הדולר בשפל של שלוש שנים: איבד 0.25% ושערו היציג 3.451 שקלים

לאומי: "חשש מפני התגברות התנודתיות בשווקים הפיננסיים של ישראל"

ערן אזרן
ערן אזרן

הדולר המשיך היום את מסע הירידות שהחל מאז שנגיד בנק ישראל הפרופ' סטנלי פישר, העלה ביום שני שעבר את ריבית המשק ב-0.5% לרמה של 3%. המטבע האמריקאי איבד  0.25% וננעל בשער יציג של  3.451 שקלים - הנמוך מאז פברואר 2008. היורו נחלש ב-0.5% ושער היציג נקבע על 4.9254 שקלים ליורו.

מאז העלאת הריבית ביום שני שעבר, אז נסחר המטבע האמריקאי בשער של 3.54 שקלים, איבד הדולר כ-10' אג'. מדובר בירידה של כמעט 3% בתוך כעשרה ימים.

העלאת הריבית על ידי הבנק נעשתה בשל סימנים ל"התחממות יתר" שזיהה בפעילות המשק, כלומר האצה מסוכנת של הפעילות הכלכלית, שהביאה לגידול בתחזיות האינפלציה השנתיות ל-4.5%.

תגובת המשקיעים להעלאה לא איחרה לבוא. בעקבות התרחבות פער הריביות בין ארה"ב לישראל, שעומד כעת על 2.5%, המשקיעים העדיפו לרכוש שקלים ולקבל תשואה גבוהה יותר על כספם. כתוצאה מכך, חלה ירידה בתשואות המק"מ בשוק לאחר שמשקיעים זרים ביקשו לרכוש אותם בככמויות גדולות.

1 מתוך 1 |
מקור: בנק ישראל
1 מתוך 1 |
מקור: בנק ישראל
1 מתוך 1 |
מקור: בנק ישראל

לחץ על התמונה להגדלה

ואכן, בנק לאומי מציין היום כי בחודשיים הראשונים של 2011 המשיכו תושבי חוץ להגדיל השקעותיהם במק"מ תוך הגדלת שווי החזקותיהם באג"ח ובמק"מ ל- 16.7 מיליארד דולר ועליית משקלם בשוק המק"מ ל- 36% (לעומת 28% בסוף 2010). הגידול באחזקות חל למרות שבמהלך ינואר, בנק ישראל הטיל מספר מגבלות בשוק נגזרות המט"ח, במטרה להפחית את פעילותם של תושבי חוץ בשוק המק"ם ולהקטין את משקלם בו.

"משקלם העולה של המשקיעים הזרים בשוק המק"ם מגביר את החשש מפני התגברות התנודתיות בשווקים הפיננסיים של ישראל במקרה של שינוי חד באחזקותיהם של הזרים - מצב העלול להקשות על ניהול המדיניות המוניטרית של בנק ישראל. לאור ניסיונותיהן הלא מוצלחים של מדינות אחרות, קשה להעריך האם החמרת המגבלות או הטלת מגבלות שונות על ידי בנק ישראל תהיינה אפקטיביות, זאת כאשר ישנן ציפיות להמשך תהליך העלאת ריבית", כתבו היום בלאומי.

בנק ישראל מצדו, המשיך בימים האחרונים להילחם כנגד התחזקות השקל. פישר התערב במסחר באופן אגרסיבי ורכש מאות מיליוני דולרים במטרה לבלום את היחלשות המטבע הישראלי, אך ללא הצלחה משמעותית. היחלשות הדולר פוגעת בעיקר ביצואנים, שהכנסותיהם נקבעות בדולרים, ועקב הקטנת שער המטבע רווחיהם קטנים. לעומתם, מי שנהנה מהתחזקות השקל הם הנופשים בארה"ב בחג הפסח, שנהנים משערי חליפין נמוכים.

כתוצאה מההתערבות בשווקים, נכון לסוף חודש מארס יתרות מטבע החוץ של בנק ישראל הסתכמו בסך של 74.52 מיליארד דולר, לאחר שגדלו במהלך אותו חודש בסך 737 מיליון דולר. עיקר הגידול נבע משערוך של יתרות היורו לערכם הדולרי (בערך זה מדווח הבנק על יתרות) ואשר הניב כ-660 מיליון דולר שהתווספו לסך היתרות במהלך החודש האחרון.

שקל/דולר

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker