הגרפים שמראים: כך מתפוצצת הבועה הגדולה בהיסטוריה - הביטקוין

מחיר הביטקוין ירד ב-65% מתחילת השנה ל-6,750 דולר לאחר שעלה לשיא של 19,500 דולר בסוף דצמבר ■ הרגולציה ופריצות הסייבר לבורסות המטבעות הדיגיטליות הובילו לירידת המטבע הדיגיטלי

יוסף חרש
יוסף חרש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ביטקוין
צילום: בלומברג

הבועה הגדולה ביותר בהיסטוריה מתפוצצת. המטבע הקריפטוגרפי רושם את הנפילה הגדולה ביותר בהיסטוריה פחות מחצי שנה לאחר שהגיע לשיא -  כך לפי ניתוח שפירסם צוות אנליסטים בראשות מייקל הארטנט, אסטרטג ההשקעות הראשי של בנק אוף אמריקה מריל לינץ'.

ביטקוין שולט בשוק המטבעות הדיגיטליים. כ-44% מכלל ההשקעות בשוק נעשות במטבע. שווי השוק של ביטקוין הוא כ-114 מיליארד דולר - כך לפי נתוני אתר קוינ-מרקט-קאפ.

הבועות הכלכליות הגדולות ביותר בהיסטוריה

בסוף 2017 עלה מחיר הביטקוין ל-19,500 דולר ליחידה על רקע התעניינות גוברת בקרב הציבור בשוק המטבעות הדיגיטליים. ואולם, ההתלהבות בקרב הציבור פחתה וכך מחיר הביטקוין ירד ב-65% מאז תחילת השנה ל-6,750 דולר.

לשם השוואה, במהלך בועת הצבעונים במאה ה-17 בהולנד זינק מחירה של פקעת צבעונית נדירה ל-5,500 גילדן (יותר מ-50 אלף דולר במחירים של היום) - פי 40 ממחירה כמה שנים לפני כן. מחיר הביטקוין עלה פי 20 במהלך 2017 ופי 60 ממחירו לפני שלוש שנים.  

מפת רגולציה ביטקוין

בשיאה של ההתלהבות הציבורית כל חברה ששינתה את שמה למושג מעולם המטבעות הדיגיטליים, כמו קריפטו או בלוקצ'יין, או מסרה שהיא מתחילה להשקיע בתחום – ראתה זינוק בערך המניה שלה. בדצמבר, למשל, זינקה מניית לונגפין קורפ (LongFin Corp) ב-2,400%. החברה הונפקה באותו חודש, והודיעה כי רכשה את Ziddu.com, "ספקית פתרונות מיקרו-הלוואות גלובלית מבוססת בלוקצ'יין" שמבצעת עסקות רק במטבעות דיגיטליים.

הרגולציה מתערבת ומקרי ההונאה מתרבים

הרגולציה בעולם היא אחד הגורמים לירידת המטבע. מדינות רבות, מארה"ב ועד סין הודיעו על הידוק הרגולציה על שוק הקריפטו. בארה"ב מעוניינים לחזק את הרגולציה על שוק הנפקות ה-ICO (הנפקות מטבעות דיגיטליים), שחלקן התגלו כהונאה. סין לעומתה, הודיעה על איסור על הנפקות ICO  ואף מנסה להגביל את פעילות כריית הביטקוין במדינה – על ידי הגבלת צריכת החשמל לכורים.

לחשש מהגברת הרגולציה הצטרפו בעיות של אבטחת סייבר בבורסות המטבעות הדיגיטליים והתנערות של המפרסמים משוק המטבעות הדיגיטליים בעקבות חשש להונאות - בחודשים האחרונים הודיעו פייסבוק, גוגל וטוויטר כי יסירו מודעות למטבעות דיגיטליים. פריצת הסייבר המפורסמת ביותר היא גניבת מטבעות דיגיטליים בשווי 400 מיליון דולר מבורסת המטבעות הדיגיטליים היפנית קוינצ'ק. הבורסה הודיעה כי תשיב ללקוחות את רוב כספם, אך הפריצה גרמה להגברת הפיקוח ביפן על הבורסות למטבעות דיגיטליים.

כל הגורמים האלה הביאו לירידה בנפח המסחר ובמספר העסקות בביטקוין. מספר העסקות היומי המואשרות ברשת הבלוקצ'יין - הטכנולוגיה שעליה פועלים הביטקוין ומטבעות קריפטוגרפיים אחרים - ירד מכ-470 אלף בסוף דצמבר 2017 לכ-180 אלף בתחילת אפריל.

מספר העסקות היומיות בביטקוין

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker