סוער בשוק המט"ח: היורו צונח, הדולר נופל בעקבות הפסקת רכישת הדולרים

היורו נופל ב-0.9% ונסחר לפי 4.13 שקלים ליורו, ברקע לחוסר היציבות באירופה ■ בנק ישראל: "הבנק ימשיך לפעול בשוק המט"ח במקרה של תנודות חריגות בשער החליפין"

ערן אזרן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
הדולר, היום
ערן אזרן
אבי וקסמן

סוער בשוק המט"ח: היורו צונח היום מול השקל, והדולר נפל בתוך דקות ב-0.5%. הנפילה בדולר נרשמה לאחר שבנק ישראל הודיע כי יפסיק את תוכנית רכישות המט"ח במטרה לקזז את השפעת תגליות הגז על השקל. הדולר, שנסחר במהלך היום בעלייה של 0.2% ובשער של 3.69 שקלים, ננעל בירידה של 0.2%, ללפי שער יציג של 3.67 שקלים.

בשעות הצהריים הודיע בנק ישראל כי החליט להפסיק מ-2019 את התוכנית לרכישת מטבע חוץ (מט"ח) לקיזוז ההשפעה של הפקת הגז בישראל על שער החליפין של השקל. הוועדה המוניטרית בבנק החליטה להפסיק את התוכנית נוכח הקמתה הקרובה של "הקרן לאזרחי ישראל" – קרן העושר שתשקיע את הכנסות המדינה מהמס רווחי היתר המיוחד שהוטל על הפקת גז טבעי (מס ששינסקי).

יורו, היום

בנק ישראל עשוי להמשיך לרכוש מט"ח כדי למנוע תנודות חריגות בשער החליפין – כפי שעשה בעשור האחרון. "הוועדה המוניטרית מדגישה שפעולות בשוק המט"ח הן חלק חשוב מארגז הכלים המוניטריים שבידי בנק ישראל, ולכן הבנק ימשיך לפעול בשוק המט"ח במקרה של תנודות חריגות בשער החליפין, אשר אינן תואמות את התנאים הכלכליים הבסיסיים, או כאשר שוק המט"ח אינו מתפקד כיאות", נכתב בהודעה שפירסם בנק ישראל.

יונתן כץ, כלכלן בכיר בלידר שוקי הון, ציין כי בנק ישראל התחייב בשנת 2018 לרכוש 1.5 מיליארד דולר במסגרת התוכנית לקיזוז השפעת הגז. "למרות שלא מדובר בסכום גדול, הידיעה שייעלמו 1.5 מיליארד דולר ביקושים למט"ח בשנה הבאה (קרן העושר תתחיל להשקיע רק ב- 2020) צפויה לתרום לייסוף מתון של השקל בטווח הקצר, מה שתומך באינפלציה מתונה ויציבות בריבית", אמר.

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים, מימון והשקעות, ציין כי "במהלך של כ-5 שנים של התערבות לקיזוז השפעת הגז על שוק המט"ח המקומי, רכש בנק ישראל כ-13 מיליארד דולר - פעילות שבאה לקזז, בין היתר, את המעבר לתשלום בשקלים על רכש אנרגיה, במקום התשלום בדולר.

"השנה באופן חריג נרשם גידול משמעותי בהוצאות לרכש חומרי גלם, ובראשם העלייה החדה שנרשמה במחירי הדלקים, הגידול הביא לקיזוז עודפי היצע המט"ח, וכך נוצר פיחות בשקל. כתוצאה מכך, במהלך חודשי השנה לא נדרש בנק ישראל להתערבות בשוק המט"ח.

"אולם, במבט צופה קדימה, המשך הפריחה והשגשוג של ההייטק הישראלי וההשקעות הישירות של זרים בישראל צפויים להמשיך ולתרום לעודפי היצע מט"ח ולייסוף השקל לכן בנק ישראל צפוי להמשיך ולהשתמש בכלי המרכזי של ארגז הכלים שלו והוא ההתערבות בשוק המט"ח המקומי, אותה החל עוד באוגוסט 2009", אמר פריימן.

במקביל לירידות בדולר, היורו נפל היום ב-0.8% ושערו היציג נקבע על 4.14 שקלים. הירידות נרשמו בעקבות חוסר הוודאות באירופה, בעיקר סביב שאלת הגירעון באיטליה ופרישת בריטניה מהאיחוד האירופי. הקבינט הבריטי אמור לאשר היום את הסכם הבקזיט שיוצג לאיחוד האירופי, אך עד אתמול לא הצליח להשיג הסכמה בין חברי הממשלה, שחלקם מתנגדים להסכם. הליש"ט מגיבה בירידות של 1% ל-1.2848 דולר. היורו יורד ב-0.7% ל-1.1256 דולר.

יניב חברון, האסטרטג הראשי של בית ההשקעות אלומות, התייחס לסיכונים שמציבה איטליה לשווקים: "איטליה במסלול התנגשות עם האיחוד, אבל גרוע מזה היא בסלול התנגשות עם עצמה. הממשלה שהורכבה משני קצוות הקשת הפוליטית באיטליה, לא באמת משאירה הרבה ברירות לאיחוד האירופאי. בעוד שברומא בונים על קצב צמיחה של 1.7% לשנים הקרובות וגירעון ממוצע של 2%. איטליה נכנסת למיתון והגירעון עשוי לעלות הרבה מעבר ל3%".

חברון הוסיף כי איטליה בדרך לקטסטרופה כלכלית, או לפחות קרוב לשם: "זה לא רק הצמיחה האפסית ברבעון השלישי והצפי לצמיחה שלילית ברבעון הרביעי, שהוא בעצם מיתון (שני רבעונים צמיחה אפסית). זה לא רק הבעיות המבניות כמו עודף מיסוי, העדר רגולציה על תשלומים, שכר נמוך ועוד.  הבעיה של איטליה, היא שהמדינה בדרך למשבר פיננסי חמור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker