ועידת הקריפטו | מטבעות דיגיטליים: ההזדמנות של העשור או בועת המאה?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

פרופ' דודי גרשון: "אם הביטקוין ימשיך לצמוח - זה יגרום למלחמה בין מדינות"

ועידה בפאנל בהנחיית איתן אבריאל, עורך מגזין TheMarker, שבו השתתפו פרופ' דודי גרשון, מייסד מרכז גרשון לפינטק באוניברסיטה העברית, יואב סופר, יועץ למשנה לנגיד ומנהל פרויקט השקל הדיגיטלי בבנק ישראל; גליה

דוג'קוין (Dogecoin) הוא מטבע דיגיטלי שנולד כבדיחת רשת לפני שבע שנים, ומאז הפך למטבע הקריפטו השישי בגודלו בעולם. ביוני השנה הודיעה קוינבייס, בורסת הקריפטו הגדולה בארה"ב, כי המטבע יתחיל להיסחר בה. האם מדובר בהונאה?

"אם לא היו קוראים לו 'מטבע' היה יותר קל לבלוע את זה", אמר פרופ' דודי גרשון, מייסד מרכז גרשון לפינטק באוניברסיטה העברית, בוועידת הקריפטו של TheMarker שנערכה היום (שני). "אנחנו רגילים לחשוב שלמטבע יש ערך כלכלי, וכאן מדובר בנכס פיננסי שלא קשור לשום דבר כלכלי. הוא קשור רק להיצע וביקוש, ולגורמים הקשורים ביכולת ההפקה של המטבע. זה קצת מטעה. מצד שני, אין מניעה להחזיק נכסים פיננסיים שלא קשורים לכלום. אנשים קונים ציורים, יש עולם שלם של נכסים פיננסיים שהמחיר שלהם נקבע לפי היצע וביקוש, וזאת לא הבעיה שלנו".

לכתבה המלאה

"הגיהנום של תעשיות הפינטק והבלוקצ'יין זה שיהיה להם לקוח ישראלי"

פאנל בהשתתפות יגאל נבו, סמנכ"ל תפעול ב-Tezos Israel ומנכ"ל פורום תעשיית הבלוקצ'יין, אילן גילדין, כלכלן ראשי ויועץ אסטרטגי ברשות ניירות ערך; רויטל רז, מנהלת בכירה תחום תקינה חשבונאית ברשות המסים; עו"ד

"ההיי־טק שלנו לא נותן שירותים לישראלים כי אין פה רגולציה שמאפשרת את זה. אני, כמעבדת חדשנות, רוצה להביא יזמים שיבנו תעשיית בלוקצ'יין, אבל מראש הם נותנים שירותים רק לזרים", כך אמר היום (ב') יגאל נבו, סמנכ"ל תפעול ב-Tezos Israel ומנכ"ל פורום תעשיית הבלוקצ'יין, בוועידת הקריפטו של TheMarker.

"הגיהנום של תעשיית הפינטק ותעשיית הבלוקצ'יין זה שיהיה להם לקוח ישראלי. זה טירוף הדעת", הוסיף נבו בפאנל בהנחיית אסא ששון בוועידה, שנערכה בשיתוף Bit2C בורסת הקריפטו הישראלית, ובחסות Tezos Israel. "לנסות להגיע לכנסת ולהעביר חקיקה זה גיהנום עבור רגולטורים. זה תהליך שלוקח שלוש עד חמש שנים. מנגנון העברת החוקים בישראל הוא בלתי נסבל וזה משפיע על תעשיית ההיי־טק. היא לא מסוגלת לפעול בחקיקה שעוברת פעם ב-20-15 שנה. צריך סביבות מס שנותנות לרגולטור אפשרות להקל. אני מקווה שהממשלה תמצא את הדרך לכך שתהליכי חקיקה לתעשייה שלנו ישתנו ומהר, או שלא יקומו עוד תעשיות היי־טק. אנחנו צריכים ודאות".

לכתבה המלאה

"מנובמבר יחולו כללי הלבנת הון על חברות הקריפטו, והבנקים יוכלו לעבוד איתן בקלות"

שלומית ווגמן־רטנר, ראש הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור

"למטבע קריפטו יש יתרון – הוא מאפשר לבעליו לשמור על אנונימיות כמעט מלאה. זה יכול להיות החלום הרטוב של עבריין. אין גורם מפקח, אין גבולות" - כך אמרה ד"ר שלומית ווגמן־רטנר, ראשת הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, בראיון לאסא ששון, בוועידת הקריפטו של TheMarker.

איך מלבינים הון במטבעות קריפטו?

"אתה יכול להסתיר את הזהות שלך מאחורי ארנק דיגיטלי. יש לו הרבה מאפיינים של מזומנים, ואם אתה רוצה להתחכם יותר, אתה יכול להשתמש במטבעות אנונימיים יותר כמו זי־קאש או מונרו, ואתה יכול להגביר את זה בשימושי רשת שונים. קשה לעקוב אחרי המטבעות".

לכתבה המלאה

"בתוך חמש שנים הביטקוין יגיע לשווי של מיליון דולר"

אלי בז'רנו. "בורסת קריפטו היא בנק לכל דבר"

בסוף יוני נחשפה הונאת ענק בדרום אפריקה, שבמסגרתה שני אחים שהקימו פלטפורמת השקעות בקריפטו נעלמו עם ביטקוין בשווי של כ-3.5 מיליארד דולר. איך דבר כזה יכול לקרות?

"בורסת קריפטו היא בנק לכל דבר. גם בבנקים יש הרבה מאוד גניבות, בטח אם מסתכלים בצורה גלובלית. צריך לזכור שערכו של ביטקוין, בניגוד לכסף פיאט, עולה ככל שהזמן עובר. כשגונבים ביטקוין, ככל שהזמן עובר הערך של המטבעות שנגנבו גדל", הסביר אלי בז'רנו, מנכ"ל ומייסד שותף ב-Bit2C, בשיחה עם אסא ששון, כתב שוק ההון ב-TheMarker, בוועידת הקריפטו של TheMarker. ועידת הקריפטו נערכה בשיתוף Bit2C בורסת הקריפטו הישראלית, ובחסות Tezos Israel.

לכתבה המלאה

ועידת הקריפטו של ישראל נפתחת

2021 היא שנת המטבעות הדיגיטליים, שלמרות תנודתיות גדולה ומגבלות שלטוניות הפכו לאפיק השקעה לגיטימי ופופולרי – ונסקו במאות ואלפי אחוזים. אלא שגם כיום נותרה השאלה המרכזית: האם יש או יהיה להם ערך אמיתי, או שהם לעולם יישארו שוק של ספקולנטים ומהמרים?

ועידת הקריפטו של TheMarker בחסות Bit2C בורסת הקריפטו הישראלית, עוסקת בכל הצדדים של תעשיית הקריפטו: אתגרים רגולטוריים, מיסוי והתייחסות אליה מצד השלטונות מצד אחד, וטכנולוגיה, חדשנות והתייחסות השווקים לתעשייה מהצד השני.

תוכנית הוועידה

  • 11:00 - אלי בז'רנו, מנכ"ל ומייסד שותף, Bit2C בשיחה עם אסא ששון, כתב TheMarker
  • 11:15 - ד"ר שלומית ווגמן רטנר ראש הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור בשיחה עם אסא ששון
  • 11:30 - איך ממסים, איומים רגולטורים, מטבע או סממן שלטון. פאנל בהנחיית אסא ששון, ובהשתתפות: אילן גילדין, כלכלן ראשי ויועץ אסטרטגי ברשות לניירות ערך; רויטל רז, מנהלת בכירה תחום תקינה חשבונאית, רשות המיסים; יגאל נבו, COO Tezos Israel ומנכ"ל פורום תעשיית הבלוקצ'יין; עו"ד ורו"ח רון צרפתי, סמנכ"ל כספים ורגולציה, Bit2C;
    מור אסיא, מייסדת שותפה בפלטפורמת ההשקעות IAngels;
  • 12:20 - פאנל בנושא חדשנות ועתיד המטבעות הדיגיטליים: איך קונים, כמה משתמשים, מה מעמד המטבע, האם יוכל להיות תחליף לדולר, איך מתמחרים, האם המוסדיים צריכים להשקיע בביטקוין? משתתפים: יואב סופר, יועץ למשנה לנגיד ומנהל פרוייקט השקל הדיגיטלי בבנק ישראל; פרופ' דודי גרשון, מייסד מרכז גרשון לפינטק באוני' העברית; גליה בן ארצי, מייסדת בנקור; נעה משיח, מנכ"לית איגוד הביטקוין הישראלי; מנחה: איתן אבריאל, עורך מגזין TheMarker ומייסד האתר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker