הממשלה רוצה את הביטקוין שלכם: רווחים ממטבעות וירטואליים יחויבו במס

החל מדו"חות 2018 יחויבו אזרחי ישראל לדווח על הכנסות ממימוש מטבעות וירטואליים או המרתם, והרווחים יחויבו במס רווחי הון ■ אמנם אי אפשר להסתתר יותר, אבל רוב האזרחים יכולים דווקא להרוויח מהשינוי

רועי כץ
רועי כץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מטבעות דיגיטליים
מטבעות דיגיטלייםצילום: בלומברג

בשבועות הקרובים אזרחי ישראל יחלו בהגשת דו"חות מס אישיים לשנת 2018. אחד השינויים הבולטים במבנה טופס 1301, שעליו חותם כל ישראלי שחייב בהגשת דו"ח מס אישי, הינו הוספת השאלה אם בשנת המס היו לאותו ישראלי או לבן או בת זוגו הכנסות ממימוש מטבע וירטואלי, כמו ביטקוין ואתריום, לרבות המרה למטבעות אחרים.

תוספת זו לדו"ח, שמרבית הציבור אינו מודע לה, עשויה להביא לשינוי דרמטי. עד היום, הדיווח לרשויות המס בוצע בעיקר על בסיס מכתבי דרישה ספציפיים, ששלחו פקידי השומה לאזרחים שהתקבל לגביהם מידע בדבר ביצוע עסקות במטבעות וירטואליים. ואולם כעת כל מי שמחויב למלא דו"ח אישי ל-2018 ייאלץ לדווח גם על הכנסות ממטבעות וירטואליים.

רשויות המס בישראל רואות במטבעות וירטואליים נכס, ולא מטבע. לפיכך, בהתאם להוראות ולחוזרים שהופצו בנושא, על מכירת מטבע וירטואלי והמרתו למטבעות אחרים יוטל מיסוי כהכנסה הונית, והיא תחויב במס רווחי הון. הרווח או ההפסד מחושבים כפער בין התמורה שהתקבלה בגין המכירה או ההמרה לעלות הרכישה וההוצאות הנלוות לעסקה. מדובר במס רווחי הון, קרי 25%, אך אם יש למדווח הכנסות גבוהות (מעל 641,880 ב-2018), יתווסף מס יסף בשיעור של 3%.

ערן יעקב
ערן יעקב, מנהל רשות המסיםצילום: אוליבייה פיטוסי

אפשר גם להרוויח מהדיווח

2018 התאפיינה בירידות חדות של מרבית המטבעות הוירטואליים, כך שחובת הדיווח החדשה עשויה דווקא להיטיב עם מרבית אזרחי ישראל. זאת לאור פקודת מס הכנסה המאפשרת לקזז הפסדי הון מול רווחי הון או שבח. המשמעות היא שאם היתה לאזרח הכנסה ממכירת ניירות ערך או נכסי נדל"ן, הוא יוכל להקטין את נטל המס באמצעות קיזוז הפסדי הון ממכירה או המרה של מטבעות וירטואליים.

גם אם לא היתה לאזרח הכנסה הונית ב-2018, ניתן להעביר הפסדי הון ממטבעות וירטואליים לשנים הבאות ללא מגבלה או התיישנות, ובלבד שהוגש דו"ח שנתי בשנה שבה נוצרו ההפסדים. כדי לחשב רווחים או הפסדים ממכירה או המרת של מטבעות וירטואליים, חשוב לשמור את כל המידע על פעילות בזירות מסחר, עסקות עם אנשים פרטיים, רשימת ארנקים וכיוצא בזה.

אף אחד לא נמצא מתחת לרדאר

לשינוי הטופס משמעות רבה. לפני כן, הפעילות של רשויות המס בתחום המטבעות הווירטואליים התמקדה ברובה בדרישה מאזרחי ישראל שאינם מחויבים בהגשת דו"חות לדווח על הכנסותיהם ממכירת מטבעות וירטואליים או המרתם. ואולם מעתה רואי החשבון שמחתימים את לקוחותיהם על דו"חות אישיים שנתיים יהיו חייבים לשאול כל בעל עסק, משכיר נכסים או שכיר המחויב בהגשת דו"ח שנתי האם היו לו הכנסות שכאלה.

דיווח שקרי לרשויות המס על גבי טופס שהנישום חותם עליו הינו עבירה על החוק. סביר להניח כי התוצאה הישירה של השינוי הטכני לכאורה באותו טופס 1301 יביא לגידול דרמטי בהיקף המדווחים על רווחים והפסדים ממימוש מטבעות וירטואליים, כולל אזרחים שהיו משוכנעים עד היום כי הם נמצאים מתחת לרדאר וויכולים להימנע מדיווח זה.

הדיווח החדש מעלה כמה סוגיות עקרוניות נוספות. ראשית, לאור העובדה שחלון הזמנים להגשת בקשות אנונימיות לגילוי מרצון נסגר בסוף 2018, עולה השאלה כיצד יוכל להגן על עצמו ישראלי שלא דיווח על רווחי הון בשנים קודמות. הפתרון במצבים אלו יהיה הגשת דו"חות מס רטרואקטיביים או הגשת בקשה לגילוי מרצון - אך ללא הגנת האנונימיות בעת ההגשה.

סוגייה שנייה שעולה הינה דיווח על הכנסות בעקבות המרה בין מטבעות וירטואליים שונים. כאן עולה שאלה תזרימית, שהרי הרשויות אינן מקבלות תשלום מס במטבעות וירטואליים. יוצא אפוא שעל הנישום להמיר מטבעות וירטואליים לשקלים על מנת לעמוד תזרימית בתשלום המס.

שאלה שלישית שטרם קיבלה מענה הינה מדוע רשויות המס בישראל, להבדיל ממקבילותיה בחו"ל, אינן מבחינות בין סוגים שונים של מטבעות וירטואליים ולא מכירה בחלקם כמטבע לצרכי מס.

הכותב הוא רו"ח במשרד עמוס כץ ושות', דוקטורנט לחשבונאות ומרצה לביקורת חשבונות במוסדות אקדמיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker