי לך את זה לפינאלה. גלעד מינה את פרשר למשנה שלו כשהיה החשב הכללי.

אלדד פרשרצילום: עופר וקנין

ב': אז כל האנשים הטובים האלה מהאוצר, אולי הם בכלל מעדיפים שהשכר בבנקים ובחברות הביטוח יהיה גבוה כי אחר כך הם מגיעים לשם ומנפחים את חשבון הבנק שלהם?

א': יש בזה משהו.

ב': אבל הנה לפיד רוצה לשנות וגם המנכ"לית שלו יעל אנדורן. הם הודיעו שלא יהיה זיכוי במס על שכר של יותר מ-3.5 מיליון שקל.

א': לצערי כולם משתינים עליהם.

ב': מי זה כולם?

א': גם החברות שמשלמות שכר כל כך גבוה וגם כל הגופים המוסדיים, כלומר חברות הביטוח ובתי ההשקעות, שמנהלים את קרנות הפנסיה, קופות הגמל, קרנות ההשתלמות וביטוחי המנהלים שלנו.

ב': מה זה קשור אליהם?

א': קרנות הפנסיה וביטוחי המנהלים שלנו השקיעו במניות בנק המזרחי. בעלי המניות מוזמנים להשתתף באסיפה לאישור שכר המנכ"ל. הנציגים שלנו לאסיפה הם מנהלי חברות הביטוח. כך יוצא שאנחנו למעשה מאשרים להם את השכר.

ב': אז מי שמנהל לי את הפנסיה אישר את השכר של פרשר בשמי?

א': כן. זה הכל בשמך. כל חברות הביטוח הגדולות הצביעו בעד: כלל, הפניקס, מנורה והראל.

ב': למה הם עושים את זה? לא אכפת להם מהכסף שלי?

אלי יונסצילום: אבשלום שושני

א': אני מקווה שאכפת להם. אבל מה שבטוח, זה שיותר אכפת להם מהכסף של עצמם. והעניין הוא שגם השכר שלהם נספר במיליונים. מישל סיבוני ושמעון אלקבץ מנהלים את הראל עם שכר של 9 מיליון שקל בשנה. איזי כהן מנהל את כלל ביטוח בשכר של 18 מיליון שקל בשנה. שלא לדבר על אייל לפידות.

ב': ההוא מהפניקס עם היגואר ב-400 אלף?

א': כן, זה שהעיף סמנכ"לית שלו שאמרה שהפניקס התנהגה ללקוחות בצורה חזירית ושבמקום לפשט את המוצרים ואת הפוליסות, שכתובות בשפה גבוהה, הם עושים בכוונה שלא יבינו. עכשיו הוא מוביל בציניות את הקמפיין "במציאות שלנו, טוב שיש הפניקס", וגוזר קופון על פחדי הציבור שהוא בעצמו מלבה. ככה הפניקס גם נהנית מחולשת מערכת הבריאות הציבורית וגם תורמת להחלשתה, ובסופו של דבר, כשמגיע רגע האמת בביטוחי הבריאות שיעור ההחזר למבוטחים נמוך מדי.

ב': אבל קראתי בעיתון שלפידות הציל את הפניקס וסידר לתשובה מיליארדים.

א': עזוב אל תאמין ליחצ"נות. הוא מקבל 41 מיליון שקל בארבע שנים וזה העיקר.

ב': מה??? הוא שחקן NBA שסוגר חוזה לארבע שנים. ולמה כל כך הרבה?

א': כי הדירקטורים הם עציצים וכבר אמרתי לך שמי שמאשר לו את השכר בשמך רוצה גם.

ב': אבל היה כתוב שדורית סלינגר הממונה על שוק ההון קראה להם לבירור.

א': נחכה לתוצאות של סלינגר.

ב': אתה כל הזמן אומר לי שהשכר הגבוה פוגע בציבור, אבל אתמול שמעתי את מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות, אילן פלטו, אצל גיא זהר ב–103FM. הוא אמר שזה הפוך - שהורדת השכר גורמת נזק. פלטו התלונן שלא נותנים לעשות כאן עסקים, שכל העיסוק בשכר המנהלים הוא פופליסטי ומעצבן כי המגזר העסקי מחזיק על גבו את כל המשק. "הם בורחים מכאן. פשוט בורחים מכאן, והמשק נכנס למיתון", אמר פלטו.

דורית סלינגרצילום: אמיל סלמן

א': נו באמת, אתה מצפה מלוביסט של המנהלים האלה להגיד משהו אחר? נמאס מההפחדות שלהם. פרשר יקום בבוקר לעבודה גם עם 3 מיליון שקל בשנה. גם ככה הוא לא מאמין שזה קורה לו שכל כך הרבה מיליונים נופלים עליו. פעם שמעת על מנהל בנק אצלנו שקיבל הצעת עבודה מדויטשה בנק או מגולדמן סאקס?

ב': פלטו אמר שיש בעיה בכל המשק ולמה נטפלים רק לחברות הציבוריות. ובכלל מי שרוצה יכול לקחת את התיק שלו או הפנסיה שלו ולעבור לחברה אחרת. לא כולם חייבים להשקיע בבנק מזרחי טפחות.

א': זה קשקוש. אנשים לא משקיעים ישירות במזרחי טפחות, אלא דרך קרן הפנסיה שלהם בה הם מחוייבים לחסוך. הם לא יכולים לשלוט ואפילו לא לדעת במה הקרן שלהם משקיעה. כמו שהסמנ"כלית בפניקס אמרה - הכל מסובך, קשה להבנה ולניוד. ובכלל כמו שדיברנו קודם יש כאן יד רוחצת יד, כך שגם אם בסוף תוכל לעבור לא תמצא למי כי כולם אותו הדבר.

ב': אתמול היה גם כנס של כל "החתולים השמנים". מתברר שהם מודאגים ממה שהולך בתקשורת, כי הם אמרו ש"הדיון בנושא שכר הבכירים הוא מאוד שטחי".

א': שטחי או לא בנתיים הם לוקחים הביתה שכר של 10-5 מיליון שקל בשנה כל שנה.

ב': ומה עם כל הוועדות שהוקמו והחוקים החדשים והתקנות שעברו?

א': זה לא מספיק ולא עובד. נדרשים צעדים הרבה יותר דרמטיים.

ב': אני חושב שאתה מגזים. אתמול, למשל, ראיתי שרשות ניירות ערך פרסמה אזהרה חמורה לציבור - לא להשקיע בחברות שאינן מפוקחות. נראה שיש רגולטורים שעובדים.

א': הרשות צודקת. אסור להשקיע בכל המיזמים המטורפים האלה שמפתים אותנו בכל פינה - נדל"ן בברלין, קרקעות חקלאיות ברחובות, הלוואות לתמ"א 38, מסחר אלקטרוני בבורסה או בשוק המט"ח. אבל זה לא מספיק להמליץ, צריך לנקוט צעדים הרבה יותר חריפים.

ב': זו התחלה.

א': יש כאן שני שווקים, אחד עם טריליון שקל והשני עם כמה מאות מיליונים. בשניהם עושקים את הציבור. ההבדל הוא שבשוק ההון עושים את זה עם רישיון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker