מחקר: אדם אחד בלבד אחראי לזינוק של הביטקוין ל-20 אלף דולר ב-2017

שני חוקרים אקדמאים טוענים כי משקיע אחד ביצע מניפולציה שהובילה לזינוק המטבע הדיגיטלי ב-2017 ■ הם טוענים כי המניפולציה קשורה לעסקות במטבע הדיגיטלי טתר ולבורסת הקריפטו ביטפינקס

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ביטקוין
ביטקויןצילום: DADO RUVIC/רויטרס

חוקר אקדמי בטקסס חולל סערה בשנה שעברה לאחר שטען כי הזינוק האסטרונומי של הביטקוין ב-2017 נובע ממניפולציה בשוק הקריפטו. כעת הוא מעלה טענה חמורה יותר: משקיע אחד בלבד שמחזיק בכמות גדולה של ביטקוין, אנשים המכונים "לווייתני ביטקוין", עומד מאחורי המניפולציה ויכול לשנות את מחיר המטבע הדיגיטלי כרצונו. הביטקוין הגיע למחיר של כ-20 אלף דולר ליחידה בסוף 2017.

"יישות" אחת בבורסת הקריפטו ביטפינקס יכולה לשנות את מחיר הביטקוין, כך לפי פרופסור ג'ון גריפין מאוניברסיטת טקסס ואמין שמס מאוניברסיטת אוהיו. גריפין ושמס, שעדכנו את המחקר שפירסמו לראשונה ב-2018, מסרו כי העסקות קשורות למטבע הדיגיטלי טתר, מטבע דיגיטלי יציב שאמור להיות צמוד לערך הדולר.

"לפי תוצאות המחקר, רק משקיע אחד השפיע על התנודות החדות במחיר הביטקוין", אמר גריפין בראיון. "בעתיד אנשים יידהמו לגלות שהעבירו מיליארדי דולרים לאנשים שהם לא מכירים ואף אחד לא מפקח עליהם".

בטתר דחו את הטענות והיועץ המשפטי של החברה סטוארט הוגנר טען כי המחקר פגום מיסודו, בגלל שאינו מבוסס על מספיק נתונים.

ביטפינקס וטתר הם גופים שנויים במחלוקת. בורסת הקריפטו מנוהלת ונמצאת בבעלות אותם מנהלים ששולטים בטתר, וסוחרים רבים בעולם המטבעות הדיגיטליים מטילים ספק בהנחת יסוד של טתר - שכל מטבע מגובה בדולר אמיתי אחד. משרד התובע הכללי של מדינת ניו יורק הגיש תביעה נגד ביטפינקס באפריל בטענה שחברה מסתירה הפסדים של מאות מיליוני דולרים שנגרמו ללקוחות.

ההשערה של גריפין ושמס כי בוצעה מניפולציה במחיר הביטקוין מבוססת על התאוריה כי מטבעות טתר חדשים נוצרים מבלי שיש להם גיבוי בדולרים ואז משתמשים בהם לרכישת ביטקוין, מה שמוביל לעליית מחירו.

החוקרים בדקו את עסקות טתר וביטקוין מ-1 במארס 2017 עד 31 במארס 2018, והגיעו למסקנה כי רכישות הביטקוין בביטפינקס עלו בכל פעם שמחיר הביטקוין ירד מתחת לרמה מסוימת. גריפין ושמס לא ציינו את שמה של היישות בביטפינקס שלדעתם אחראית לרכישות.

"הדפוס הזה הופיע רק בתקופות לאחר שנוצרו מטבעות טתר חדשים, בהובלת בעל חשבון אחד, ובורסות קריפטו אחרות לא היו מעורבות", הם כתבו במחקר שיפורסם במהדורה הבאה של כתב העת Journal of Finance. "סימולציה של העסקות מעידה כי הדפוסים האלה אינם מקריים. שחקן גדול אחד בשוק הקריפטו, או יישות אחת, הצליח להציג יכולת לראיית העתיד ולתזמן עסקות בדיוק במועד הנכון או שהוא ביצע מניפולציה במחיר הביטקוין שסוחרים אחרים לא יכולים להבחין בה".

היועץ המשפטי של טתר מסר כי לטענות אין גיבוי. "זהו ניסיון ברור להשתמש באקדמיה לסחיטת כסף. מעודכן או לא, למחקר אין בסיס אקדמי", אמר הונגר. הוא הוסיף כי "מומחי מאקרו כלכלה ובעלי אחזקות במטבעות דיגיטליים מבינים כי הביקוש העולמי העלה את מחיר המטבעות הדיגיטליים ואת הביקוש לטתר".

ביטפינקס וטתר קיבלו זימונים לחקירה ב-2017 מהרשות הפדרלית למסחר בסחורות, CFTC, כך דיווח בלומברג בזמנו. משרד המשפטים פתח בחקירה פלילית לבדוק האם טתר ביצע מניפולציה בביטקוין. עד כה ה-CFTC ומשרד המשפטים לא האשימו את ביטפינקס וטתר בעבירה על החוק.

לטיטיה ג'יימס, התובעת הכללית של ניו יורק, טוענת בתביעה שהגישה כי מנהלי טתר וביטפינקס מסתירים הפסדים של 850 מיליון דולר של כספי לקוחות. במרכז התביעה נמצאת חברת Crypto Capital Corp, שירות עיבוד תשלומים מפנמה שביטפיניקס השתמשה בו כדי לאפשר ללקוחות להפקיד כסף בבורסה.

באוקטובר האחרון נעצר מנהל ב-Crypto Capital Corp במסגרת חקירה של הרשויות בפולין להלבנת כספים ממכירות סמים של ארגון פשע בינלאומי. התקשורת הפולנית דיווחה כי החשוד הוא איוון מנואל מולינה לי, נשיא החברה. פולין גירשה אותו ליוון. בעקבות המעצר, הונגר אמר לבלומברג כי "ביטפינקס היא קורבן להונאה ומנסה לטהר את שמה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker