ועידת הקריפטו | "בתוך חמש שנים הביטקוין יגיע לשווי של מיליון דולר"

אלי בז'רנו, מנכ"ל ומייסד שותף ב-Bit2C, מתח ביקורת על ההסתייגות של רשות ניירות ערך מהשקעת אלטשולר-שחם בקריפטו - והסביר מהו היתרון הכי חשוב שיש למטבעות הווירטואליים

יעל בלקין
יעל בלקין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי בז'רנו, מנכ"ל ומייסד שותף ב-Bit2C
אלי בז'רנו, מנכ"ל ומייסד שותף ב-Bit2C
יעל בלקין
יעל בלקין

בסוף יוני נחשפה הונאת ענק בדרום אפריקה, שבמסגרתה שני אחים שהקימו פלטפורמת השקעות בקריפטו נעלמו עם ביטקוין בשווי של כ-3.5 מיליארד דולר. איך דבר כזה יכול לקרות?

"בורסת קריפטו היא בנק לכל דבר. גם בבנקים יש הרבה מאוד גניבות, בטח אם מסתכלים בצורה גלובלית. צריך לזכור שערכו של ביטקוין, בניגוד לכסף פיאט, עולה ככל שהזמן עובר. כשגונבים ביטקוין, ככל שהזמן עובר הערך של המטבעות שנגנבו גדל", הסביר אלי בז'רנו, מנכ"ל ומייסד שותף ב-Bit2C, בשיחה עם אסא ששון, כתב שוק ההון ב-TheMarker, בוועידת הקריפטו של TheMarker. ועידת הקריפטו נערכה בשיתוף Bit2C בורסת הקריפטו הישראלית, ובחסות Tezos Israel.

באחרונה פורסם שחברת פיירבלוקס נמצאת בתביעה על אובדן של כ-250 מיליון שקל. זו תופעה שלא יכולה לקרות במערכת הבנקאית, ותעשיית הקריפטו והבלוקצ'יין באה להילחם בה - והנה אתם לא מצליחים ליצור חלופה טובה יותר.

"זה תלוי מאיזה כיוון מסתכלים על זה. האם מכונית היא אלטרנטיבה טובה לסוס? כשכלי הרכב הראשונים יצאו לשוק, הרגולטור הגן על האזרחים מפני רעש וזיהום אוויר באמצעות הגבלת הנסיעה ל-5 קמ"ש. מי חשב אז שבעתיד יהיו לנו רמזורים וכלי רכב אוטונומיים. ביטקוין זה משהו שלא בא להחליף, אלא לפתח ולשדרג. אני לא רואה את זה כמלחמה, אלא כאבולוציה".

מייסדי פיירבלוקס. מימין: עידן עפרת, מיכאל שאולוב ופבל ברנגולץצילום: יוסי זליגר

איך הביטקוין מקדם אותנו? בינתיים, צריכת החשמל של ייצור ביטקוין הוא בסדר גודל של מדינה קטנה. הוא מוסיף זיהום אוויר ואפשר לגנוב אותו. אולי זה דיגיטלי, אבל איך זה מקדם אותנו כחברה או כפרטים?

"היתרון הכי חשוב שיש לביטקוין ולעוד מטבעות וירטואליים הוא העצמת הפרט. אתן דוגמה מהשואה: כשהיהודים ברחו לארצות אחרות, הם לא לקחו אתם זהב, מזומן, מכוניות או נדל"ן. הם תפרו את השיניים מזהב ואת התכשיטים לתוך הבטנה של המעיל, מתוך הנחה שבמקום אחר, ששם לא מכירים אותם ואין להם מסגרת רגולטיבית, הם עדיין יוכלו להשיג מחסה ואוכל תמורת הזהב הזה. זאת המשמעות של ביטקוין - אתה יכול להחזיק את זה לבד, אצלך, בסלולרי או במחשב. אתה לא צריך צד שלישי.

"אנחנו חיים בעולם שבו כל הדברים שלנו מוחזקים על ידי צד שלישי; אנחנו לא יכולים להשתמש בחשבון הבנק שלנו אם בחגים, בשבתות או סתם אם הפקיד לא עונה. קל לנו לשפוט את הביטקוין מנקודה של פריווילגיה, כשאצלנו הכל בסדר עכשיו, אבל במקומות שבהם מאמצים את הביטקוין, כמו באל סלבדור - שם ל-70% מהאזרחים לא פותחים חשבון בנק - הם מתקשים להתנהל. כיום, איפה שיש סלולרי יש יכולות. במקום שיש אינטרנט יש ביטקוין - ויש ודאות".

שווי הביטקוין

החלטה תמוהה של רשות שוק ההון

בתחילת מארס 2020 החליט בית ההשקעות אלטשולר-שחם להשקיע בביטקוין. ההשקעה הסתכמה ב–100 מיליון דולר. את ההשקעה ביצע בית ההשקעות באמצע 2020, והיא הניבה תשואה של 100%. ואולם ברשות שוק ההון לא אהבו את ההשקעה, שהיתה 0.3% מתיק ההשקעות של העמיתים, ונזפה בבית ההשקעות.

לדברי בז'רנו, מדובר בהחלטה תמוהה מצד הרשות. "הדרישה להשקעה בביטקוין מגיעה מהשטח, לא מלמעלה. מצד אחד, ברור שיש לרגולטור אחריות. מצד שני, בתי ההשקעות רודפים אחרי הרגולטורים עם שאלות שאין עליהן תשובות. הרגולטור ישב בשקט שלוש שנים, מה הוא ציפה מאלטשולר-שחם לעשות? שלא ייקח סיכונים? מילא אם הרגולטור היה מזהיר מראש ואז נוזף, אבל אם הוא לא אמר כלום, התעלם במופגן והניח לשוק לעשות כרצונו, זה קצת מוזר לבוא ולנזוף".

אתם בורסת הקריפטו היחידה בישראל. יש מקום לעוד בורסות?

"בטח".

למה?

"כמה בורסות לניירות ערך יש בישראל?"

אחת.

"וזה טוב לנו או לא?"

שאלה מצוינת. אני לא רואה סיבה לעוד בורסה, אנחנו מדינה קטנה.

"ישראל אולי קטנה, אבל פופולרית בעולם, בטח בפינטק. Bit2C לקחה על עצמה כמטרה לגשר בין הפעילות המסורתית בישראל לבין הפעילות שיש סביב מטבעות קריפטו. יש לנו רגולציה עצמית כדי שנוכל לעבור חלק במנגנונים של הבנקים, אבל זה לא עובד ככה במציאות".

הבנקים לא ממש מקלים על הוצאת ביטקוין והמרתו למזומן.

"נכון. החשש של הבנקים יכול להיות מוצדק, אבל הם לא מנסים לטפל בו. בכל מקרה, זה לא משנה. זה הולך לקרות בין אם ירצו, ובין אם לא - זה רק עיכוב".

הביטקוין כרגע נע סביב 30 אלף דולר. מה להערכתך יהיה המחיר בסוף השנה ובעוד חמש שנים?

"עד סוף השנה נגיע לפחות ל-100 אלף דולר, ובתוך חמש שנים נגיע לשווי של מיליון דולר לביטקוין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker