בשורה טובה למשקיעי ביטקוין: המס על הרווחים עשוי להיחתך בחצי

סמנכ"ל רשות המסים: "לא נתעקש על חישוב FIFO במיסוי קריפטו". גידי בר זכאי, לשעבר סמנכ"ל רשות המסים וכיום יועץ מס: "הצעד יחסוך עשרות מיליונים לנישומים ויוביל לגביית מאות מיליונים"

אסא ששון
ביטקוין
ביטקויןצילום: בלומברג
אסא ששון

בשורה טובה למשקיעים במטבעות דיגיטליים: תשלום מס מופחת על רווחים.

עד היום, נהגו מרבית יועצי המס לראות בביטקוין ובמטבעות דיגיטליים אחרים מטבעות שלא ניתן להבחין ביניהם, כך שחישוב המס בוצע על פי מודל שלפיו המטבע שנמכר הוא המטבע הראשון שנקנה (FIFO). הערב, באירוע במתחם Mindspace בתל אביב, הבהיר סמנכ"ל רשות המסים, רו"ח רולנד עם שלם, כי חישוב המס המדויק, המתייחס לרווח שנצבר ספציפית לגבי כל מטבע ומטבע, מקובל על רשות המסים. המשמעות של ההודעה היא שומות נמוכות בעשרות אחוזים משיטת ה-FIFO, כך שגם מי שהגיש דו"חות על פי שיטה זו יוכל להגיש דו"חות מתוקנים, שעשויים להקטין את השומה, להגדיל את הדיווחים ולהיות מדויקים הרבה יותר.

עם שלם נשאל אם יש אפשרות לדווח על האירוע בצורה שאינה FIFO, בהנחה שניתן לזהות את המטבעות, והשיב בחיוב: "לא נתעקש על FIFO, בכפוף לעובדה שניתן לזהות ספציפית את המטבעות".

בתגובה, אמר רו"ח גידי בר זכאי, לשעבר סמנכ"ל רשות המסים וכיום יועץ מס: "הכרת רשות המסים בחישוב רווח מדויק במטבעות דיגיטליים תביא לחישוב מס אמת, דבר שיוביל לגבייה מוגברת ורווח של מאות מיליונים למדינה לאורך השנים. הכרה בחישוב מס מדויק תביא לשומות קטנות בשיעורים גבוהים של עד רבע מגובה השומה המקורית, שכן אנחנו יכולים  לאתר ספציפית את המטבע שנקנה ונמכר ולחשב את הרווח המדויק לגביו ולא להשתמש בשיטות של הערכת רווח כגון FIFO".

בר זכאי הסביר כי הבעיה העיקרית היא האפשרות הטכנולוגית להוכיח מיהו המטבע שנקנה ונמכר ולהביא לכך הוכחות על הבלוקצ'יין. לשם כך, הוא פיתח את Bit-tax, מערכת המאפשרת לבדוק את המטבעות באופן ספציפי ולבצע את חישוב המס המדויק ולא על פי הערכת FIFO. החברה אף נמצאת כיום בהליכים לרישום פטנט עולמי על הטכנולוגיה, בארה"ב.

"Bit-tax מאפשרת להביא ראיות לעמדה המיסויית הנכונה", הסביר בר זכאי. "פיתחנו מערכת ששואבת את הנתונים מהבלוקצ'יין עצמו, דבר שנותן תוקף להצהרות ומאפשר להגיש דיווחי מס מהימנים ומדויקים. Bit-tax מצליחה לעקוב אחר תאריך הקנייה של כל מטבע ומטבע. כך, במקרים מסוימים, מראה כי חישוב המס המקורי גדול מדי, לעומת חישוב FIFO, וכי חבות המס האמיתית קטנה יותר.

עוד הוסיף בר זכאי: " ביטקוין אינה דומה לחיטה או פחם. היום אנחנו יודעים לומר בדיוק מתי כל מטבע נקנה ונמכר ולכן יש אפשרות שמי שמכר מטבעות בתקופות שונות, לא הרוויח עליהם סכום גדול כפי שסבר, מכיוון שהמטבעות שמכר נקנו בתקופה מאוחרת יותר. חישוב מס כזה הוא מדויק יותר, ומס האמת הוא במקרים רבים קטן יותר מחישוב שבו המטבע שנמכר ראשון הוא המטבע שנקנה ראשון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker