האוצר בודק את אישור שכרו של מנכ"ל הפניקס אייל לפידות

דירקטוריון החברה אישר לפני כשבועיים חבילת תגמול בשווי של עד 8 מיליון שקל בשנה למנכ"ל, אייל לפידות ■ במשרד האוצר תהו מדוע מיהר הדירקטוריון לאשר את חבילת השכר, כשבקרוב אמורות להתפרסם ההנחיות לגבי החלת מגבלות על שכר הבכירים בחברות הביטוח

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אגף שוק ההון במשרד האוצר החל לבדוק את אישור שכרו של מנכ"ל חברת הביטוח הפניקס, אייל לפידות, על ידי דירקטוריון החברה - כך נודע ל–TheMarker. לפני כשבועיים אישר דירקטוריון החברה ללפידות חבילת תגמול בשווי של עד 8 מיליון שקל בשנה. בנוסף, הדירקטוריון אישר ללפידות אופציות ל–2.5% מהון מניותיה של הפניקס. הדירקטוריון טרם פירסם את פרטי האופציות, אך ציין כי שוויין הוא עד 6.8 מיליון שקל בשנה. תוכנית התגמול תובא לאישור האסיפה הכללית של בעלי המניות בשבועות הקרובים.

החלטת הדירקטוריון בנוגע לשכרו של לפידות התקבלה בזמן שבמשרד האוצר נערכים להחלת מגבלות על שכר הבכירים בחברות הביטוח. החלטת האוצר באה לאחר שהמפקח על הבנקים, דודו זקן, הודיע על החלת הגבלות שכר על בכירים במערכת הבנקאות. לאחר הודעת המפקח, גורמים באוצר הבהירו כי גם הפיקוח על שוק ההון, ביטוח וחיסכון מתכוון לאמץ מגבלות שכר דומות - שיחולו גם על חברות הביטוח ויפורסמו בקרוב.

במשרד האוצר חשו אי־נוחות לנוכח אישור שכרו של לפידות, והחלו לבדוק את הליך האישור. הוראות האוצר מ–2009 דורשות קיום של יחס הולם בין המרכיב הקבוע בשכר למרכיב המשתנה (אופציות). תחושת חוסר הנוחות התעוררה באוצר לנוכח אי־קיומו של יחס כזה. באוצר תהו גם מדוע מיהר דירקטוריון החברה לאשר תגמול נדיב ללפידות, כל זאת בזמן שדירקטוריון החברה קיבל מידי האוצר את מתווה תוכנית התגמול של חברות הביטוח - בדומה למתווה התגמול שהמפקח על הבנקים רוצה להשית על הבנקים.

מנכ"ל הפניקס, אייל לפידות צילום: קובי קלמנוביץ'צילום: קובי קלמנוביץ'

את הבדיקה לא מבצעת הממונה על אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון באוצר, דורית סלינגר, אלא אחד מסגניה. זאת, מאחר שסלינגר חתמה על הסכם ניגוד עניינים טרם כניסתה לתפקיד, שלא מאפשר לה לטפל במשך שישה חודשים בקבוצת דלק ובחברות הבנות שלה, בהן חברת הביטוח הפניקס ובית ההשקעות אקסלנס. לפני שמונתה לתפקיד באוצר, היתה סלינגר יועצת פיננסית, וקבוצת דלק נמנתה על לקוחותיה.

סלינגר חתמה על סעיף שלפיו הסמכויות בכל אחד מהעניינים שהיא מנועה מלטפל בהם יועברו לאחד מסגניה, שלא יהיה כפוף לה ולא ישתף אותה בעניינים אלה. כמו כן, התחייבה סלינגר “להימנע מקבלת החלטות מתוקף תפקידי הציבורי, להשתתף או לטפל בכל צורה אחרת, במישרין או בעקיפין, בנושאים שעלולים להעמיד אותי במצב חשש של ניגוד עניינים".

מהפניקס נמסר בתגובה: ״תהליך אישור תגמול הבכירים, מדיניות התגמול וכך גם כלל החלטות דריקטוריון החברה, מתקבלות על פי כל דין".

בעלי המניות ישקלו את שווי האופציות

חבילת השכר שקבע דירקטוריון הפניקס ללפידות - מהמנכ"לים המתוגמלים בשוק ההון - נבנתה על בסיס מדיניות התגמול שאושרה באסיפת בעלי המניות בספטמבר. במסגרת זו נקבע ללפידות רכיב שכר קבוע של כ–2.5 מיליון שקל בשנה, רכיב שכר קבוע שאינו להפרשות סוציאליות של 1.4 מיליון שקל בשנה, וכן מענק שנתי מותנה ביצועים של עד 4 מיליון שקל.

בהפניקס היו מעוניינים לאשר ללפידות גם תקרת מענק משתנה (אופציות) של עד 6.8 מיליון שקל בשנה. חברת הייעוץ אנטרופי, המייעצת לגופים המוסדיים כיצד להצביע בנושא שכר הבכירים, הסתייגה משווי האופציות הגבוה. תנאי התגמול המעודכנים יובאו לאסיפת בעלי המניות, ובכללם אנטרופי, שצפויה לשקול את שווי האופציות כפי שייקבע בידי דירקטוריון הפניקס.

לפידות, שהחל לכהן כמנכ"ל הפניקס ביוני 2009, מתברג מדי שנה בצמרת מקבלי השכר. ב–2012 הסתכמה עלות העסקתו ב–6.7 מיליון שקל, מתוכה 3 מיליון שקל כתגמול באופציות. עלות שכרו ב–2011 הסתכמה ב–9.3 מיליון שקל. ב–2011–2005 הסתכמה עלות העסקתו (גם בתפקידים אחרים בקבוצת דלק) ביותר מ–100 מיליון שקל, מרבית הסכום כאופציות.

מניית הפניקס בשנה האחרונה

בנובמבר 2012, רגע לפני כניסתו לתוקף של תיקון 20 לשכר הבכירים, פנה לפידות לדירקטוריון הפניקס כדי שתאושר לו תוכנית תגמול חדשה. על הפרק עמדה הלוואה של 40–30 מיליון שקל לרכישת 1.5%–2% ממניות הפניקס (הלוואה השקולה לאופציות). ההלוואה היתה אמורה להיות מסוג נון־ריקורס, כלומר המניות ישמשו כבטוחה להחזר החוב. ואולם, על רקע הביקורת הציבורית הוחלט לוותר על הענקת ההלוואה.

כשבוע לאחר אישור שכרו של לפידות פירסמה הפניקס דו"חות, שבהם הציגה רווח של 535 מיליון שקל בתשעת החודשים הראשונים של 2013 - הגבוה ביותר מבין חברות הביטוח.

מניית הפניקס הניבה תשואה של 47% ב–12 החודשים האחרונים, בעוד שמדד חברות הביטוח הניב תשואה של 28% ומדד תל אביב 25 הניב תשואה של 11% בתקופה זו.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker