פרויקט הבלוקצ'יין: עליבאבא הסינית מצטרפת לפיילוט שמובילה חברת נמלי ישראל

חברת נמלי ישראל הודיעה כי ענקית הקמעונות המקוונת הסינית מצטרפת לפיילוט העברת שטרי מטען בטכנולוגיית בלוקצ'יין ■ הפיילוט יימשך עד סוף 2020 ומשתתפות בו כ-20 חברות מישראל, ספרד, אוקראינה, גרמניה, איטליה וסין

יוסף חרש
יוסף חרש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ספינת מטען
ספינת מטעןצילום: בלומברג

חברת נמלי ישראל (חנ"י) הודיעה אתמול (ג') כי עליבאבא, ענקית הקמעונות המקוונת הסינית, מצטרפת לפיילוט העברת שטרי מטען בטכנולוגיית בלוקצ'יין. חברת נמלי ישראל החלה לפני מספר חודשים בפיילוט לדיגיטציה וטיפול בשטרי מטען באמצעות מערכת תס"ק-ים - שמאפשרת תהליכי סחר אלקטרוניים מתקדמים בין כל הגופים והחברות שפועלים בקהילת הסחר הימי בישראל.

המהלך של חברת נמלי ישראל מבוצע במסגרת חברותה בארגון הבינלאומי IPCSA, או International Port Community Systems Association. עליבאבא החלה לשתף פעולה עם IPCSA בפיילוט לפני כחודש.

חברת נמלי ישראל היא הגוף שמוביל את פיילוט הבלוקצ'יין של הארגון הבינלאומי. הפיילוט יימשך עד סוף 2020 ומשתתפות בו כ-20 חברות מישראל, ספרד, אוקראינה, גרמניה, איטליה וסין. 

שלמה ברימן, מנכ"ל חברת נמלי ישראל, ציין כי "הצטרפותה של עליבאבא לפיילוט הבלוקצ'יין שלנו מהווה הבעת אמון חשובה בישראל ואנחנו גאים להיות בין המובילים בסטארט-אפ חלוצי בתחום זה. אנו ממשיכים לפעול לקדם כל טכנולוגיה שמטרתה לייעל ולשפר את השירות לטובת כל נותני ומקבלי השירותים בנמלים, ובכלל זה גם את תחום שטרי המטען – תחום שבו נוצר צורך משמעותי לייעול והגנה מצד הלקוחות".

ג'ק מא מייסד עליבאבא
ג'ק מא, מייסד עליבאבאצילום: בלומברג

מגזר השינוע הימי הגלובלי ראה מעט חידושים מאז שנות ה-50, אז הומצאו המכולות, והסחר הבינלאומי עדיין כרוך בביורוקרטיה רבה. השימוש בטכנולוגיית הבלוקצ'יין משפרת את המעקב אחרי תנועת המטען, הכל ביציאת המכולה מהמפעל ועד הגעתה ללקוח.

הבלוקצ'יין מאפשר אף הצפנה של המידע, כך שלאף גורם אחר אין יכולת לשנות מידע מרגע שנכנס למערכת. המעבר מניירת לאמצעים דיגיטליים אמור לצמצם את היכולת לזייף שטרי מטען ולשמור על רמת אבטחה גבוהה.

עליבאבא ו-LOGINK - ארגון סיני ללא מטרות רווח לשיתוף מידע לוגיסטי בסין – חתמו לפני שנתיים עם IPCSA על הסכם לקידום בניית מערכות לוגיסטיקה חכמות כדי להגיע בסופו של דבר ליעד של העברת משלוח לכל מקום בעולם תוך 72 שעות.

חברת הספנות וענקיות הקמעונות החלו להתעניין בשנים האחרונות בייעול שינוע המטענים במטרה לחסוך כסף ולחזק את שליטתם במגזרים חדשים. מרסק, ענקית הספנות, ו-IBM הכריזו לפני שנתיים על מיזם למעקב אחר שינוע מכולות לאורך שרשרת האספקה באמצעות טכנולוגיית בלוקצ'יין.

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון, השקיע בשנה האחרונה בסטארט-אפ הבריטי ביקון (Beacon), פלטפורמה דיגיטלית לשינוע מכולות. אמזון מעוניינת להגיע לשליטה מלאה בכל שלבי השינוע של המוצרים שהיא מוכרת בפלטפורמה שלה. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום