הדולר ממשיך לצנוח: נסחר תמורת 3.53 שקלים; היורו יורד ב-0.5%

על רקע תוצאות הבחירות בבריטניה היורו נסחר סביב 3.975 שקלים ■ הליש"ט קורסת מול השקל ל-4.579 שקלים ■ הפרנק השווייצי יורד ב-0.4% מול השקל ונסחר סביב 3.66 שקלים

שלי אפלברג
שלי אפלברג
אדם סופר דולרים
דולר. כמה שקלים תשלמו תמורתו?צילום: KHAM/רויטרס

מאז שבנק ישראל הבהיר כי הוא לא עומד לעצור את נפילת הדולר, החלה הידרדרות בשערו של המטבע האמריקאי. לפי ההערכות, ללא כל התערבות, עשוי שערו של הדולר לרדת עד לרמה של 3.4 שקלים.

היום, במסחר בין הבנקים, יורד הדולר ב-0.2% ושערו נסחר סביב 3.539 השקלים, אך בפועל המטבעות אשר נחלשים באופן חד מול השקל הם המטבעות האירופאים.

על רקע תוצאות הבחירות בבריטניה, היורו נחלש ב-0.5% ושערו נסחר סביב 3.975 השקלים. הליש"ט קורסת ב-2% מול השקל ונסחרת סביב 4.579 שקלים. הפרנק השווייצי יורד ב-0.4% נסחר בין הבנקים סביב 3.66 שקלים.

כלכלני בנק אגוד העריכו בסקירתם השבועית כי "הדולר צפוי להתחזק אל מול המטבעות העיקריים בעולם בטווח הבינוני-ארוך. זאת בשל פערי הריביות בין ארה"ב לעולם, צפי להמשך העלאות ריבית בארה"ב בקצב מתון ומדוד, וחוזקה היחסי של הכלכלה האמריקאית מול רוב המדינות בעולם".

את נקודת התמיכה הקרובה לנפילה בדולר רואים באגוד על 3.5 שקלים והרחוקה יותר - 3.4 שקלים. "השקל מושפע מ-3 גורמים עיקריים: עסקות נפט וגז, אקזיטים למיניהם וצמיחה חזקה. שלושת גורמים אלו חיזקו לאחרונה את השקל אל מול הדולר, אך בטווח הארוך הפער עשוי להצטמצם, זאת בעקבות צפי העלאות הריבית בארה"ב אל מול צפי העלאות הריבית בישראל וכן ההפרש בין רמות האינפלציה השונות והיעדים להעלאת ריבית שהציבו בנק ישראל (יעד של מינימום 1% באינפלציה, האינפלציה בפועל שנה אחורה עומדת על 0.7%) והבנק הפדרלי (יעד של 2%, אנחנו כבר שם)".

ביחס לשער הדולר-יורו מציינים באגוד כי "היורו נחלש מינורית מול הדולר מאז הסקירה הקודמת. כשברקע השפיעו הבחירות אתמול בבריטניה והחלטת הריבית בגוש היורו אתמול שנשארה ברמה אפסית בהתאם לצפי. כאשר ההרחבה הכמותית של ה- ECB נשארה על 60 מיליארד יורו לחודש".

באגוד מעריכים עוד כי "הדולר צפוי להתחזק מול היורו בשלוש השנים הקרובות בשל פערי הריביות וצפי להמשך עליית הריבית בארה"ב על פי הפד. במהלך 2017 הצפי הוא לעוד העלאה אחת בארה"ב אל מול צפי להשארת הריבית האפסית והמשך תוכנית ההרחבה הכמותית בגוש עד סוף שנת 2017. כאשר לאור נתוני המקרו החיוביים שהתפרסמו לאחרונה בגוש היורו, ה-ECB עשוי לאותת בעתיד על צמצום ההרחבה הכמותית, אך מנגד גם הבנק המרכזי בארה"ב החל להכין את המערך שבו יחל למכור את האג"ח שרכש לאורך המשבר הכלכלי ובכך יקזזו אחד את התחזקות השני. נקודת תמיכה קרובה לדולר עומדת על 1.08 דולר ליורו ורחוקה על 1.04 דולר ליורו, ונקודת התנגדות לדולר עומדת על  1.14 דולר ליורו".

שקל/דולר

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker