בנק ישראל פועל להגבלת המענקים של ראשי הבנקים

המפקח על הבנקים יפרסם בימים הקרובים הנחיה לפיה התגמול לראשי הבנקים לא יעלה על שכרם ■ לפיד: "בנקאים, לא רק בלאומי, אינם יכולים להתנהל כאילו החגיגה נמשכת" ■ משרד האוצר דורש מבכירי לאומי תשובות לגבי מדיניות השכר בבנק

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

המפקח על הבנקים דודו זקן מתכוון לפרסם בימים הקרובים הנחיה חדשה שצפויה להגביל באופן אפקטיבי את שכרם של ראשי הבנקים. זאת, בשל מדיניות השכר המופלג שהציגו הבנקים השונים בעקבות תיקון 20 לחוק החברות. במקום לקבוע מדיניות שתגביל את שכר הבכירים בבנקים באופן אפקטיבי מרבית הבנקים בחרו לקבוע מדיניות שתנציח את המצב שהיה קיים עד כה במערכת הבנקאית ולפיה ראשי הבנקים זכו לתגמולים שמנים בהיקף של מיליוני שקלים בשנה.

על פי ההנחיה החדשה, רכיב התגמול המשתנה בשכרם של ראשי הבנקים יוגבל ל-100% ממרכיב השכר הקבוע. כלומר המענקים השנתיים, האופציות על מניות ועוד, יוגבלו כך שלא יעלו על 100% ממרכיב השכר הקבוע.

בכוונת בנק ישראל לקבוע כי רק במקרים חריגים שבהם מדובר בבנק שעומד בכל דרישות ההון, הפגין נטילת סיכונים נמוכה והציג תוצאות טובות באופן יוצא דופן, תוכל האסיפה הכללית של בעלי מניות לאשר לראשי הבנקים תגמול משתנה בהיקף של 200% מהמרכיב השכר הקבוע. בבנק ישראל אישרו את הידיעה.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

דודו זקןצילום: תומר אפלבאום

לפיד: "בנקאים אינם יכולים להתנהל כאילו החגיגה נמשכת"

חברת נכסים מ.י. המחזיקה בשם ממשלת ישראל ב-6% ממניות בנק לאומי, שלחה הבוקר מכתב לבכירי לאומי בו הם מתבקשים להשיב על סדרה של שאלות בנוגע למדיניות התגמול החדשה, אותה מבקש הבנק לאשר באסיפה הכללית של בעלי המניות.

הבנק החליט לאמץ לראשונה , הכוללת חלוקת תגמול מבוסס מניות בשווי של 29 מיליון שקל, מענקים בסכום של עד 28 מיליון שקל בשנה, משכורות חודשיות מהגבוהות במשק, תנאי פרישה מהנדיבים במשק ומענקים אישיים בסכום של עד מיליון שקל על בסיס פרמטרים שאינם ניתנים לכימות.

על רקע זה המדינה מבקשת מהבנק הסברים לגבי תוכנית התגמול החדשה. המכתב נשלח על ידי יו"ר נכסים מ.י מיכל עבאדי בויאנג'ו ליו"ר וועדת התגמול בלאומי עו"ד חיים סאמט, ליו"ר הדירקטוריון דוד ברודט ולמנכ"לית הבנק רקפת רוסק עמינח.

מנכ"לית הבנק רקפת רוסק עמינח והיו"ר דוד ברודטצילום: ניר קידר

נוסף למכתב של נכסים מ.י, גם שר האוצר יאיר לפיד תוקף את המענקים בהיקף של עשרות מיליונים שאותם מבקשים בכירי לאומי לאשר לעצמם. שר האוצר כתב כי "ב-12 לספטמבר תתכנס אסיפה כללית מיוחדת של בעלי המניות של בנק לאומי. לפי התוכנית הם יתבקשו לאשר ל-15 העובדים הבכירים של הבנק, ביניהם המנכ"לית ויו"ר הדירקטוריון, תנאי שכר ובונוסים בעשרות מיליוני שקלים. בימים כתיקונם, אני מתנגד נחרץ לכל ניסיונות הרדיפה המתנהלים נגד הקהילה העיסקית. בלי מגזר פרטי מצליח ומרוויח לא יהיו בישראל מקומות עבודה וגם לא צמיחה. מצד שני, זה מוגזם. בימים שבהם רוב הישראלים לא גומרים את החודש, בכירי המערכת הבנקאית (ולא רק בבנק לאומי) אינם יכולים להתנהל כאילו החגיגה נמשכת".

לפיד המשיך וכתב כי "מכיוון שמדינת ישראל מחזיקה כ-6% ממניות הבנק, הוריתי לחשבת הכללית של משרד האוצר להבהיר את התנגדותנו להנהלת הבנק. אם זה לא יעזור, נצביע נגד תוכנית התגמול ואני מניח שגם לבנק ישראל יהיה מה לומר בנושא. כולי תקווה שבזמן שנותר עד לאסיפה הכללית יבינו בבנק לאומי שהם צריכים לחשוב על העניין מחדש".

החשבת הכללית באוצר עבאדי בויאנג'ו, במכהנת גם כיו"ר נכסים מ.י. מבקשת מבכירי לאומי לפרט מה תהיה העלות הכוללת של תוכנית התגמול שאושרה בדירקטוריון הבנק, וכן הבנק מתבקש לפרט מה היתה העלות הכוללת של העסקת הבכירים בשנים האחרונות.

בכירי הבנק מתבקשים גם לענות האם נקבעה בתוכנית התגמול תקרה לתגמול הבכירים, וכן הם מתבקשים לפרט את ההשלכות הכספיות של השינויים שהדירקטוריון מבקש לבצע בתנאי הפרישה של הבכירים.

עוד נכתב במכתב לבכירי לאומי כי במדיניות התגמול של הבנק "נכתב כי נעשתה השוואה בין מרכיבי התגמול השונים הנוכחיים לבין המדיניות והתוכנית המוצעת על ידי הבנק אל מול רכיבי התגמול המקובלים לנושאי משרה בדרג דומה בגופים דומים. נודה על קבלת קבוצה/קבוצות ההשוואה (בארץ ובחו"ל) והסבר מדוע נבחרה/ו קבוצה/קבוצות השוואה אלו?".

עבאדי בויאנג'ו שואלת את בכירי לאומי גם "האם נבחנו השלכות אימוץ המדיניות והתוכנית המוצעת על הסכמים עתידיים עם העובדים, לרבות ההשפעות על שכרם, המענקים לעובדים וכן שיעור התשואה המזכה את העובדים במענק".

מבנק לאומי נמסר בתגובה כי "לבקשת שר האוצר, נציגי הבנק שוחחו עם החשבת הכללית, סיכמו איתה שתעביר את בקשותיה להבהרות ואלה אכן התקבלו אצלנו, יטופלו וכשייצא מענה לחשבת הכללית, נעדכן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker