הדולר ירד לפחות מ-3.6 שקלים - בנק ישראל רכש דולרים כדי לתמוך בשער

שערו היציג של הדולר ירד היום ב-0.33% ל-3.598 שקלים לדולר ■ התערבות של בנק ישראל במסחר, גרמה לעלייה של 0.2% בשעות הערב

אורי תומר
אורי תומר
אדם סופר דולרים
דולר. כמה שקלים תשלמו תמורתו?צילום: KHAM/רויטרס

הדולר איבד היום (ב') גובה, ושערו היציג נקבע אחר הצהריים ברמה של 3.598 שקלים, ירידה של 0.33%. השער הזה נמוך ב-6.1% מהשער בתחילת 2017. בנק ישראל התערב מאוחר יותר במסחר, והחל לרכוש דולרים - אך השער עלה בינתיים ב-0.2% בלבד.

היורו דווקא התחזק היום ב-0.6% ושערו היציג נקבע ברמה של 3.945 שקלים, כ-3% פחות מהשער בתחילת 2017.

ההיחלשות המשמעותית של הדולר מול השקל מתרחשת חרף המאמצים של נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, לבלום אותה, כחלק ממדיניות שבה החל קודמה בתפקיד, סטנלי פישר, ב-2008. המאמץ של פלוג בתחום זה, כמו של קודמה, מבוצע באמצעות התערבות תכופה בשוק המט"ח המקומי ורכישה מסיבית של דולרים.

יתרות המט"ח של בנק ישראל חצו באחרונה בעקבות הרכישות האלה את רף ה-100 מיליארד דולר. המדיניות הזאת ספגה ביקורת גוברת - הן על עצם השימוש בה והן על האפקטיביות שלה, שנתפשת כנמוכה.

היחלשות הדולר מתרחשת למרות פער ריביות הפוך בין המטבעות, כלומר אף שהריבית בישראל, 0.1%, נמוכה מהריבית בארה"ב, שנמצאת בטווח שבין 0.75% ל-1%. לכאורה הפער הזה אמור היה להפוך את הדולר לאטרקטיבי יותר להשקעה. הדולר נחלש באחרונה גם ביחס ליורו,על רקע בחירתו של עמנואל מקרון לנשיא צרפת, שנתפשת כמובילה לירידה ברמת הסיכון לפירוק גוש היורו.

העוצמה שמפגין השקל עצמו ביחס לדולר מיוחסת, מלבד לפעילות ספקולטיבית, ליציבות ולצמיחה המהירה של הכלכלה הישראלית - שצומחת מהר יותר מכלכלת ארה"ב ומכלכלות אירופה הגדולות כבר זמן רב. עם זאת, העוצמה הזאת פוגעת ברווחי היצואנים הישראלים, ולכן בנק ישראל נאבק כדי לעמעם את השפעתה.

יונתן כץ, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות לידר שוקי הון, העריך בוועידת הפייננס של TheMarker שהתקיימה במארס האחרון כי השקל יסיים את 2017 בשער של 3.5 שקלים לדולר. כץ הדגיש כי הערכתו אמנם מבטאת המשך של היחלשות הדולר מול השקל, אך היא גם מניחה האטה בקצב של ההיחלשות הזאת - שכן הדולר כבר איבד עד אז יותר מ-5% משוויו מול השקל מתחילת השנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker