הדולר היציג שוב מתחת ל-3.6 שקלים: נחלש היום ב-0.3%

שער הדולר ירד הבוקר שוב לרמה של פחות מ-3.6 שקלים, אחרי שהתחזק אתמול ■ היורו נחלש, אך שערו היציג נותר מעל 4 שקלים ■ כלכלני לאומי ואגוד: עליות ריבית בארה"ב צפויות לחזק את הדולר

אורי תומר
אורי תומר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הדולר והיורו נחלשו הבוקר (ו') מול השקל. הדולר, שהתחזק אתמול ב-0.1% שב להיחלש היום, וירד שוב לרמה של פחות מ-3.6 שקלים לדולר.

כך, שערו היציג של הדולר נקבע לפני זמן קצר ברמה של 3.593 שקלים לדולר, ירידה של 0.3% ביחס לשער היציג שנקבע אתמול אחר הצהריים.

ביום שני השבוע, כאשר הדולר החל את השבוע בירידה אל מתחת לרף 3.6 השקלים, בנק ישראל התערב מאוחר יותר במסחר, ורכש דולרים בשוק - מהלך שגרם להתחזקות זמנית של הדולר מול השקל.

היורו, שהתחזק אתמול ב-0.2%, נחלש היום בכ-0.2% מול השקל, ושערו היציג נקבע ברמה של 4.002 שקלים. בתוך כך, הליש"ט נחלשה היום ב-0.8% מול השקל, לשער של 4.664 שקלים לליש"ט.

בחודש האחרון היורו נמצא במגמת התחזקות מול השקל בעוד הדולר ממשיך להיחלש, לאחר שבסוף 2016, הדולר דווקא התחזק משמעותית מול היורו. המגמה הנוכחית קשורה ככל הנראה בעיקר לירידה בהתלהבות של של משקיעים מהמדיניות של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, מצד אחד, ולחידוש מסוים באמון בהנהגה הפוליטית של מדינות גוש היורו לאחר היבחרו של עמנואל מקרון לנשיאות בצרפת.

על הרקע הזה, שער היורו חצה ביום שלישי השבוע, לראשונה מאז פברואר, את רף 4 השקלים ליורו כלפי מעלה. הדולר, שירד ביום שני השבוע לשפל של פחות מ-3.6 שקלים, התחזק מעט מאז בעקבות התערבות של בנק ישראל במסחר, שכללה רכישה של דולרים, אבל יורד כאמור שוב היום אל מתחת לרף זה.

כלכלני מערך ייעוץ ההשקעות של בנק לאומי כותבים בסקירתם השבועית שפורסמה אמש: "הפער בין הריביות המוניטריות של ארה"ב ושל ישראל צפוי להמשיך ולהתרחב במהלך 2017. התרחבות זו עשויה להביא בהמשך השנה לעלייה בתנודתיות שער החליפין, ולמתן את הלחצים הבסיסיים לתיסוף השקל. אנו ממליצים על חשיפה מט"חית בתיק ההשקעות באמצעות אחזקות באפיק המנייתי והקונצרני בחו"ל ללא גידור החשיפה המטבעית. זאת, גם בשל אופיה הממתן של חשיפה מטבעית על התנודתיות הכוללת בתיקי ההשקעות".

כלכלני בנק אגוד כותבים בסקירה שפורסמה הבוקר: "בראייה ארוכת טווח, הדולר צפוי להתחזק מול המטבעות העיקריים בעולם. זאת, בשל פערי הריביות בין ארה"ב לעולם, צפי להמשך העלאות ריבית בארה"ב בקצב מתון ומדוד, וחוזקה היחסי של הכלכלה האמריקאית מול שאר העולם. הדולר צפוי להתחזק מול היורו בשלוש השנים הקרובות בשל פערי הריביות וצפי להמשך עליית הריבית בארה"ב על-פי הפד. כאשר במהלך 2017  הצפי הוא לעוד העלאה אחת בארה"ב אל מול צפי להשארת הריבית האפסית והמשך תוכנית ההרחבה הכמותית בגוש היורו עד סוף 2017. על-פי הנגיד האירופי מריו דראגי, הסיכונים לכלכלה בגוש היורו פחתו, אך יש עדיין צורך במדיניות מרחיבה במטרה לתמוך ביעד של חזרת האינפלציה ליעד שהוא קצת מתחת ל-2%".

שקל/דולר
שקל/יורו
דולר/יורו

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker