הדולר בשפל של שנתיים וחצי: צנח ל-3.63 שקלים

הדולר נחלש בכ-5% מתחילת השנה ■ היורו עלה היום ב-0.1% מול השקל - והליש"ט התחזקה ב-0.5%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אדם סופר דולרים
דולר. כמה שקלים תשלמו תמורתו?צילום: KHAM/רויטרס

הדולר האמריקאי נחלש היום לשפל של שנתיים וחצי מול השקל. המטבע האמריקאי צנח ב-0.7% ושערו היציג של הדולר נקבע על 3.631 שקלים.

זאת אף שהעלאת הריבית בארה"ב הגדילה עוד יותר את פער הריביות בין המטבעות, שאמור דווקא לגרום למגמה הפוכה. יו"רית הבנק הפדרלי האמריקאי ג'נט ילן הודיעה אמש, כצפוי, על העלאת הריבית בארה"ב ב-0.25%, לרמה של 1% - בעוד הריבית על השקל נותרה ברמה של 0.1%.

במקביל, מטבעות אחרים מתחזקים כעת מעט מול השקל. היורו התחזק ב-0.1%, והליש"ט, הפרנק השווייצי והין היפני התחזקו גם הם ב-0.5% ו-0.4% בהתאמה.

כך שער הליש"ט הוא 4.485 שקלים לליש"ט, ושער הפרנק השווייצי הוא 3.640 שקלים לפרנק.

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, מחזיקה שטר חדש של 200 שקל
קרנית פלוגצילום: אמיל סלמן

מתחילת 2017 נחלש הדולר בכמעט 5% מול השקל. היורו והפרנק השוויצי נחלשו בתקופה זו ב-4% מול המטבע המקומי, והליש"ט נחלשה ב-6%.

ההיחלשות של המטבעות מול השקל נרשמת חרף מאמצי בנק ישראל לבלום אותה, באמצעות רכישה מסיבית של דולרים, שזוכה באחרונה לביקורת בקרב כלכלנים בכירים. יתרות המט"ח של בנק ישראל חצו באחרונה בעקבות הרכישות האלה את רף 100 מיליארד הדולר, לאחר שהבנק רכש בפברואר יותר ממיליארד דולר.

בין המבקרים של מדיניות בנק ישראל בתחום זה באחרונה היו בארי טאף, לשעבר יועץ בכיר לנגיד, שבעצמו היה שותף למדיניות זו שהחל יישומה ב-2008. טאף אמר בראיון לסוכנות לבלומברג: "ההתערבות בשוק המט"ח היא למעשה סובסידיה ליצוא. אני חושב שיש לבחון את המדיניות הזו מחדש - היא נועדה לטווח קצר ומעולם לא התכוונו שתהיה בשימוש קבוע".

בתחילת פברואר הצטרפו לביקורת הכלכלן הראשי לשעבר של משרד האוצר מיכאל שראל ומנכ"ל האוצר לשעבר, ירום אריאב, בפאנל שנערך בכנס של חברת מידרוג. "אני חושב שבהתחלה, ב-2009, זה היה צעד חכם, אבל כיום אין בזה שום היגיון", אמר שראל. "אתה לא יכול לתמוך בייצוא לנצח. אני חושב שעכשיו, כשהאבטלה נמוכה, זה אידיאלי להפסיק עם זה. כי אם יצואנים יפטרו, יהיה לעובדים היכן להיקלט".

אריאב אמר: "מוזר שבנק ישראל התמכר לסיפור הזה. אני מסכים שיש עכשיו הזדמנות להפסיק את הדבר הזה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום