מט"ח

הדולר עלה ב-0.7% ונקבע על 3.842 שקלים

היורו עלה ב-0.3% ושערו היציג נקבע על 4.349 שקלים ■ שיא קפיטל: בנק ישראל מסתכל על המציאות במשקפיים ורודות מדי - שמונעות ממנו להגיב לחולשת הכלכלה

עמרי זרחוביץ'

השקל נחלש היום מול שני המטבעות המובילים על רקע המצב הביטחוני, נתוני האינפלציה והערכות בעולם לגבי דחיית מועד העלאת הריבית בארה"ב. הדולר התחזק ב-0.7% ושערו היציג נקבע על 3.8420 שקלים. היורו עלה בשיעור של 0.3% ושערו היציג נקבע על 4.3490 שקלים.

הלשכה המרכזית לסטטסטיקה פירסמה ביום חמישי את מדד המחירים לצרכן לחודש ספטמבר, שעמד על 0.4%-. לפי הערכות הכלכלנים, בנק ישראל לא צפוי לשנות את הריבית בסוף החודש.

אייל כהן, מנכ"ל שיא קפיטל, אמר כי "התחזקות הדולר מול השקל נובעת מהתחזקותו בעולם אך גם מהמשך פרסום נתונים כלכליים פושרים עד שליליים במשק המקומי וביניהם מדד המחירים לצרכן, נתוני היצוא אשר מראים ירידה מדאיגה, נתוני הלמ"ס שפורסמו אתמול ומצביעים על ירידה בשיעור הצמיחה החזוי ועוד. בנק ישראל מציין כי הוא ער לנתונים השליליים בישראל אך מתנחם בהערכתו כי מדובר במצב זמני.

"הנתונים בעולם, לצערי, אינם מתיישבים עם הערכות בנק ישראל ונדמה כי בנק ישראל מביט אל העולם במשקפיים ורודות יותר ואינו חוזה נכוחה את המצב: ההאטה הנמשכת בסין, הנתונים בארה"ב והקולות הנשמעים להימנע מהעלאת ריבית עקב חולשת הכלכלה, הקולות בגוש היורו הקוראים להגברת מערך ההקלה הכמותית ועוד. משקפיים ורודים אלו של בנק ישראל מונעים ממנו להגיב בזמן לחולשת הכלכלה ומאפשרים לספקולנטים לפעול בעוצמה להתחזקות השקל, עובדה המקשה עוד יותר על נתוני היצוא והייצור של מדינת ישראל".

במחלקת המחקר של FXCM ישראל ציינו הבוקר כי "הדולר-שקל ממשיך לנוע בזיגזג, וזאת בשעה שהמשקיעים בארץ ובעולם מנסים להעריך מתי הבנק הפדרלי יעלה את הריבית, כאשר הטווח נע בין דצמבר לכל המוקדם ומארס 2016 לכל המאוחר. לאור אי הוודאות והמסרים הסותרים מהפד, הדולר מגלה רגישות גבוהה לכל נתון כלכלי שמתפרסם, בעיקר נתוני תעסוקה ואינפלציה, וכך צפוי בתקופה הקרובה עד להתבהרות התמונה. בשבוע שעבר מה שגדע את הצניחה של הדולר היה פרסום מדד המחירים לצרכן, שהיה הגבוה מהמצופה וסייע לאושש את הדולר.

"עוד גורם שמשפיע על הדולר הוא הציפיות לגבי הצעדים של הבנק של אירופה. בחמישי השבוע יתכנס הבנק לישיבת המדיניות החודשית, ואם נראה הודעה או איתותים על הרחבת תוכנית רכישת האג"ח הדבר צפוי להכביד על היורו, וכתוצאה מכך לחזק את הדולר בעולם. עוד מוקד עניין השבוע יהיה עונת דו"חות הרווח, שהשבוע תעמוד בסימן החברות הפיננסיות, כאשר כמעט חצי מהחברות שידווחו השבוע משתייכות למגזר הזה. נתונים מאכזבים צפויים להעכיר את הסנטימנט בשוק המניות ולגרור את המדדים מטה. אם כך יקרה, המשקיעים עשויים לחפש מקלט דווקא בדולר, ששוב מגלה קורלציה שלילית עם שוק המניות".

שקל/דולר
שקל/יורו
דולר/יורו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker