העליון: לאומי חייב לאפשר מסחר בביטקוין בחשבון הבנק

בית המשפט העליון נתן היום צו זמני שבו אסר על בנק לאומי להפסיק באופן גורף את פעילות חשבון הבנק של חברת ביטס אוף גולד ■ ביהמ"ש: "הנזקים שעלולים להיגרם לבנק, ככל שהבקשה תתקבל, הם בגדר ספקולציה לעת הזו"

אלירן רובין
אלירן רובין
מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק עמינח
מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק עמינחצילום: ניר קידר
אלירן רובין
אלירן רובין

ניצחון קטן לקהילת הקריפטו הישראלית על הבנקים. בית המשפט העליון נתן היום (ב') צו זמני שבו אסר על בנק לאומי להפסיק באופן גורף את פעילות חשבון הבנק של חברת ביטס אוף גולד, הקשורה במסחר בביטקוין. בשנים האחרונות נמצאת החברה, המשמשת כחלפנית מטבעות ובעלת אישורים לכך, במאבק נגד בנק לאומי שביקש לסגור את חשבון הבנק למרות התנהלותה המוקפדת של החברה - רק משום שהחברה עוסקת בסחר בביטקוין ומטבעות דיגיטליים.

מרגע הקמתה ב-2014 החזיקה ביטס אוף גולד חשבון בבנק לאומי. ב-2015 הבנק ביקש לעצור את כל המסחר בביטקוין בבנק, ואז החליטה ביטס אוף גולד לפנות לבית המשפט כדי לקבל אישור להמשיך ולהשתמש בחשבון.

במשך כמה שנים עבדה ביטס אוף גולד בעזרת צו מניעה שאיפשר לה לפעול עד לפסק דין. לפני כמה חודשים בית המשפט המחוזי אישר לבנק שלא לאפשר לביטס אוף גולד מסחר בביטקוין – זאת על אף שציין לשבח את פעילותה.

החברה ערערה על החלטה זו לבית המשפט העליון שבאופן מיידי נתן צו ארעי, והיום קיבל החלטה על מתן צו זמני ולפיו החברה יכולה לסחור במטבעות דיגיטליים בחשבון שלה עד למתן פסק דין בערעור כולו.

בהחלטת בית המשפט נכתב: "דומה כי הנזקים שעלולים להיגרם לבנק ככל שהבקשה תתקבל הם בגדר ספקולציה לעת הזו. החלטת הבנק מבוססת על ההנחה שפעילות החברה אכן נושאת בחובה סיכונים שעולים כדי הפרה של הוראות הדין, ועל כן הבנק עלול לשלם מחיר בגין התממשותם של אותם הסיכונים. אולם עד היום, במשך למעלה מחמש שנים שבהן החשבון פועל, חששות אלה לא התממשו – כפי שמלמדת אף קביעת בית המשפט המחוזי שלפיה החברה פעלה בשקיפות ולא הפרה כל הוראת חוק...".

לדברי עוה"ד שאול ציוני ממשרד ציוני, פילרסדורף פיליפ שייצגו את החברה, "מדובר בהחלטה תקדימית שלא ניתן להפריז בחשיבותה ביחס למסחר במטבעות דיגיטליים. בית המשפט אומר לבנקים למעשה לא לאסור באופן גורף את פעילות החברה וכי הם צריכים לנהל את הסיכון שלהם".

מנכ"ל ביטס אוף גולד, יובל רואש

יובל רואש, מנכ"ל ביטס אוף גולד, מסר כי "החלטת ביהמ"ש מאפשרת לנו להתמקד בהמשך ביסוס קהילת הקריפטו בישראל. היינו הראשונים שביקשו ליצור כללים לפעילות במטבעות דיגיטליים והראשונים לעמוד בכללים אלה, ונמשיך להוביל את התחום על מנת לתת למטבעות הדיגיטליים את המקום הראוי להם בכלכלה הישראלית- כמנוע צמיחה אדיר להייטק ולתעשייה הפיננסית".

מבנק לאומי נמסר בתגובה: "הבנק מכבד את החלטת בית המשפט. אולם, כל עוד הנושא לא יוסדר בהוראות רגולטוריות מסודרות, החשיפה של הבנק בשל פעילות הלקוח בביטקוין תהיה שרירה וקיימת – ולא רק כלפי רגולטורים בארץ המחוייבים לכבד את החלטות בית המשפט העליון, אלא גם כלפי רגולטורים בחו"ל אשר אינם רואים עצמם מחוייבים להחלטות המשפט הישראלי. על כן, כל עוד לא ייקבעו הוראות דין מחייבות על ידי הרגולטור והגורמים הרלוונטים, הבנק ימשיך בניהול התיק עד להסרת צו המניעה הזמני".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית