יחימוביץ' לשריג: עצור את מחטף השכר של בכירי החברה לישראל

יו"ר העבודה: "על אף שבחמש השנים האחרונות עמדה עלות שכרו של מנכ"ל החברה ניר גלעד על כ-38 מיליון שקל ללא אופציות, גלעד אינו נרתע מלנסות כעת ולבזוז עוד כספי ציבור"

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

יו"ר העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', קראה היום לממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון באוצר, עודד שריג, "לעצור את מחטף השכר בהיקף של 240 מיליון שקל בחברה לישראל". יחימוביץ' קראה לשריג להורות לגופים המוסדיים להתנגד לאישור חבילת האופציות  לבכירי החברה לישראל בטענה שזה גזל כספי ציבור. לדבריה, פיצויי הפרישה שמבקש אמיר אלשטיין, יו"ר החברה לישראל, אינם מוגבלים בתקרה כלשהי. האופציות שלו כוללות מנגנון הבשלה מיידי במקרה של שינוי שליטה בחברה, דבר שאינו מקובל על גופים מוסדיים רבים.

לדבריה, המקרה של ניר גלעד, מנכ"ל החברה לישראל, ששימש בעבר כחשב הכללי של מדינת ישראל, מקומם במיוחד: "על אף שבחמש השנים האחרונות עמדה עלות שכרו על כ-38 מיליון שקל ללא אופציות, ועל אף שמרבית רווחי החברה לישראל באים מכיל המתעשרת מאוצרות הטבע של ים המלח השייכים לכלל הציבור, ועל אף שכיל משלמת למדינה תמלוגים מגוחכים, גלעד אינו נרתע מלנסות כעת ולבזוז עוד כספי ציבור".

יחימוביץ' קראה לגופים מוסדיים, ובהם כלל פיננסים, הפניקס, מבטחים והראל, ללכת בעקבות בית ההשקעות פסגות, שהודיע כי לא יתמוך במחטף לאישור שכרם השערורייתי של יו"ר ומנכ"ל החברה לישראל, אמיר אלשטיין וניר גלעד, הכולל אופציות בשווי 25 מיליון שקל לכל אחד מהם.

ניר גלעד ואמיר אלשטייןצילום: תומר אפלבאום

יחימוביץ' הדגישה כי אין די באקט ההצבעה של המוסדיים נגד המחטף, מכיוון שבימים הקרובים בעלי השליטה, משפחת עופר, יכולים להשתתף בהצבעה ולהכריע בנושא מבלי שהם זקוקים לתמיכת המוסדיים. "לכאורה גם אם המוסדיים יתנגדו, ינצלו בעלי השליטה את החלון הרגיל של אישור שכר ללא אסיפה כללית, שנסגר בשבוע הבא עם החקיקה החדשה. לכן אל למוסדיים לצאת ידי חובת הצבעה נגד", אמרה יחימוביץ'. "צריך לזכור שבכל החלטה עתידית ראשי החברה יהיו מאוד תלויים באסיפה הכללית ובאופן שבו המוסדיים יצביעו, לכן יש בשלב הזה חשיבות רבה להתנגדות אקטיבית של המוסדיים, לרבות התבטאות נחרצת בגנות המהלך. התנגדות המוסדיים תכניס מקל בגלגלי המחטף, בשל ההד הציבורי שייווצר".

לדברי יחימוביץ', אווירה ציבורית מתאימה ותמרור אזהרה לדירקטוריון יסגרו חלון נוסף שקיים עכשיו למחטף, חלון חוק הריכוזיות. זאת מכיוון שבעתיד לא יוכלו מנהלים בחברות פירמידה לקבל חבילת שכר ללא אישור המוסדיים והפסד באסיפה הכללית יסתום את הגולל על אישור חבילות השכר שלהם. לעומת זאת, גם אם ייכשלו כעת באסיפה הכללית הם עדיין יכולים לחזור לדירקטוריון.

בהודעה שהוציאה לפני ימים אחדים אמרה יחימוביץ' כי "רוב החברות שבשליטת החברה לישראל הן חברות עם תוצאות עסקיות חלשות. למעשה, בלי הרווחים האדירים של כיל כל הקבוצה הייתה מפסידה. וכיל? היא בכלל עושה את רווחיה מאוצרות הטבע ששייכים לכלל הציבור בישראל, שעה שהיא משלמת תמלוגים אפסיים. לרווחי העתק של כיל אין שום קשר לכישורי ניהול. הם נובעים פשוט מהמחירים הגבוהים של הפוספט והאשלג בעולם".

בשבוע שעבר קראה יחימוביץ' ליו"ר רשות ניירות ערך, שמואל האוזר, לעצור את מחטפי השכר בחברות השונות, בטרם ייכנס החוק הממשלתי לשכר בכירים לתוקף. לדבריה, "החוק הממשלתי לשכר הבכירים, שהוא ממילא נטול שיניים ומסורס, ונחקק רק כדי לבלום את החוק שלי, ייכנס לתוקף ב-15 בדצמבר. החברות מבצעות מחטפים מהירים טרם יישומו בבחינת אכול ושתה כי מחר אולי תוכל לחמוס פחות. מדובר באישורי שכר חזיריים ומנותקים מהמציאות הכלכלית".

שלי יחימוביץ'

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker