"בנקים אינם יכולים להתעלם מהקריפטו רק כי הוא נתפש מסוכן"

עורכי הדין ממשרד ציוני פילרסדורף פיליפ, שייצגו את ביטס אוף גולד בתביעתה נגד בנק לאומי, מקווים שההחלטה תוביל להסדרת התחום ■ "חייבים להפסיק עם הדמוניזציה של הקריפטו. הגיע הזמן שהרגולטורים יקבעו כללים ללקוחות ולחברות — אחרת זה פוגע בציבור"

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
עו"ד שאול ציוני
גיא ארז
גיא ארז

בשבוע שעבר אסר בית המשפט העליון על בנק לאומי להפסיק באופן גורף את פעילות חשבון הבנק של חברת ביטס אוף גולד, המשמשת ברוקר לרכישת מטבעות דיגיטליים. העליון הפך את החלטת בית המשפט המחוזי שניתנה לפני כמה חודשים, שלפיה הותר לבנק לפעול כך בשל חשש מפגיעה בלקוחותיו.

היה זה ניצחון משמעותי, גם אם זמני, לביטס אוף גולד ולקהילת הקריפטו בישראל. כעת, עד להכרעה הסופית בנושא, בנק לאומי לא יוכל להגביל ולחסום באופן גורף פעולות בחשבון הבנק של החברה.

לחצו כאן למדור מטבעות דיגיטליים

עורכי הדין שאול ציוני ואוהד פיליפ ממשרד ציוני פילרסדורף פיליפ, שייצגו את ביטס אוף גולד, הביעו שביעות רצון מהחלטת העליון: "בית המשפט קבע בהחלטתו כי חששות הבנק הם ספקולטיביים בלבד, לאחר שבמשך חמש שנות פעילות החברה לא נוצרה כל בעיה אמיתית. המסר מהדהד: בית המשפט קבע כי הבנק יכול לטפל בסיכונים אלה, ולא יכול למשוך את ידיו מתחום הקריפטו רק כי הוא נתפש מסוכן.

"אחד האתגרים הגדולים כיום הוא הממשק בין חברות הפינטק, שבאות לשנות את עולם הבנקאות, לבין הבנקים. תחום הקריפטו הוא מעין "פינטק על סטרואידים", ולמערכת הבנקאות קשה לעכל את זה. התחום שונה ממה שהבנקים מכירים ואף מתחרה בהם, במובן העמוק של המלה".

קודם להחלטת העליון, חשבון הבנק של ביטס אוף גולד נחסם בבנק לאומי למשך חודש וחצי. הדבר התווסף לאיסורו של הבנק ה בינלאומי על לקוחותיו לרכוש מטבעות דיגיטליים באמצעות העברות כספיות. ציוני ופיליפ טוענים כי "זוהי פגיעה בזכות הקניין של הלקוחות — ללא סיבה אמיתית". לדבריהם, הבנקים האמריקאיים אינם אוסרים העברות כספים לצורך רכישות, ואוסרים על רכישות בעזרת כרטיסי האשראי שלהם, מכיוון שזהו סוג של הלוואה — ובתנודתיות גבוהה הם אינם מעוניינים לקחת סיכון".

יואב רואש, מנכ"ל ביטס אוף גולדצילום: גלעד אילוז

מנגד, ציוני ופיליפ מוסיפים כי "חלק ממה שמפריע לבנקים אינו משולל בסיס לחלוטין. בנקים מפחדים מהלבנות הון שיתבצעו בעזרת רכישות מטבעות דיגיטליים, ואלה אכן נושאים שצריך להתמודד עמם. אבל במקרה הזה החששות אינם רלוונטיים. גם בית המשפט המחוזי לא מצא בעיות בפעילות החברה, שמתעדת כל רכישה על ידי הלקוחות".

"לא לעצור את הטכנולוגיה"

ציוני ופיליפ מקווים כי ההחלטה של העליון תהיה סנונית ראשונה בדרך להסדרה של התחום: "אמנם זו לא היתה החלטה רוחבית, אלא רלוונטית רק למקרה זה, אך חייבים להפסיק עם הדמוניזציה של תחום הקריפטו. היכן שיש בעיה צריך לטפל בה — אבל לא לעצור את הטכנולוגיה, אלא להתייחס אליה באופן ענייני ורציני. חשיבות ההסדרה היא גם לצורך מניעה — עד כמה שניתן — של הפריצות לבורסות המטבעות האלה.

"האתגר בטווח הקצר הוא שכל התעשייה — הרגולטורים, הבנקים וחברות הקריפטו — יעמדו בסטנדרטים גבוהים כמו שביטס אוף גולד הגדירה. צריך לייצר ביטחון בתוך השוק הזה, תוך קביעת כללים, ללקוחות ולחברות: מהו הסטנדרט הטכנולוגי שבו בורסה צריכה לעמוד, כמה כסף היא צריכה להחזיק ביחס לאחזקות שלה, וכדומה. היעדרה של רגולציה רק פוגעת בציבור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker