פישר קנה עשרות מיליוני דולרים - אך הדולר איבד 1% מערכו ל-3.43 שקלים

היורו נסחר ביציבות - שערו היציג ננעל על 4.9508 שקלים

רם עוזרי
שתפו בפייסבוק

גורמים בשוק המט"ח העריכו הבוקר כי בנק ישראל חזר לרכוש דולרים. הגורמים ציינו כי היקף הרכישות הוא של עד 100 מיליון דולר. בסוף יום המסחר, ננעל הדולר בירידה של כ-1% לשער יציג של 3.43 שקלים לדולר. היורו לעומתו נסחר ביציבות, ושערו היציג ננעל על 4.9508 שקלים

בנק ישראל שומר אצבע על הדופק, אומרים היום בחדר המסחר במט"ח של אחד הבנקים הגדולים. עם זאת, בבנק לא רואים סיבה להתערבות מסיבית של פישר במסחר שכן הדולר נחלש כחלק ממגמת היחלשותו בעולם ובהמשך למגמה של הימים האחרונים. "לא מדובר על התקפה ספקולטיבית כפי שראינו בעבר", אומר היום אחד מסוחרי האופציות. "ולבנק ישראל אין אפשרות ללכת כנגד המגמה העולמית".

דש: הלחץ להתחזקות השקל פוחת; לבנק ישראל אין סיבה לרכוש דולרים

בשבוע שעבר, למרות העלאת ריבית נוספת של בנק ישראל, נותר שערו של השקל כמעט ללא שינוי ביחס לדולר האמריקאי ולסל המטבעות. היום נחלש הדולר בהתאם למגמה בעולם. "יש יותר ויותר סימנים לכך שהלחץ להתחזקות השקל פוחת", אומר אלכס ז'בזינסקי, כלכלן המקרו של דש ברוקראז'. "הריבית בישראל עלתה בשיעור חד, והשקל התחזק בשיעור יחסית נמוך מבלי שבנק ישראל התערב במסחר".

לדברי ז'בז'ינסקי ההסבר לשינוי נעוץ בראש ובראשונה בעלייה בסיכון הגיאו-פוליטי של ישראל. בנוסף, הפעולות שנקט בנק ישראל להגברת השקיפות והאיום לבטל את הפטור ממס לזרים נותנים אף הם את אותותיהם. התוצאה: המחזור הממוצע של עסקות החלף שנעשו על ידי משקיעי חוץ צנח מרמת שיא של 4.5 מיליארד דולר לרמה של מיליארד דולר בלבד לקראת סוף מאי.

"אם אין אירוע חריג בשוק המקומי, בנק ישראל לא צריך להתערב במסחר", אמר ז'בז'ינסקי. "הבנק הפחית את הפעילות שלו בתקופה האחרונה, ואם הירידות הן  של הדולר ביחס ליורו הן באותו שיעור כמו הירידות ביחס לשקל, אין סיבה טובה להתערבות".

שקל/דולר
שקל/יורו
דולר/יורו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker