ביטקוין: עוד לא ראיתם כלום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: מוטי מילרוד
עמי גינזבורג
עמי גינזבורג

"ב־3 בינואר 2009, בסמוך לשיאו של המשבר הפיננסי העולמי, נולד במזל טוב מטבע חדש בעולם: ביטקוין (Bitcoin)", במילים אלו פתחנו לפני ארבע שנים וחצי פרויקט מיוחד שהכנו ב־TheMarker על הביטקוין, מטבע חדש ומסתורי שרק מעטים הכירו אז. "המיילד היה מתכנת מחשבים יפני בשם סאטושי נאקאמוטו. נאקאמוטו לא התראיין ולא הצטלם מעולם. לא ברור אם הוא בכלל קיים. אולי מדובר בכלל בקבוצת מתכנתים. יש גם הטוענים שאת הביטקוין יצרה בכלל אחת מסוכנויות הביון בעולם. ביום הראשון להנפקתו היה הביטקוין שווה 5 סנטים. ב־31 בדצמבר 2012 הגיע ערכו ל־13.45 דולר – פי 270 מערכו בהנפקה. אתמול בערב הוא נסחר בשווי של 210 דולר והבוקר הוא נסחר תמורת 234 דולר. בכך הוא השלים טיפוס של 1,800% בשלושה חודשים".

העילה לפרויקט אז היתה מתבקשת: הביטקוין הכה גלים. בתוך שלושה חודשים בלבד זינק ערכו פי 17. הזינוק הנחשוני נהפך לשיחת היום בקרב הפעילים והסוחרים בשוק ההון הישראלי. רבים תהו אם הביטקוין הוא משהו "אמיתי", כלומר נכס שערכו יושבח עם השנים, או שזו הונאה. לחלופין, אולי זו התפתחות של בועה פיננסית הזויה, מאלו שמתרחשות מפעם לפעם בסוג מסוים של סחורות חדשות ובלתי מוכרות דיין.

אודה על האמת: הייתי בטוח אז שזוהי בועה. לא הבנתי בזה יותר מדי. לא ידעתי מהו "מטבע דיגיטלי", או "ארנק אלקטרוני", ולא הבנתי דבר וחצי דבר במושגים חדשים כמו "כריית מטבעות", "בסיס נתונים מבוזר", "דארקנט" או "בלוקצ'יין". אבל ידעתי דבר אחד: נכס שערכו מזנק תוך ארבע שנים מחמישה סנט ל־200 דולר (פי 4,000!) נהפך לחשוד באופן אוטומטי. משהו בהיגיון לא הסתדר לי.

הכתבה ראתה אור ב־10 באפריל 2013. ביום שלמחרת צנח ערכו של הביטקוין ב־50%, ל־120 דולר. חשתי תחושת ניצחון. הזהרנו שזו בועה היסטרית והנה, יום אחד לאחר מכן היא מתחילה לפקוע. צדקתי, נכון? לא נכון. הביטקוין אמנם המשיך מאז לנוע מעלה ומטה בפראות בלתי מוסברת, אבל הוא לא חזר מעולם למחירו ההתחלתי. נהפוך הוא: בתחילת אוקטובר 2013 עדיין נסחר ביטקוין סביב 120 דולר. פחות מחודשיים לאחר מכן, בסוף נובמבר ערכו שב וזינק לכ־1,000 דולר.

מאז עברו על הביטקוין תהפוכות רבות. שמו של המטבע המסתורי הוזכר לא אחת בידיעות שונות, לא תמיד מחמיאות. מדי פעם הוא הוזכר בהקשרים של הלבנת כספים, פריצות לחשבונות ובורסות שונות שסחרו וגניבת מטבעות מארנקים אלקטרוניים. כך למשל, הבורסה המרכזית שסחרה בביטקוין (70% מהיקף המחזור העולמי עד אז), Mt. Gox, שפעלה בטוקיו, קרסה בתחילת 2014 והמסחר בה התבטל. הבורסה דיווחה אז שמחשביה נפרצו וכ־850 אלף מטבעות ששנשמרו בה נגנבו. שווי הגניבה באותה עת היה 450 מיליון דולר – סכום עתק. כמה חודשים לאחר מכן יצא דיווח כי כ־200 אלף מטבעות "נמצאו", ומאוחר יותר התברר שגניבת ביטקוין מהבורסה היפנית החלה עוד הרבה קודם לכן, כבר ב־2011.

לא שזה שינה משהו למישהו. בינואר 2015 שב וצנח ערך הביטקוין לכ־200 דולר, נפילה של כ־80% מהשיא שרשם 14 חודשים קודם לכן. אולם המטבע העקשן סירב להיעלם. בסוף 2015 הוא חזר והמריא מחדש וטיפס עד לרמה של כ־400 דולר. ומאז העלייה בערכו רק מואצת.

בתחילת 2017 שב וטיפס ערכו של הביטקוין ל־1,000 דולר, כשלוש שנים לאחר הפעם האחרונה שבה נסחר במחיר כה גבוה. השערוריות שהמשיכו להיקשר מדי פעם בשמו – פריצה לחשבונות, קריסת בורסות, חשד להלבנת כספים ומימון פעילויות לא לגמרי חוקיות – לא מעניינות כנראה איש. הדבר היחיד שמעניין הוא שערכו של המטבע (האמנם זהו "מטבע"? עוד נתייחס לכך בהמשך) רק עולה ועולה. נכון ל־30 בנובמבר נסחר הביטקוין במחיר בלתי נתפש כמעט – 10,000 דולר. העושר שהוא יצר למי שקנה ממנו בימיו הראשונים ומחזיק בו עד היום הוא עצום. כך למשל, מי שקנה צרור של מטבעות ביטקוין ב־1,000 דולר בלבד באוגוסט 2010 – כאשר מחירו היה 6 סנטים בלבד, מחזיק כיום בסכום דמיוני של כ־160 מיליון דולר.

כיצד זה ייתכן? איך יכול להיות שנכס כלשהו יזנק בצורה כזו? האם זה בכלל נכס? האם אנשים לא מבינים שזה לא הגיוני? שזה לא יכול להימשך לעד? איפה הילד התמים והאמיץ שיגיד לכולם "היי, מה קורה כאן? השתגעתם כולכם? אתם לא מבינים שהמלך החדש מסתובב בעיר בתחתונים בלבד?".

כמו לפני ארבע וחצי שנים, גם כיום עלי להודות שאינני מבין בזה יותר מדי. זו בעיקר תחושת בטן וניסיון חיים. אולי אני באמת מפספס משהו? מה אני כבר יודע? ובכן, אני לא יודע. כל שאני יכול לעשות הוא לנסות לשאול אנשים שהתנסו בעניין, שקנו ומכרו ביטקוין בשנים האחרונות, שגייסו כסף בעזרת ביטקוין או "מטבעות קריפטוגרפיים" אחרים. אולי הם ידעו להסביר לי בשפה פשוטה עד כמה גדולה היא המהפכה החדשה שאינני מבין מה טיבה.

"הופתעתי שעליית המחיר לא קרתה מוקדם יותר"

אייל הרצוג מגדיר את עצמו כ"יזם וארכיטקט מוצר". בעבר ייסד יחד עם אריק צ'רניאק את חברת שיתוף הווידאו מטהקפה, שהתחרתה ביוטיוב בשנותיה הראשונות, והוא נחשב לאחד ממיזמי האינטרנט המובילים בישראל. הוא גם אחד המייסדים של בנקור, עמותה ללא כוונת רווח שגייסה לפני כחצי שנה בן לילה 150 מיליון דולר ועוסקת בפיתוח פלטפורמה להנזלה ומסחור של מטבעות קריפטוגרפיים – שקיומם מבוסס על פיסות מידע דיגיטליות, שאינן מנוהלות על ידי גוף ריכוזי כמו מדינה או בנק.

אני מודה שאינני מבין עד הסוף מה זה ביטקוין. אני גם מניח שאתה, בתור מישהו מתוך התעשייה, לא חושב שזה טירוף. אבל איך ייתכן שמטבע דיגיטלי שלפני שנה היה שווה 700 דולר שווה כעת 10,000 דולר? לאחר שעלה ב־50% בתוך חודש?

"המחיר של ביטקוין הוא בעצם תוצר של שני דברים. הראשון זו תופעה שהולכת ומתרחבת שבה עוד ועוד אנשים נחשפים לתופעה של מטבעות קריפטוגרפיים וטכנולוגיית בלוקצ'יין. אפשר להשוות את זה לתקופה שאנשים לא הבינו מה זה אינטרנט ולכן גם אמרו הרבה שטויות בקשר אליו. זו אכן תקופה של בלבול. היא נוטה להתרחש כאשר מגיעה טכנולוגיה חדשה שיש לה המון משמעויות ויכולה להשפיע על המון היבטים בחיים שלנו. עכשיו יותר ויותר אנשים מתחילים להבין מה זה. אלו שמבינים נוטים גם להתלהב – הם מתלהבים מהצמיחה של משהו שיכול להוות אלטרנטיבה לשירותים שכיום מסופקים על ידי ממשלות.

"אתן לך דוגמה: כשאני הייתי ילד, כל שירותי התקשורת שקיבלנו סופקו על ידי הממשלה: חלוקת המכתבים, הטלפון, הטלוויזיה והרדיו. כיום לא צריך ממשלה לשום שירות כזה, כי יש רשת תקשורת שכולם מחוברים אליה. זו רשת מבוזרת שאיש אינו שולט בה. היא מספקת את כל שירותי התקשורת הנחוצים לנו ועושה את זה הרבה יותר טוב מהממשלה. היא מעבר לממשלות. היא לא שייכת לשום ממשלה. על פי אותו היגיון, יש עכשיו רשת חדשה של מטבעות קריפטוגרפיים שמאפשרת לגייס הרבה כסף למיזמים שונים. כבר אי אפשר להתעלם מכך".

מהו באמת היקף ההשקעות במיזמים כאלו כיום?

"ההשקעות במיזמים של מטבעות קריפטוגרפיים גבוהות כיום פי ארבעה מהשקעות שנעשות בחברות סטארטאפ בתחילת דרכן. למיטב ידיעתי, בשנה האחרונה הכסף שהושקע במיזמים כאלו היה גבוה מ־3 מיליארד דולר".

אלה גיוסים של כסף ממש או כסף דיגיטלי אחר, בדומה למה שבנקור עשתה כשגייסה את הכסף באמצעות המטבע הדיגיטלי אתריום? כי אם זה כך, אז זה בעצם גיוס של כסף דיגיטלי שכבר קיים במחזור.

אייל הרצוג: "כשאני הייתי ילד, כל שירותי התקשורת שקיבלנו סופקו על ידי הממשלה. כיום לא צריך ממשלה לשום שירות כזה. למה? כי יש רשת תקשורת מבוזרת שכולם מחוברים אליה. על פי אותו היגיון, אנשים מתחילים להבין שיש עכשיו רשת חדשה של מטבעות"

צילום: איליה מלניקוב

"זה לא משנה כל כך. ישנו מיזם שגייס לא מזמן יותר מ־30 מיליון דולר במטבע קריפטו. מיד לאחר הגיוס הוא המיר את כל הכסף לדולרים אמיתיים. זו בכלל לא בעיה. מחזור המסחר במטבעות קריפטוגרפיים הוא יותר מ־10 מיליארד דולר ביום. המרה של מטבע קריפטוגרפי ל־30 מיליון דולר רגילים מתבצעת מהר מאוד. זה לא ייקח שעה אמנם, אבל בשלושה ימים זה אפשרי. בזמן כזה, למרות התנודתיות, מחיר השוק של המטבעות לא משתנה בצורה דרמטית".

למה משמשים כיום מטבעות קריפטוגרפיים?

"נכון להיום, עיקר השימוש במטבעות כאלה הוא מימון פרויקטים (Venture Financing). אנשים מוכנים להשקיע בהם כי הם מאמינים שבמיזם ייווצר ערך והם יוכלו להרוויח מכך. לאנשים יש שתי אינטראקציות עיקריות עם כסף. הראשונה היא מסחר – קנייה ומכירה של מוצרים ושירותים – והשנייה היא הלוואות שתמורתן ניתן לקבל ריבית. אלא ששני השימושים האלה רגישים מאוד לתנודתיות. בשביל לעשות אותם טוב זקוקים למטבע יציב, שצמוד למחירי הסחורות. מטבע קריפטו אינו כזה, ולכן דווקא השימוש בו בתור כלי להשקעה במיזמים שבהם מרוויחים על פי הצלחה הרבה יותר הגיוני, כי זה שימוש שהרבה פחות רגיש לתנודתיות".

אם בגלל התנודתיות לא משתמשים בו כל כך למסחר ולהלוואות, למה בעצם קוראים לזה "מטבע"?

"המילה 'מטבע' באמת מטעה. הרי מטבע מונפק תמיד על ידי בנק מרכזי, שתפקידו לשמור על יציבות המטבע. לכן מטבעות קריפטוגרפיים הם לא בדיוק מטבעות. למעשה, בגלל התנודתיות שלהם הם דומים הרבה יותר למניות, רק שבניגוד למניות הם לאו דווקא מייצגים שותפות של המחזיק בהם ברווחים של חברה. במקרה של אתריום למשל, המטבעות שהונפקו משמשים כלי בפלטפורמה שנבנתה באמצעות כספי ההשקעה. באתריום הושקעו 18 מיליון דולר. בכסף שגויס נבנתה פלטפורמה שלה יש מטבע שקוראים לו אתר, וערכו עלה בכ־150 אלף אחוז מאז ההנפקה. השימוש העיקרי במטבע הזה כרגע, יותר מכל שאר השימושים, הוא למימון פרויקטים. זה כלי שמאפשר לחברות לגייס כסף עבור מיזמים. המטבע שהן מנפיקות יהיה שימושי במיזם שמומן על ידי הנפקת המטבע".

מה זה נותן למי שהשקיע את הדולרים האמיתיים, ומסר אותו ליזם ולחברה?

"המשקיע מקבל מטבעות. כמו שמי שהשקיע באתר קיבל מטבע שערכו עלה".

נגיד שגם אני מחליט לגייס כסף במטבע שכזה. אדפיס כמות מוגבלת מהמטבע שלי ואקרא לו AmiCoin. דרך האינטרנט אזמין משקיעים להשקיע אצלי במיזם 10 מיליון דולר, ואחר כך הם יוכלו לקנות ממני בעזרת המטבע מוצרים ושירותים שאולי אספק.

"אם כך תעשה, אז כנראה תיכנס לסטטיסטיקה של ה־90% שמנסים לגייס ולא מצליחים. רוב הגיוסים בתחום הזה נכשלים. השוק מלא בכאלה שמנסים ונכשלים".

אתה כנראה צודק, אבל משהו בכל זאת מטריד אותי. רוב הגיוסים של המטבעות הקריפטוגרפיים נעשים בחשיכה. אין עליהם שום פיקוח. רשות ני"ע לא במשחק. הממשלה לא במשחק. מס הכנסה לא כל כך יודע מה קורה שם. הכסף מגיע באינטרנט מאנשים מכל מיני מקומות בעולם שנשבים ברעיון. ובסופו של דבר 10% מהמיזמים מגייסים הרבה מאוד כסף. מי יודע לומר אם הם נוכלים או לא?

"המצב בתעשייה הוא כזה שאם אתריום עלה ב־150 אלף אחוז, אז גם אם יהיו 1,500 פרויקטים שיגייסו כל אחד 18 מיליון דולר, וכולם יפסידו את הכסף, עדיין התעשייה תהיה ברווח – בזכות אתריום.

"אנחנו לא יודעים לאן התעשייה הזו הולכת. הרגולציה שבנו פעם לא מתאימה לעולם של היום. אני נמצא בשיחות שוטפות עם רשות ני"ע שמגלה עניין רב בתחום הזה. האנשים שם פתוחים ומנסים להבין את התחומים החדשים. אחד הדברים השונים למשל הוא שיש קהילות שלמות שמקושרות ביניהן ברשתות חברתיות אפקטיביות כמו פייסבוק וטלגרם. כל מי שיש לו בעיות או שאלות מתחיל לעשות שם רעש והיזמים חייבים להתמודד עם השאלות הללו. כיום לכל אחד יש זהות דיגיטלית – פייסבוק, וטוויטר ולינקדאין וקישור לכל החברים והעוקבים. הרגולציה שבנויה למניות עובדת אחרת. הרשויות נכנסות לקרביים של היזם ובודקות אותו, ומוודאות שאם יש רווח הוא יחולק לבעלי המניות. באתריום אין בעיה כזו משום שהוא לא מחלק רווחים. הוא מנסה לגדול. אם הוא יגדל, הביקוש למטבע יגדל, וכולם ירוויחו.

דיברתי בימים האחרונים עם כמה אנשים שהשקיעו בביטקוין והתלוננו על כסף שנעלם, קוד שנפרץ, או בורסת MTgox שקרסה.

"נכון, זה קורה. זה קורה גם בעולם האמיתי שאנשים נעלמים עם כסף. זה מיעוט קטן מאוד. הרוב המוחלט של הבורסות אמינות ויציבות. הנפילה של MTgox קרתה בהתחלה. הם בכלל היו אתר של משחקי קלפים שרק הוסיף אופציה של שימוש בביטקוין. גנבו להם הרבה כסף והם קרסו, והיה משפט שנמשך הרבה שנים. המצב כיום הרבה יותר טוב כי המטבעות נשמרים במחשבים שלא מחוברים לאינטרנט – ב'ארנקים קרים'. פלטפורמת המסחר CoinDesk מוסיפה 130 אלף חשבונות חדשים מדי יום. זה הארנק הכי גדול והכי טוב שקיים".

בשוק הזה יש בעיה קשה של חוסר סימטריה. קל מאוד לקנות ביטקוין, אבל קשה מאוד למכור אותם. אחת הסיבות היא שצריך להסביר אחר כך לבנק מאיפה הגיע הכסף.

"יש הבדל בין להשאיר את הכסף במקום שבו הוא נמצא ולסחור או להשתמש בו, לבין להוציא את זה הביתה. להוציא זה הרבה יותר מורכב, בין השאר כי זה מוצר חדש".

אז אולי זו הסיבה שהערך של ביטקוין עולה בלי הפסקה? אנשים פשוט לא יכולים למכור.

"אני לא בטוח שזה כך. אנשים נכנסים להשקעה בביטקוין ובמטבעות אחרים לאו דווקא עם מחשבה לצאת. הם רוצים להיות בפנים כי הדבר הזה יכול להיות בעתיד גדול מאוד. אני שומע בעיקר על כאלה שרוצים לקנות עוד, לא למכור".

למה לא למכור משהו שעלה כל כך הרבה? אפשר למכור רק חלק ולהשתמש בזה. לנסוע לחופשה בחו"ל למשל.

"לא צריך למשוך ביטקוינים כדי לטוס לחו"ל. האתר אקספדיה למשל כבר מקבל תשלום בביטקוין".

איך משלמים שם? הרי אם אתה משלם היום בעוד יומיים המחיר של הביטקוין יכול להיות אחר, לא?

"לא. אתה משלם בביטקוין והם ממירים את זה לדולרים בו במקום. הם לא משחקים שם".

אז לא חופשה. נניח שרוצים לקנות משהו יותר גדול. מכונית או בית. יש המון סיבות למה אנשים ירצו למכור ביטקוין.

"זה מורכב יותר. אני מכיר סיפורים אישיים של כמה אנשים שהרוויחו על מטבעות קריפטוגרפיים סכומי עתק, ונמצאים במאבקים משפטיים לגבי היקף המס שהם צריכים לשלם".

כמה מס משלמים על הרווח בביטקוין?

"המס צריך להיות כמו מס על רווחי הון".

אבל למי משלמים אותו? לרשויות המס בישראל? בארצות הברית? ביפן?

"המס צריך להיות משולם לפי התושבות שלך. אבל זה עדיין לא מוסדר. בלי לנקוב בשמות, אני מכיר אנשים שמצויים על זה בוויכוח מול מס הכנסה".

אם יש מאבקים סימן שמערכת החוק עדיין לא נתנה לעניין המטבעות הדיגיטליים פתרון מוסכם.

"נכון. המערכת עוד לא יודעת איך להתמודד עם זה".

נסה רגע לתת לי תשובה ישירה מהבטן. אתה לא מרגיש שיש כאן בועה? שמשהו כאן לא מסתדר עם ההיגיון הבריא?

"אתה שואל מישהו שראה את הדבר הזה כבר ב־2011, ושלח אימייל לכל האנשים שהוא מכיר ואמר להם 'תקנו – זה הדבר הבא!'. הדבר היחיד שהופתעתי ממנו הוא שזה לא קרה מוקדם יותר. אני מאמין שיש כאן טכנולוגיה של מסד נתונים מבוזר. כרגע זה עובד רק עם מטבעות. אבל זו רק ההתחלה, ויש כאן הרבה יותר. זו טכנולוגיה שמאפשרת לבני אדם לנהל את המידע שלהם ביחד, ללא צורך בגורם שלישי שיעשה זאת בשבילם. זה יכול לשנות את האופן שבו אנחנו מתארגנים כחברה אנושית. המשמעות כל כך עמוקה שהיא קשה לעיכול. גם לי לקח הרבה זמן לעכל את זה. אבל כמו עם האינטרנט: הדבר הזה רק הולך לגדול עוד ועוד.

"קשה לדמיין את ההשפעות של הטכנולוגיה הזו שמבוססת על ביזור נתונים וקוד פתוח. בסוף היא תשפיע גם על החברות הכי גדולות – על גוגל, על פייסבוק. הרי הכל יהיה מבוזר ובעצם לא שייך לאף אחד. כמו שהביטקוין לא שייך בעצם לאף אחד. באותו האופן – למה שלא יהיה אפשר להקים פייפאל שלא שייך לאף אחד ספציפי? או גוגל שלא שייך לאף אחד? או פייסבוק שלא שייך לאף אחד? המשמעויות של התפתחויות כאלו הן כל כך עמוקות שאתה רק תוהה מה יבוא קודם".

אני מניח שבתור מי שהבין בין הראשונים את המשמעות של מטבע קריפטוגרפי עשית מזה לא מעט כסף. האם אתה מפזר קצת את הנכסים שלך מעבר למטבעות הללו וקונה נכסים אחרים? או ממיר אותם לדולרים או שקלים?

"בנקור היא עמותה ללא כוונת רווח. יש לי אמנם מטבעות בבנקור, אבל לא מניות. אין לי כל כך מה לפזר. אם היית יודע כמה מעט נכסים יש לי, היית מופתע".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker