הביטקוין צונח? אלה המטבעות שיחליפו אותו

מטבעות חדשים אמורים להתמודד עם הביקורת והגישה הספקנית של כלכלנים, שצצה בעקבות הנפילה של הביטקוין ודומיו בחודשים האחרונים

רועי כץ
דעה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ביטקוין
ביטקויןצילום: Bloomberg
רועי כץ
דעה

הנפילה בחודשים האחרונים בערכם של המטבעות הדיגיטליים העצימה את הביקורת והגישה הספקנית של כלכלנים ואנשי מימון בכירים ביחס לביטקוין ודומיו. שתי הטענות המרכזיות שהוצגו, שאותן היטיב לנסח פרופסור פול קרוגמן, הן העלויות הרבות הכרוכות בתהליך הכרייה ובפעילות כלכלית המבוצעת באמצעות מטבעות דיגיטליים, כמו גם היעדר עיגון בדבר מה פיזי במציאות, באופן הפוגם ביציבות מטבעות אלה.

הטענה הראשונה נגד ביטקוין היא אחת הסיבות לכך שרבים מאמינים שישמש בתור הזהב הדיגיטלי של העתיד - נכס האוצר בתוכו ערך כתוצאה מהנדירות היחסית שלו והעלויות היקרות בתהליך כרייתו.

הטענה השנייה עלולה לפגוע בהבטחה זו. מאחר שערכו של הביטקוין טמון אך ורק בציפיות של המשתמשים והמשקיעים בו, ערכו עלול לרדת לטמיון. בניגוד לזהב, המשמש לתכשיטים וכדומה, לביטקוין אין שימוש המבטיח לו עיגון (Tethering) במציאות הממשית.

בעת האחרונה פותחו מטבעות דיגיטליים חדשים, האמורים להתמודד עם הטענות שהוצגו. המכנה המשותף למטבעות אלה הוא הניסיון להציג פתרון מבלי לאבד את היתרונות הגלומים בטכנולוגית הבלוקצ'יין וההבטחה לביזור הכוח של מתכנן מרכזי, בנק מרכזי דוגמת הפדרל רזרב או בנק ישראל.

כספומט ביטקוין בתל אביבצילום: גיל כהן מגן

כיצד המטבעות החדשים מתמודדים עם הביקורת?

ניתן לטעון כי המטבעות מהדור החדש שייכים לשלוש משפחות או תתי סוגים של מטבעות דיגיטליים, שכולם מתיימרים, ובמידת מה מצליחים, להתגבר על הביקורת ולאפשר פעילות כלכלית ללא עלויות עסקה מהותיות, תוך עיגון של המטבע שאמור להבטיח יציבות ארוכת טווח (Stable coin).

ניתן לאפיין משפחה ראשונה של מטבעות שמעוגנים ביחס של 1:1 לנכס ממשי-מציאותי. כך לדוגמה, יש מטבעות המקושרים ביחס רזרבה מלא למטבעות פיאט, דוגמת הדולר האמריקאי, או לנכסים פיזיים דוגמת זהב ויהלומים. מטבע מייצג של משפחה זו הוא Tether, ששמו מרמז על יתרונו המרכזי - עיגון מובטח (Proof of Reserves). באמצעות העיגון לדולר, מטבע זה מצליח לשמור על יציבות יחסית לאורך זמן.

תת סוג שני הוא מטבעות דוגמת סאגה (Saga), שיוצרים יחס של רזרבה חלקית לנכס ממשי, דוגמת סל של מטבעות רגילים.

כך, בניגוד למטבע כגון Tether, שמקובע מבחינת היצע הכסף לכמות הנכס הפיזי המוחזק כנגדו, במטבעות כמו סאגה ההיצע של הכסף גמיש יותר ונקבע כפונקציה של יחס הרזרבה באופן המזכיר את תקן הזהב ההיסטורי.

סאגה, שהושק על ידי קבוצה של כלכלנים ידועים ובעלי שם דוגמת יעקב פרנקל, דן גלאי ומיירון שולס, גייס זה מכבר כ-30 מיליון דולר בהבטחה ליצור מטבע דיגיטלי ללא החסרונות המוכרים של מטבע זה, ובראשם היעדר עיגון המביא לחוסר יציבות.

משפחה שלישית של מטבעות הפועלת על גבי טכנולוגיית הבלוקצ'יין ומבטיחה להתמודד עם אתגר העיגון של המטבע מבוססת אף היא על יחס רזרבה חלקי, אך מבלי להישען על נכס פיזי-ממשי. ריו (Ryō), ששמו מבוסס על המטבע שהיה נהוג ביפן לפני עידן היין, מרמז כנראה על מוצאו. ריו הוא דוגמה למטבע המציג מערכת מוניטרית זולה ליישום וברת עיגון ללא צורך במטבע פיאט כעוגן.

המערכת של ריו, המאפשרת עסקות והלוואות בין משתמשים (P2P), יוצרת ערך לזמן של הכסף, ובכך מאפשרת סביבת ריבית המתאימה לסיכון ללא מתכנן מרכזי (בנק מרכזי).

כך, בניגוד למערכת מוניטרית רגילה, שבה הבנק המרכזי קובע את גובה הריבית קצרת הטווח ומשפיע על הריבית ארוכת הטווח, במערכת המוניטרית של ריו גובה הריבית, ועל כן גם היצע הכסף, משתנה כל העת כפונקציה של הפעילות הכלכלית של המשתמשים הפעילים במערכת. העיגון מגיע מהאופן שבו המשתמש פועל, כך שנוצר לו מעין דירוג אשראי המושפע בין היתר מהאופן בו אותו משתמש לוקח ומחזיר הלוואות.

המשותף לשלוש הקבוצות הוא ההבטחה להקל על ביצוע עסקות פיננסיות ולהוזיל אותן תוך יצירת הגיבוי והעיגון הדרושים למטבע יציב לאורך זמן. ההבדל המרכזי בין שלוש הקבוצות עליהן עמדנו הוא האופן שבו מבוצע העיגון והדרך שבה המטבעות שומרים על הערכים הבסיסיים שאותם התווה סאטושי נאקאמוטו עת יצר את מטבע הביטקוין.

הבהרה: האמור לעיל מבוסס על קריאת הניירות הטכניים (whitepapers) של המטבעות שהוזכרו. אין לראות בטור זה המלצה לרכוש או להשקיע במטבעות דיגטליים

הכותב הוא רו"ח במשרד עמוס כץ ושות', דוקטורנט לחשבונאות ומרצה לביקורת חשבונות במוסדות אקדמיים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"