"הביטקוין ישבור את האינטרנט"

הבנק להסדרי סליקה בינלאומיים טוען כי מוסדות פיננסיים מסורתיים לעולם לא ישתמשו במטבעות הדיגיטליים ■ הבנק מנבא: "עומס העסקות ברשת יהיה כל כך גדול שבסופו של דבר הוא יגרום לקריסת האינטרנט"

לוגו בלומברג
בלומברג
ביטקוין
ביטקויןצילום: Benoit Tessier/רויטרס
לוגו בלומברג
בלומברג

הבנק להסדרי סליקה בינלאומיים (BIS) שלח מסר ברור לעולם המטבעות הקריפטוגרפיים -  מגזר הקריפטו אינו מוכן לשימוש נרחב, וייתכן שלעולם לא ייכנס לשימוש במוסדות פיננסיים מסורתיים.

בכתבה בת 24 עמודים שפורסמה ביום ראשון, כחלק מהדו"ח הכלכלי השנתי של ה-BIS, נכתב כי הביטקוין והמטבעות הדיגיטליים האחרים סובלים ממגוון חסרונות שימנעו מהם מלממש אי פעם את הציפיות הגבוהות מהן.

ה-BIS, המוסד הפיננסי מבאזל, שהוקם לפני 88 שנים ומספק שירותים של בנק מרכזי עבור בנקים מרכזיים אחרים, טוען כי מטבעות קריפטוגרפיים אינם יציבים מספיק, צורכים יותר מדי חשמל ונתונים ליותר מדי מניפולציות ומקרי הונאה מכדי שיהיו אמצעי למסחר בכלכלה העולמית.

הבנק מציין כי האופי המבוזר של מטבעות דיגיטליים כמו ביטקוין , שבהם עסקות מאושרות ברשת הבלוקצ'יין על ידי רשת מחשבים של משתמשים רבים בכל העולם, הוא למעשה חיסרון בסיסי של עולם הקריפטו ולא יתרון.

הדו"ח של BIS בחן מה יקרה אם רשת הבלוקצ'יין של הביטקוין תעבד את כל העסקות הקמעוניות המקוונות שכיום מעבדות מערכות תשלומים וסליקה של מטבעות לאומיים. לפי הדו"ח העומס על הרשת יהיה כל כך גדול שבסופו של דבר הוא יגרום לקריסת האינטרנט כולל פעילותם של סמארטפונים.

בנוסף, בדו"ח מצוין כי צריכת החשמל של כורי הביטקוין משתווה לצריכת החשמל של שווייץ כולה. "במלים פשוטות, החיפוש אחר אישור עסקות בצורה מבוזרת, על ידי אנשים רבים, גרם לאסון סביבתי", כתבו מחברי הדו"ח.

עם זאת, ה-BIS מציין גם כמה צדדים חיוביים בעולם הקריפטו. כך למשל, לדברי מחברי הדו"ח, הבלוקצ'יין יכולה לייעל העברת כספים בינלאומית. הם הוסיפו כי עולם הסחר הבינלאומי, שעדיין מתנהל בפקסים ומכתבי אשראי, צריך להיות פתוח לשיפורים שמציעה רשת הבלוקצ'יין.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ