היורו נפל ב-1.4% והדולר ב-0.7% - אך הם מתאוששים לאחר קביעת השער היציג

בנק ישראל התערב במסחר - לפי הערכות רכש 300 מיליון דולר - ובלם, לפחות באופן זמני, את התחזקות השקל ■ המשנה לנגידה: "ההתערבות שלנו בשוק המט"ח - אפקטיבית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים32

המסחר בשוק המט"ח ממשיך לסעור גם היום. היורו נפל ב-1.4% ושערו היציג נקבע על 3.8246 שקלים. הדולר איבד 0.7% ונקבע על 3.632 שקלים. הליש"ט צנחה ב-1.7% ושערה היציג נקבע על 4.4715 שקלים.

בנק ישראל התערב פעם נוספת במסחר בשוק המט"ח, זמן קצר לאחר קביעת השער היציג ב-15:30. לפי הערכות בשוק, הבנק רכש 300 מיליון דולר, והצליח לאושש את המטבעות הזרים, לפחות באופן זמני - היורו התחזק ב-0.9%, והדולר ב-0.6%. החולשה של היורו והליש"ט נובעת ממצבו של האיחוד האירופי, מאי ודאות ביבשת שנובעת מהברקזיט ומערכות בחירות בכמה מדינות באירופה.

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג
נגידת בנק ישראל, קרנית פלוגצילום: אוליבייה פיטוסי

המשנה לנגידה, נדין בודו-טרכטנברג, התראיינה היום לסוכנות הידיעות רויטרס, ואמרה כי "השקל יקר מדי, לאחר שהתחזק בחודשים האחרונים. אנחנו חושבים שהנתונים הפונדמנטליים מצביעים על שקל חלש יותר. התערבות בשוק המט"ח בהחלטת נמצאת על השולחן ואנחנו נמשיך לעשות זאת כשנחשוב  ששער החליפין יפגע בכלכלה. אנחנו סבורים כי ההתערבות שלנו אפקטיבית".

בודו-טרכטנברג הוסיפה: "אנחנו רואים צמיחה יפה, אבל אנחנו לא רואים קפיצה אמיתית בשיעור הצמיחה. שיעור הצמיחה לנפש בישראל לא גבוה יותר מאשר של שותפות המסחר שלה". ביחס לרמת הריבית הנמוכה אמרה בודו-טרכטנברג כי אחת הסיבות לכך היא שהאינפלציה עדיין לא נותנת לנו אפשרות להעלות את הריבית. "כדי לעשות זאת צריך לראות שינוי בכלכלה", אמרה.

הוועדה המוניטרית של בנק ישראל הודיעה ביום שני כי החליטה להותיר את ריבית בנק ישראל ללא שינוי גם בחודש מארס, כצפוי. הריבית נשארה ברמה של 0.1%, שבה היא נמצאת בשנתיים האחרונות. החלטת הריבית הבאה תהיה ב-6 באפריל, לאור מעבר בנק ישראל ל-8 החלטות ריבית בשנה, במקום 12 כיום.

בחטיבה הפיננסית של בנק לאומי העריכו כי קיימת אפשרות להעלאת ריבית ראשונה בישראל לקראת סוף השנה. "יש להדגיש כי תנאי הרקע ההכרחיים לאפשרות של העלאת ריבית, הם: חזרת האינפלציה (בעיקר הצפויה) לתוך תחום יעד יציבות המחירים, מספר העלאות ריבית בארה"ב והמשך התרחבות של הפעילות הכלכלית הריאלית במשק.

"בטווח הארוך יותר, ייתכן כי קצב העלאת הריבית בישראל עשוי להיות מעט מהיר יותר מזה שחוזה חטיבת המחקר של בנק ישראל (0.50% בסוף 2018), כיוון שהתפתחות זו עשויה להוביל לפתיחת פער ריביות משמעותי מול ארה"ב, דבר אשר עלול להוביל לתנודתיות חדה יחסית בשווקים השונים – שוק ההון והמט"ח", הדגישו בלאומי.

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים מימון והשקעות, אמר היום כי "המצב שבו גם הדולר נחלש מול השקל, וגם מתחזק מול המטבעות האחרים, נותן מכה קשה לכל התעשייה המקומית - לא רק ליצוא, אלא גם למי שפועל בשוק המקומי מכיוון שהיבוא הופך להיות זול.

"ללא פעולה של בנק ישראל היינו יורדים מהר מאוד לרמה של מתחת ל-3.6 שקלים. בתחילת החודש הקלנדרי היצואנים מוכרים מט"ח כדי לשלם שכר ומסים, כך שבנק ישראל היה חייב להיכנס היום למסחר. בנק ישראל צריך לשנות את כללי המשחק - לא להיכנס, לעשות עסקה של מאות מיליוני דולרים ולצאת, אלא לעשות רכישות באופן רציף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker