למרות התערבות בנק ישראל: הדולר נחלש ל-3.46 שקלים; שרגא ברוש: נתניהו צריך להתערב

הבוקר רכש בנק ישראל עשרות מיליוני דולרים בניסיון לעצור את היחלשותו של המטבע האמריקאי

ואדים סבידרסקי
שתפו בפייסבוק

למרות התערבותו של בנק ישראל, המשיך הדולר גם היום להיחלש: בסיכומו של יום ירד המטבע האמריקאי ב-0.25% ורמתו היציגה נסגרה ברמה של 3.465 שקלים. מנגד, היורו התחזק מול השקל ב-0.15% ונסגר ברמה של 4.926 שקלים.

בנק ישראל המשיך הבוקר במדיניות ההתערבות במסחר במט"ח ורכש עשרות מיליוני דולרים בתחילת היום. בעולם, נסחר המטבע האמריקאי ללא שינוי מול היורו ברמה של 1.423 דולרים.

יו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכלים, שרגא ברוש, פנה היום במכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, על מנת שייכנס את הקבינט הכלכלי-חברתי לדיון בשערו הנמוך של הדולר. ברוש כתב כי "משקולת השקל עלולה להביא לשינוי מגמה מסוכן ופגיעה נוספת במנועי הצמיחה של המשק עד כדי דחיפה נוספת להוצאת פעילויות יצור מעבר לים".

לדבריו, "המשמעויות ליכולתו של המשק הישראלי להמשיך ולקלוט עובדים ברורות. המשך מגמת התחזקות השקל מסוכנות מאד למשק הישראלי הפתוח:  הפגיעה בכושר התחרות הינה הן מול יבוא מתחרה והן מול מתחרינו בשווקים בחו"ל".

ביום חמישי הקרוב צפוי הבנק המרכזי של אירופה להודיע על העלאת הריבית בבכ-0.25% לרמה של 1.25% - כך מעריך קונסנזוס הכלכלנים. אם התחזית תתגשם, יהיה זה סימן מהותי רשמי להתאוששות כלכלית באירופה לאחר המיתון הכבד. כמו כן, המהלך צפוי להרחיב פער ריביות בין גוש היורו לבין ארה"ב שם מתעכבת העלאת ריבית.

בזירת המקרו הישראלית פורסם היום מדד אמון הצרכנים של בנק הפועלים ו-TNS טלסקר אשר עלה בחודש מארס ב-1.8% לרמה של 131.6 נקודות. המדד למצב השוטף רשם עלייה של 2.9 נקודות ומדד הציפיות רשם עלייה של 1.9 נקודות. העלייה במדד הושפעה משיפור בתפיסת המצב הכלכלי היום ובתפיסת מצב התעסוקה בעתיד.

כלכלני בנק הפועלים מציינים כי בחודש מארס נבלמה הירידה של החודשיים הקודמים, וזאת למרות שהחודש אופיין באירועים שליליים, החל מרעידת האדמה ביפן ועד להרעה במצב הביטחוני בישראל. רמת המדד נמוכה מהממוצע של שנת 2010, ומוקדם עדיין מכדי לקבוע אם המגמה השתנתה. אמון הצרכנים בישראל לא ירד כמו בארה"ב ובאנגליה ואנו נוטים ליחס זאת לנתונים הכלכליים הטובים. הנתונים הכלכליים הוסיפו כאמור להיות חיוביים, ובעיקר התפרסם נתון מפתיע לגבי שוק העבודה שהצביע על שיעור אבטלה של 6.1% בחודש ינואר.

ורד יצחקי, מנכ"לית פריקו ניהול סיכונים אמרה כי " ההתערבות הקטנה של בנק ישראל היא חסרת משמעות, אם בנק ישראל לא יבצע מהלך מהותי, צפוי השקל להמשיך ולהתחזק כאשר רמת התמיכה הקרובה הינה ברמת 3.424 שקלים לדולר. פריצה של רמה זו תפתח את הדרך להמשך ייסוף השקל כאשר מבלי שיהיה לשוק גוף "חוסם", עשוי הדולר להתדרדר לרמת 3.3 שקלים כבר בטווח הקרוב.".

שקל/דולר
שקל/יורו
דולר/יורו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker