האוצר מתכוון להגביל את שכר הבכירים - גם בחברות הביטוח

המפקח על הבנקים הודיע כי טיוטת המגבלות שפרסם בעניין הגבלת שכר הבכירים במערכת הבנקאות נכנסות היום לתוקף; המשמעות: כל הבנקים, למעט מזרחי, יידרשו לגבש ולאשר מדיניות שכר חדשה ■ המפקחת על הביטוח צפויה לאמץ את המגבלות כך שיחולו גם על חברות הביטוח

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים20
סיון איזסקו

המפקח על הבנקים, דוד זקן, פירסם היום (ג') את הנוסח הסופי של המגבלות שהטיל בעניין תגמול הבכירים במערכת הבנקאות. באוגוסט המפקח על הבנקים כשהורה לבנקים לבטל את תוכניות התגמול החדשות שהם הציגו לבכירים.

המפקח התערב לאחר שהתברר כי הבנקים ניסו להנציח את חגיגות השכר במערכת הבנקאות. זאת, במסגרת תיקון 20 לחוק החברות שנועד לקשור בין תגמול הבכירים לבין ביצועי החברות. המפקח על הבנקים החליט לאמץ הנחיות הדירקטיבה האירופית לעניין תגמול בבנקים, תוך ביצוע התאמות מסוימות.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

המפקח על הבנקים, דודו זקןצילום: אייל טואג

המפקח קבע כי תגמול המרכיב המשתנה בשכר הבכירים לא יעלה, למעט במקרים חריגים, על 100% מהתגמול הקבוע. המפקח הסביר כי מטרת ההוראה היא לוודא שמערכת התמריצים במערכת הבנקאית מעודדת תגמול הוגן, שמתמרץ את המצוינות אך אינו מעודד לקיחת סיכונים עודפים. בנוסף, הדגיש המפקח כי ההוראה תואמת את המגמה בקרב רשויות פיקוח בעולם, שלפיה נושא התגמול הוא נדבך חשוב במסגרת ניהול סיכונים וממשל תאגידי תקין של בנקים. ההוראה נועדה לחזק את מנגנוני הבקרה בתאגידים הבנקאיים ולהבטיח כי הסדרי התגמול יהיו עקביים עם המטרות ארוכות הטווח שלהם.

שר האוצר, יאיר לפיד התייחס להחלטת המפקח על הבנקים ואמר כי "יש לדאוג לכך שהשכר במערכת הבנקאית יהיה הוגן ואחראי. שכר הבכירים צריך לעמוד בנורמות דומות לאלה שבמדינות מפותחות. לצד הטיפול בשכר הבכירים במערכת הבנקאית נפעל כי נורמות אלה יתרחבו לסקטורים נוספים". גורמים במשרד האוצר ציינו כי בדברים אלו שר האוצר התייחס לעבודה שמכין בימים אלו הפיקוח על שוק ההון במשרד האוצר שתכליתה היא אימוץ של מגבלות השכר שקבע המפקח על הבנקים כך שיחולו גם על חברות הביטוח.

נגידת בנק ישראל, ד"ר קרנית פלוג מגבה אף היא את המהלך של המפקח על הבנקים ומסרה כי "מדיניות תגמול הוגנת וסבירה, שאינה מעודדת לקיחת סיכונים מיותרים ושמחזקת את אמון הציבור בבנקים, היא נדבך חשוב ביציבות המערכת הבנקאית והפיננסית".

בעקבות פרסום ההנחיות הסופיות יידרשו כל הבנקים לגבש תוכנית תגמול חדשה עד אמצע 2014 כך שמדיניות התגמול החדשה שתעמוד במגבלות שקבע המפקח על הבנקים. יוצא דופן הוא ככל הנראה מזרחי טפחות שהספיק לאשר את תוכנית התגמול שלו באסיפה הכללית שעות ספורות בטרם המפקח על הבנקים הודיע הודיעה על מדיניותו החדשה בנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום