שר הנפט לשעבר של סעודיה: המשבר הפוליטי יאיץ את מחיר הנפט ל-300 דולר

זכי ימאני לרויטרס: "סיכוי לתרחיש זה עודנו נמוך אך כדאי להתחשב בו ואני חושש מההפתעות באופק"

ואדים סבידרסקי
שתפו בפייסבוק

מחירי הנפט יכולים להגיע לרמות של 200-300 דולר לחבית במידה והמשבר הפוליטי במדינות צפון אפריקה יתפשט גל לערב הסעודית - כך אמר היום שר הנפט לשעבר בסעודיה, שייח' זכי ימאני בראיון לסוכנות הידיעות רויטרס. ימאני הוסיף כי הסיכוי לתרחיש זה עודנו נמוך אך כדאי להתחשב בו. "כרגע אני לא צופה הפרות סדר בסעודיה, אך מי חזה בעבר את המשבר בתוניסיה? אני חושש מהפתעות באופק", ציין ימאני.

מחירי הנפט נמצאים במגמת עלייה חדה מאז תחילת האירועים הגאו-פוליטיים באזור. ב-14 לינואר התרחשה מהפכה בתוניסיה, הדביקה את מצרים והתפשטה ללוב. כמו כן, הפרות סדר נרשמו בסוריה, ירדן, תימן ובחריין. זינוק מחירי הנפט נתמך משמעותית על ידי מלחמת האזרחים בלוב אשר גרמה לחשש בקרב פעילים בשוק לשיבושים עתידיים בהספקת זהב השחור.

אמש, בזירות המסחר של לונדון וניו יורק, השלימו מחירי הנפט עלייה לרמות הגבוהות מזה 30 חודשים. מחיר הנפט מסוג  Brent הגיע ל-120 דולר לחבית לראשונה מאז אוגוסט 2008, ומחיר הנפט מסוג  Light Sweet הגיעו לכ-108 דולר לחבית - הגבוה מאז ספטמבר 2008. למגמה יומית גרמו ציפיות לעודף ביקושים למוצרי אנרגיה על רקע סימני התאוששות נמשכים במצבה של הכלכלה העולמית ומנגד איום קיטון ההיצע מאזור מזרח התיכון ואפריקה הצפונית.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker