הדולר ירד ב-1.3% ונקבע על 3.874 ש': "תיקון שהיה בלתי נמנע"

היורו נחלש ב-0.8% ושערו היציג נקבע על 4.346 שקלים ■ בארה"ב פורסם ביום שישי דו"ח תעסוקה מאכזב, שגרם לדחייה בתחזיות להעלאת הריבית בארה"ב ■ לידר שוקי הון: השווקים מצפים להגדלת תוכנית ההרחבה הכמותית באירופה וביפן

עמרי זרחוביץ'

השקל התחזק היום מול שני המטבעות המובילים שירדו בחדות: הדולר איבד 1.3% ושערו היציג נקבע על 3.874 שקלים. היורו ירד ב-0.8% ושערו היציג נקבע על 4.346 שקלים. בימים האחרונים, בעקבות חופשת החג, התקיים בימים האחרונים מסחר דל במט"ח, והפעם האחרונה שנקבעה שער יציג היתה ביום שישי. הדולר נקבע על 3.9230 שקלים, והיורו נקבע על 4.3811 שקלים.

בשלושת השבועות הקודמים היה מסחר מועט במט"ח בשל חגי תשרי, ובמהלכם התחזק הדולר מול השקל בכ-1%. היורו באותה תקופה נסחר ללא שינוי.

ביום שישי פורסם בארה"ב דו"ח תעסוקה מאכזב, והתווספו למשק האמריקאי 142 אלף משרות, לעומת תחזיות של כלכלנים לתוספת של 200 אלף משרות. דו"ח התעסוקה הוא אחת האינדיקציות החשובות למצבה של הכלכלה האמריקאית. הדו"ח המאכזב הביא לתחזיות שהעלאת הריבית בארה"ב תידחה לשנה הבאה, והיא תישאר עד אז על רמתה האפסית, כדי לעודד את הכלכלה האמריקאית. שיעור האבטלה בארה"ב נשאר בשפל של 5.1%, אך חלק מהמשרות הן חלקיות.

"למרות החולשה בנתוני התעסוקה, התמונה הכוללת של המשק האמריקאי עדיין חזקה
בפרט ענפי השירותים", אומר יונתן כץ מלידר שוקי הון. "יחד עם זאת, בהתחשב בחשיבות של נתוני התעסוקה, ההסתברות להעלאת ריבית באוקטובר פחתה מאד, אך עדיין תיתכן העלאת ריבית בדצמבר", מעריכים בבית ההשקעות.

כץ הוסיף גם כי "השווקים מצפים להצהרה מכיוונם של הבנק המרכזי של אירופה (ה-ECB) והבנק המרכזי של יפן בנוגע להרחבה כמותית נוספת, בשל הירידה בסיכויים להעלאת ריבית הבנק הפדרלי בארה"ב. ה-ECB עשוי להגדיל את תכנית הרכישה או להודיע על הארכתה לאחר ספטמבר 2016, חלופה שאנחנו חושבים שהיא סבירה יותר".

במחלקת המחקר של FXCM ישראל ציינו הבוקר: "ניתן לזהות פיצול במגמה בשוק המט"ח כאשר הדולר מתחזק מול מטבעות המקלט הבטוח כדוגמת הין והפרנק, אך נחלש מול יתר המטבעות כגון היורו והדולר האוסטרלי. בחלוקה הזו, מכיוון שהשקל הוא מטבע אקזוטי, הדולר נמצא בעמדת נחיתות. אם הסנטימנט החיובי בשוקי ההון יימשך ואם לא נראה שינוי בציפיות הריבית לגבי הדולר, השקל עשוי בהחלט להמשיך ולהתחזק".

מנכ"ל מט"ח 24 דוד מסיקה אמר הבוקר כי "לאחר שחודש ספטמבר היווה טלטלה לשווקים בעקבות ההאטה בשוק הסיני וראינו את הדולר נוסק, עתה ניתן  לראות כי המטבע האמריקאי מבצע מגמות תיקון מטה וירידות שהלכה למעשה היו בלתי נמנעות. אמנם מדובר בתיקון שעשוי להיות מאד שוורי, אך לטווח הבינוני\ארוך קיימים לא מעט פקטורים מאד אגרסיבים שילחצו על הדולר מבחינת גלובלית. בין הסיבות יש את דו"ח התעסוקה המאכזב ואת ההסכם הטרנס פסיפי שנחתם וקודם על ידי ממשל אובמה. ההסכם אמור בטווח הרחוק לפתוח את השווקים באופן משמעותי, להביא לפיחות המיסוי על הסחר וכמובן לביסוס הדולר במלחמת המטבעות כתוצאה מהגברת הסחר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker