מט"ח

סכינים וטרור? הדולר איבד 0.8% ונקבע על 3.82 שקלים

היורו נחלש ב-0.5% ושערו היציג נקבע על 4.369 שקלים ■ פריקו ניהול סיכונים: חוסנו של היורו - הגורם המרכזי להיעדר מעורבות בנק ישראל במסחר במט"ח

עמרי זרחוביץ'

השקל התחזק היום (ה') מול שני המטבעות המובילים: הדולר איבד כ-0.8% ושערו היציג נקבע על 3.8210 שקלים. היורו נחלש ב-0.5% ושערו היציג נקבע על 4.369 שקלים. הצניחה בדולר בישראל תואמת למגמה בעולם, ונובעת מהערכות כי העלאת הריבית בארה"ב עשויה להידחות. בישראל התיקון חזק במיוחד לאחר העליות שרשם המטבע האמריקאי בימים האחרונים, כתוצאה מהאירועים הביטחוניים.

במחלקת המחקר של חברת הפורקס FXCM ציינו כי לאחר התיקון החד בתחילת השבוע, הדולר-שקל שוב עם הפנים כלפי מטה וזאת על רקע המשך היחלשותו של הדולר בעולם. "מדד הדולר כבר נסחר בשפל של 7 שבועות. הדולר ממשיך להיחלש הן על רקע מגמת ההרעה בנתוני המקרו בארצות הברית, כאשר אמש דו"ח המכירות הקמעונאיות הצביע על גידול של 0.1% בלבד, והן על רקע החשש כי הכלכלה הסינית ממשיך להתדרדר, וזאת לאחר נתוני האינפלציה הירודים שפורסמו אמש.

"שני הגורמים הללו מצננים מאוד את ציפיות הריבית על הדולר, כאשר הולכת ומתקבעת ההנחה בשוק כי הפד ידחה את העלאת הריבית עד לרבעון הראשון של 2016. הדולר-שקל שוב עושה כעת את דרכו לעבר רמת התמיכה המשמעותית ב-3.82, אשר בלמה את הירידה של הצמד בשבוע שעבר. שבירה מתחת רמה זו תאיץ את הירידה לעבר 3.80 שקלים", אמרו ב-FXCM.

יוסי פריימן מפריקו ניהול סיכונים, מימון והשקעות כתב היום בסקירה כי "אי הוודאות בשוקי האג"ח, המניות וחומרי הגלם גוררת לתנודות שערים בשוק המטבע הגלובלי. משקיעים המממשים אחזקות מחזירים את כספי ההשקעה למדינות המקור ותורמים לחולשת הדולר אל מול המטבעות המרכזיים".

"האירועים הביטחוניים גררו לתנודת שערים מוגבלת ולפיחות בשער הדולר-שקל. כפי שנמצא ודיווחנו רבות בעבר, המסחר במט"ח מושפע מאירועים בעלי משמעות כלכלית נרחבת ולא מאירועים הנתפסים כזמניים בלבד. במלחמת לבנון השנייה פעילות היצע המט"ח המקומית גררה לייסוף בשער הדולר-שקל גם בשעה שמדינת ישראל היתה נתונה במצב של לוחמה משמעותית.

"חוסנו של היורו הינו הגורם המרכזי להעדר מעורבות בנק ישראל במסחר במט"ח. בנק ישראל קובע מדיניותו על בסיס השער הנומינלי האפקטיבי, שער המושפע מחוסנו של היורו ובכך מונע את מעורבות הבנק בשוק המטבע המקומי. להערכתנו, בראיה לטווח הבינוני היורו עשוי לשוב ולהיחלש ובנק ישראל יידרש להתערב במסחר במטרה לבלום את ייסוף השקל".

שקל/דולר
דולר/יורו
שקל/יורו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker